10 delegatur terenowych ABW do likwidacji [AKTUALIZACJA]

23 sierpnia 2017, 13:52
Dotychczasowa struktura delegatur ABW, źródło: www.abw.gov.pl

W połowie września zostaną zlikwidowane delegatury terenowe Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Bydgoszczy, Krakowie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Radomiu, Rzeszowie, Szczecinie, Wrocławiu i Zielonej Górze – wynika z zarządzenia prezesa Rady Ministrów, opublikowanego we wtorek w Monitorze Polskim. W strukturze ABW pozostaną delegatury w Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Lublinie i Poznaniu. 

Podpisane przez premier Beatę Szydło zarządzenie wchodzi w życie z dniem 15 września 2017 r. Przewiduje ono likwidację 10 z 15 istniejących obecnie delegatur ABW w:

  1. Bydgoszczy,
  2. Krakowie,
  3. Łodzi,
  4. Olsztynie,
  5. Opolu,
  6. Radomiu,
  7. Rzeszowie,
  8. Szczecinie,
  9. Wrocławiu,
  10. Zielonej Górze.

Dokument został podpisany 9 sierpnia i opublikowany w Monitorze Polskim 22 sierpnia. Zgodnie z nim w statucie ABW zostały uchylone punkty przesądzające o istnieniu 10 wspomnianych delegatur terenowych. 

Dotychczasowa struktura delegatur ABW, źródło: www.abw.gov.pl
Dotychczasowa struktura delegatur ABW, źródło: www.abw.gov.pl

Oznacza to, że w strukturze Agencji pozostaną delegatury w Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Lublinie i Poznaniu. 

Departament Bezpieczeństwa Narodowego Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, gdzie siedzibę ma minister-koordynator służb specjalnych, w odpowiedzi na pytania Defence24.pl, poinformował, że zmiana struktury jednostek terenowych ABW, w "żadnym wypadku nie oznacza likwidacji placówek".

Przekształcenia te mają charakter porządkowy, a ich celem jest usprawnienie funkcjonowania Agencji, podniesienie efektywności jej działań, jak również lepsze wydatkowanie środków publicznych.

Departament Bezpieczeństwa Narodowego KPRM

Choć biuro ministra-koordynatora tego nie napisało, można się więc domyślać, że delegatury w 10 miastach zostaną przekształcone w jednostki organizacyjne niższego szczebla. Nie wiadomo jednak, jaka będzie ich formuła organizacyjna.

To najpoważniejsza zmiana w strukturze ABW od czasu objęcia władzy przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. W kwietniu 2016 r. została zlikwidowana Delegatura Stołeczna ABW w Warszawie (utworzona w 2011 r.). Powstał wówczas także Departament Zwalczania Terroryzmu i Zagrożeń Strategicznych w centrali Agencji.

KomentarzeLiczba komentarzy: 20
ST@N
czwartek, 24 sierpnia 2017, 11:04

PiS-dzielce rozpieprzą wszystko po kolei. Ten etap likwidacji służb trwa od 20 lat przez prawicowe (klerykalne) struktury. Przez te wszystkie lata ABW nie interesuje "PORZĄDEK KONSTYTUCYJNY PAŃSTWA" a lokowane osoby doprowadziły do ich likwidacji. A ściana wschodnia RP zaczyna się gotować, ale "KOMUŚ" zależy aby tak było.

PL
środa, 30 sierpnia 2017, 23:08

Zapewnie za jakiś czas otworzą w ich miejsce nowe, obsadzone w pełni w "dobrą zmianą" Sprytny sposób na to ż nie łatwo zwolnić wielu poprzednich pracowników.

josze tabemann
środa, 23 sierpnia 2017, 20:36

byli zbyt skuteczni. taka jest prawda. a obecny rzad z kazdym dniem zbiera za pazurkami wiec aby przez przypadek ktos na cos nie wpadl to sie bedzie zarzadzalo centralnie.

gts
środa, 23 sierpnia 2017, 20:14

Demontaz kolejnej struktury czas zaczac, zobaczymy jakie beda tego konsekwencje, bo poza utrata zdolnosci operacyjnych w miastach z likwidowanymi delegaturami pojawia sie kolejne...Nie wyobrazam sobie zeby "agent z Warszawki" odniosl jakiekolwiek sukcesy w miescie w ktorym na sam widok tablicy rej zaczynajacej sie na W... ludzie wyciagaja noze i maczety, no ale moze sie myle moze szpiedzy czy przestepczosc zorganizowana nie odrozni warszawiaka w tlumie swoich ziomkow:P

zenek
czwartek, 24 sierpnia 2017, 14:21

demontażu państwa ciąg dalszy.

Tweets InfoSecurity24