Ukraina: SBU zatrzymało dowódcę OPL z Doniecka, podejrzanego o udział w zestrzeleniu MH-17 [KOMENTARZ]

5 lipca 2019, 08:57
Zatrzymany przez SBU Wołodymyr Cemach. Fot. mil.in.ua
Zatrzymany przez SBU Wołodymyr Cemach. Fot. mil.in.ua

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała Wołodymyra Cemacha, który dowodził obroną przeciwlotniczą separatystów w rejonie zestrzelenia samolotu pasażerskiego MH17 przez rosyjski system rakietowy Buk. Oficer został przewieziony z terytorium kontrolowanego przez separatystów do Kijowa.

Wołodymyr Cemach był dowódcą obrony powietrznej słowiańskiej brygady sił zbrojnych samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) 17 lipca 2014 roku, gdy w tym rejonie rosyjska wyrzutnia Buk-M1 zestrzeliła malezyjski samolot Boeing 777 z 283 pasażerami i 15 członkami załogi. W październiku 2014 roku Cemach został awansowany przez „ministerstwo obrony DRL” do rangi podpułkownika.

Jak informuje rosyjska redakcja BBC, powołując się na rodzinę Wołodymyra Cemacha, został on zatrzymany przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy we własnym domu w miejscowości Snieżne koło Doniecka 27 czerwca 2019 r. Miejscowość leży głęboko na terytorium separatystów, około 20 km od granicy z Rosją i 45 km od linii rozgraniczenia. Do najbliższego przejścia przez linię rozgraniczenia w Majorsku znajduje się ok. 80 km. Zgodnie z nieoficjanymi informacjami, agenci SBU wywieźli nieprzytomnego Cemacha z terenów kontrolowanych przez separatystów jego własnym samochodem, na podstawie fałszywych dokumentów wg. których był osobą sparaliżowaną.

Jak podaje rosyjska redakcja BBC, powołując się na adwokata oskarżonego, Romana Gontariewa, Wołodymyr Cemach został zabrany do Kijowa w dzień po zatrzymaniu. 29 czerwca b.r. tamtejszy sąd wydał postanowienie o aresztowaniu go na dwa miesiące w związku z oskarżeniem z paragrafu dotyczącego udziału w grupie lub organizacji terrorystycznej, za co grozi od 8 do 15 lat więzienia.

Działania ukraińskich służb mają prawdopodobnie na celu nie tylko ustalenie roli Cemecha w zestrzeleniu MH17, ale również uzyskanie zeznań dotyczących osób zidentyfikowanych jako odpowiedzialne za zdarzenie. Nie bez znaczenia jest fakt, że akcja miała miejsce tydzień po oficjalnym ogłoszeniu przez międzynarodowych zespół śledczy w sprawie MH17 nazwisk czterech osób podejrzanych o odpowiedzialność za zestrzelenie samolotu przez wyrzutnię Buk-M1 z rosyjskiej 53. Rakietowej Brygady Przeciwlotniczej.

Wspomniana czwórka to: „minister obrony DRL”, emerytowany oficer rosyjskiego GRU Igor Striełkow alias Igor Girkin, jego ówczesny zastępca i również były oficer rosyjskiego wywiadu wojskowego Siergiej Dubiński, pułkownik rosyjskich wojsk powietrznodesantowych Oleg Pułatow oraz członek jednostki rozpoznawczej wywiadu DRL Leonid Charczenko. Z wymienionych, trzech pierwszych jest w Rosji i śledczy złożyli wniosek do władz Federacji Rosyjskiej o możliwość ich przesłuchania, natomiast Charczenko jest prawdopodobnie na terytorium Ukrainy kontrolowanym przez separatystów. Ukraińska prokuratura oświadczyła iż zamierza go aresztować, co z pewnością będzie wymagało działań SBU podobnych jak w przypadku Cemecha.

Celem zespołu śledczego badającego zestrzelenie MH17, jak też ukraińskich władz, jest ostatecznie ustalenie personaliów obsługi wyrzutni, która zestrzeliła samolot pasażerki, ale również wskazanie wszystkich osób pośrednio odpowiedzialnych za tragedię poprzez rozmieszczenie rosyjskiego systemu przeciwlotniczego na terytorium Ukrainy. Działania te spotykają się z oczywistym sprzeciwem Rosji, zarówno na płaszczyźnie dyplomatycznej, prawnej, jak i medialnej. 

KomentarzeLiczba komentarzy: 46
bender
czwartek, 11 lipca 2019, 18:03

@Urko: Czytanie ma wielką przyszłość, naprawdę powinieneś spróbować. Zacznij może od tego akapitu: "Wołodymyr Cemach był dowódcą obrony powietrznej słowiańskiej brygady sił zbrojnych samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) 17 lipca 2014 roku, gdy w tym rejonie rosyjska wyrzutnia Buk-M1 zestrzeliła malezyjski samolot Boeing 777 (...)." Ergo Mr Cemach raczej wie jaka jednostka i skąd wystawiła wyrzutnię Buków, a teraz ma okazję podzielić się tą wiedzą ze społecznością międzynarodową. Po nitce do kłębka dojdziemy do Szojgu i Putina.

Urko
piątek, 12 lipca 2019, 18:20

Nie twierdzę, że Cemach nie zezna teraz tego co potrzeba... Ale to nie prawda, że był tym dowódcą 17 lipca 2014 roku, ponieważ - ciekawostka - został nim dopiero jesienią i właśnie z tym był związany jego awans. Logiczne, prawda? Wiem, w artykule jest napisane inaczej i nie dlatego tego nie przyjąłem do wiadomości, że nie potrafię czytać. Uważam tylko, że Ukraińcy wprowadzili nas w błąd. To oczywiście , nie zmienia faktu, że w związku z pełnioną funkcją jakieś informacje może posiadać, nawet jeśli objął swoją posadę już po zdarzeniu. Ale najważniejsze w porwaniu jest to, że Cemach jest obywatelem Ukrainy! I tu nie mogę wyjść z podziwu dla Ukraińców. Nikt nie może się do nich przyczepić. Nie porwali obywatela obcego państwa, tylko swojego, z którym teraz mogą zrobić co chcą nie łamiąc międzynarodowego prawa. Zezna co będzie trzeba, może zostanie światkiem koronnym itd.

Urko
poniedziałek, 8 lipca 2019, 22:31

No fajnie - podobno zawinili Rosjanie ale aresztowali Ukraińca! Do tego człowieka, który miał pod swoim dowództwem tylko ZSU-23...

dokk
wtorek, 9 lipca 2019, 18:26

Takie ZSU-23, można kupić w każdym sklepie survivalowym, podobnie jak rakiety BUK.

Yugol
poniedziałek, 8 lipca 2019, 22:03

A kto jest odpowiedzialny za wypuszczenie z premedytacją samolotu pasażerskiego w przestrzeń działań wojennych ???

Ginawa
poniedziałek, 8 lipca 2019, 14:34

Dobra wiadomość. Brawo Ukraina.

fcuk
poniedziałek, 8 lipca 2019, 11:48

Pozostali mający wiedzę o tej sprawie, będą teraz szukać azylu, w obawie przed seryjnym samobójcą.

Tweets InfoSecurity24