Antydronowy Jastrząb to działanie wyprzedzające [InfoSecurity24 TV]

11 lutego 2019, 14:35
InfoSecurity24
InfoSecurity24

"System antydronowy Jastrząb, to system, który po pierwsze ma bardzo mocno rozwinięty software i dzięki temu możemy, przez uruchomienie i podłączenie wielu typów sensorów dać stu procentową pewność wykrycia, detekcji i później również automatyczne działanie technologii, które neutralizują, które nie dopuszczają do, powiedzmy np. wlotu na teren chroniony" - zapewniał w rozmowie z InfoSecurity24 TV Zygmunt Rafał Trzaskowski, dyrektor generalny Hertz Systems.

Dyrektor generalny podkreślał, że zainteresowanie systemu Jastrząb wyraziły m.in. Ministerstwo Obrony Narodowej, Służba Ochrony Państwa, Straż Graniczna czy Żandarmeria Wojskowa.

Będąc osobami odpowiedzialnymi za dane obiekty, powiedzmy np. infrastruktury krytycznej, czy obiekty rządowe, czy za imprezy masowe, powinniśmy już zadecydować o wdrożeniu takiego systemu, żeby wyprzedzić taką sytuację zagrożenia.

Zygmunt Rafał Trzaskowski, dyrektor generalny Hertz Systems

System antydronowy Jastrząb służy detekcji i neutralizacji niepożądanych BSP. Ma on wykryć drona przed wtargnięciem na teren chroniony, śledzić go i sprowadzić na ziemię bądź zneutralizować w powietrzu. 

Kluczowe elementy Jastrzębia to wczesne wykrycie intruza, automatyczne generowanie alarmu, śledzeniu toru lotu BSP, natychmiastowa neutralizacja. Jastrząb ma być również w stanie wykrywać większą liczbę dronów symultanicznie. "Radar ma zasięg ok. 5 km, potrafi zlokalizować nawet małe jednostki, o masie mniejszej niż 3 kg. Wyposażony jest w bogato oprogramowany system wspomagający analizę namierzonych obiektów. Nieprzerwanie prowadzone są również dalsze prace rozwojowe, mające na celu wprowadzenie kolejnych funkcjonalności, m.in. zwiększenie zasięgu rozpoznawania, czy też rozwój systemu niszczącego elektronikę bezzałogowców" - podkreślał Zygmunt Rafał Trzaskowski jeszcze w styczniu br.

Jak zaznacza firma, system może być wykorzystywany stacjonarnie, ale także dzięki platformie mobilnej w dowolnym miejscu i terenie, co daje możliwość m.in. ochrony stałej obiektów, portów lotniczych, czy podczas imprez masowych, a także na terenach wojskowych, zakładów karnych, aresztów śledczych. W ramach rozwiązania dostępny jest również BSP, który może realizować czynności przechwytywania, łapania dronów w siatkę i sprowadzania w bezpieczne miejsce.

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 17
Radek
środa, 20 lutego 2019, 15:11

Brawo! Super projekt

pawlam
wtorek, 19 lutego 2019, 16:41

Bardzo skuteczny system i co najważniejsze to,że jest opracowany i wyprodukowany przez polską firmę. Byłem świadkiem skutecznego działania systemu w rożnych ekstremalnych warunkach terenowych i klimatycznych , ...... daje radę nawet w sytuacji zwalczania dronów rzemieślniczej produkcji. Z tego o wiem Hertz Systems jest elastyczny w konfigurowaniu systemu stosownie do wymagań potencjalnego klienta. Firma opracowuje koncepcję funkcjonowania systemu indywidualnie do każdego rodzaju chronionego obiektu. Cały problem polega w tym,że potencjalni użytkownicy , rożne agencje państwowe doskonale zdają sobie sprawę z potrzeby posiadania tego rodzaju systemu, ale decydenci nie są decyzyjni ..... jak zwykle obudzimy się z ręką w ,,,,,,,,

Klemens
wtorek, 19 lutego 2019, 14:03

Bardzo ciekawy projekt

POLARIS
wtorek, 19 lutego 2019, 13:38

Mam takie nieodparte wrażenie - nie było tematu, gdyż nie było case. Albo były, ale nie było o nich słychać.(Case - uderzenie 2-3 dronami z "niespodzianką" w instalację techniczną np. dworca kolejowego/hotelu w czasie Bardzo Ważnego Wydarzenia - niech 1 będzie skuteczny i ...?) Jaka jest liczba obecnie stosowanych systemów UAV w Polsce? A jaka jest liczba obecnie stosowanych systemów A-UAV w Polsce? Oczywiście, trzeba popatrzeć na analizę ryzyka danego procesu i niezbędne koszty zapobiegania z tym związane. Pytanie otwarte na przyszłość - czy potencjalne koszty zarządzania skutkami dla takiego incydentu bezpieczeństwa w czasie trwania wydarzenia o takim profilu będą równie "lekkie i przyjemne" ... ?

Bogusław Wontor
wtorek, 19 lutego 2019, 12:42

Moim zdaniem jest to na dziś najlepszy system na świecie. Czekam z utęsknieniem kiedy będzie wykorzystywany przez wojsko, policję i inne służby.

Tweets InfoSecurity24