MSWiA traci kolejnego ministra, a Sejm zyskuje marszałka

9 sierpnia 2019, 16:39
Witek
Fot. MSWiA, Twitter
InfoSecurity24
InfoSecurity24

Głosowanie nad wyborem nowego marszałka Sejmu, mimo dość długiej debaty, było formalnością. Funkcję obejmuje kandydatka Prawa i Sprawiedliwości, Elżbieta Witek, które jeszcze rano była ministrem spraw wewnętrznych i administracji. 

Sejm w piątek o godz. 15.35 wznowił obrady, które rozpoczęły się jeszcze w środę 31 lipca. Izba wybrała nowego marszałka Sejmu, którym została była już minister spraw wewnętrznych i administracji Elżbieta Witek. Po godz. 14:00 Kancelaria Prezydenta poinformowała, że "Andrzej Duda postanowieniem z dnia 9 sierpnia 2019 r. na wniosek Prezesa Rady Ministrów odwołał Witek ze składu Rady Ministrów, z urzędu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji". 

"Nie można mi odmówić ani patriotyzmu, ani kwalifikacji moralnych. Każdego z państwa traktuję jednakowo, jako moich kolegów; jestem jedną was, jedną z 460 posłów na tej sali wybraną w demokratycznych wyborach i każdego państwa mandat szanuje" - podkreślała nowa marszałek Sejmu po głosowaniu. 

Wyciszmy się proszę państwa, bo wszyscy jesteśmy tutaj w jednym celu: wyborcy nas wybrali, żebyśmy ich reprezentowali. Ta kadencja dobiega końca, zrobię wszystko, co w mojej mocy, żebyście wszyscy państwo byli jednakowo traktowani na tej sali, żebyście się mogli wypowiedzieć.

Elżbieta Witek, marszałek Sejmu

Elżbieta Witek "pokonała", uzyskując bezwzględną większość głosów (245), kandydatkę klubu PO-PSL obecną wicemarszałek Izby Małgorzaty Kidawy-Błońskiej oraz kandydatkę PSL - Urszulę Pasławską. Witek zapowiedziała również częstsze spotkania z wicemarszałkami i "wspólne decydowanie o wielu rzeczach, które będą się działy w tej Izbie".

Były już marszałek Sejmu Marek Kuchciński zapowiedział w czwartek, że w piątek złoży rezygnację z tej funkcji. Ma to związek z informacjami o jego lotach służbowych. To właśnie Elżbieta Witek była kandydatką klubu PiS na jego miejsce. Nową marszałek Sejmu w fotelu szefa MSWiA ma natomiast zastąpić koordynator ds. służb specjalnych Mariusz Kamiński. Jest to jednak jeszcze informacja nieoficjalna.

Elżbieta Witek urodziła się w 1957 w Jaworze. Od 2005 roku zasiada w Sejmie. W latach 2015–2016 rzecznik prasowy rządu, a do 2017 roku minister-członek Rady Ministrów i szef gabinetu politycznego premiera w rządach Beaty Szydło oraz Mateusza Morawieckiego. 18 grudnia 2017 została odwołana ze składu Rady Ministrów. Ukończyła studia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego.

PAP/MR

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Konfederacja
piątek, 9 sierpnia 2019, 20:06

Ale milionowa odprawa będzie co nie ? No chyba nie chcecie zostawić biednej kobiety na lodzie. Co z tego, że pracowała tylko dwa miesiące w MSWiA, miliony "na odejście" się należą. Czas w końcu zaorać III RP i wybić się na niepodległość nie sądzicie rodacy ? Skończmy wreszcie ten kabaret robiony przez naszych wrogów z poważnych spraw, bo to nam bardzo, bardzo szkodzi.

Tweets InfoSecurity24