Związki "skarżą się" na szefa Służby Więziennej. Gen. Kitliński z votum nieufności

25 lipca 2019, 12:03
Kitliński, sw, szef sw, Fot. ppłk Sławomir Ratyński, Zespół Prasowy SG WP
Fot. ppłk Sławomir Ratyński, Zespół Prasowy SG WP

Zdaniem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa Dyrektor Generalny Służby Więziennej kierując do Ministra Sprawiedliwości projekt zmian ustawy o Służbie Więziennej „rażąco naruszył” zapisy porozumienia dotyczące m.in. regulacji dodatków służbowych i tzw. dodatku motywacyjnego oraz „zasady współpracy ze stroną społeczną”. Jak piszą związkowcy w piśmie skierowanym do szefa resortu sprawiedliwości, „nasz wspólnie wypracowany projekt nie jest procedowany, natomiast na ścieżkę legislacyjną Ministerstwa Sprawiedliwości został skierowany projekt Dyrektora Generalnego”. Jak informuje NSZZFiPW 22 lipca, Związek podjął uchwałę o udzieleniu votum nieufności Dyrektorowi Generalnemu Służby Więziennej gen. Jackowi Kitlińskiemu.

Kwestia realizacji porozumień kończących ubiegłoroczne protesty wciąż rozgrzewa mundurowe środowisko. Wraz z upływającym czasem coraz częściej słychać głosy, że już pora by deklaracje zaczęły przybierać realną, legislacyjną postać. Funkcjonariusze Służby Więziennej otrzymali już pierwszą pulę obiecanych w porozumieniu podwyżek, procedowany jest także projekt zmiany przepisów emerytalnych oraz płatnych nadgodzin. Jak się jednak okazuje, nie wszystkie zapisy zawartych z rządem umów są zdaniem więziennych związkowców realizowane prawidłowo. W związku z działaniami podjętymi przez szefa formacji, związkowcy proszą o interwencję ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę.

W piśmie, jakie do ministra sprawiedliwości skierował Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZFiPW, czytamy że związkowcy od początku deklarowali, iż „wręcz z zegarmistrzowską precyzją” egzekwować będą zapisy zawarte w podpisanym porozumieniu. Jak przekonują, to Związek był inicjatorem prac dotyczących realizacji postulatów czego efektem był wypracowany 24 kwietnia br. projekt zmiany ustawy o SW. „Byliśmy przekonani, że dalsze procedowanie zostanie podjęte przez Ministra Sprawiedliwości w Zespole powołanym przez Pana <<do realizacji postulatów zawartych w porozumieniu>> nad projektem z dnia 24.04.2019 r.” – czytamy w piśmie do ministra Ziobry. Jednak, jak informuje NSZZFiPW, to nie projekt wypracowany przez Zespół, a przygotowany przez Dyrektora Generalnego trafił na ścieżkę legislacyjną Ministerstwa Sprawiedliwości. Co więcej, zdaniem związkowców szef SW nie miał w ogóle prawa przedstawiać resortowi tych rozwiązań „bo nie jest stroną porozumienia” oraz nie poinformował o tym strony społecznej. 

Prezydium Zarządu Głównego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa na posiedzeniu w dniu 22 lipca 2019 roku podjęło uchwałę o udzieleniu votum nieufności Dyrektorowi Generalnemu Służby Więziennej gen. Jackowi Kitlińskiemu.

fragment Uchwały Prezydium Nr 10-IX/2019 Zarządu Głównego NSZZ FiPW z dnia 22 lipca 2019

Według związkowców, szef SW w projekcie zmiany ustawy o SW, który skierował do ministra sprawiedliwości „rażąco naruszył” zapisy porozumienia w zakresie dotyczącym dodatków służbowych oraz tzw. dodatku motywacyjnego, określanego w porozumieniu dodatkiem po 25 latach służby. Jak podkreślają w uchwale więzienni związkowcy, naruszone zostały też „zasady współpracy ze stroną społeczną” ponieważ szef SW zmienił jednostronnie zapisy ustalone wcześniej wspólnie w trakcie negocjacji. Co więcej, związkowcy dodają też, że „skierowanie bez konsultacji ze stroną społeczną przez Ministra Sprawiedliwości na ścieżkę legislacyjną projektu zmiany ustawy o SW przygotowanego przez Dyrektora Generalnego w zakresie wprowadzenia tzw. odpłatności za wypracowane nadgodziny oraz niedoszacowanie potrzebnych środków finansowych z innych zadań realizowanych przez służbę, przyczyniło się do uchwalenia przez Sejm, zmian ustawowych, sprzecznych z porozumieniem podpisanym w tym zakresie z Ministrem Sprawiedliwości”. Działanie takie uderza bezpośrednio w funkcjonariuszy – alarmuje w uchwale ZG NSZZFiPW.

Z uwagi na powyższe oraz wcześniejsze działania Dyrektora Generalnego SW prowadzące między innymi do złamania zasad uzgodnionego pakietu socjalnego dla funkcjonariuszy SW likwidowanych i reorganizowanych jednostek penitencjarnych Prezydium ZG NSZZFiPW nie widzi możliwości dalszej współpracy z Dyrektorem Generalnym SW na takich zasadach jak wymienione powyżej.

fragment Uchwały Prezydium Nr 10-IX/2019 Zarządu Głównego NSZZ FiPW z dnia 22 lipca 2019

Przedwyborcze przyspieszenie?

Dla obecnej sytuacji w Służbie Więziennej nie bez znaczenia pozostaje fakt, że nadzorujący do niedawna formację (i podpisujący ubiegłoroczne porozumienie) Patryk Jaki po wygranych wyborach zamienił ministerialny fotel na posadę europosła, a jego następca wciąż "wdraża się" w rzeczywistość formacji. Także z tego powodu odpowiedź na pytanie o to, kiedy (i w jakiej formie) wszystkie z zapisanych w porozumieniu postulatów zostaną wprowadzone w życie nie jest wcale taka oczywista. Z jednej strony zbliżające się jesienne wybory parlamentarne sprawiają, że ze wcześniej złożonych obietnic rządzący powinni wywiązać się jeszcze w tej kadencji. To często jednak powoduje, że przepisy tworzone są w pośpiechu, a pewne różnice z pierwotnie planowanymi zapisami tym pośpiechem są tłumaczone. Z drugiej strony, doświadczenie ostatnich lat pokazuje, że to czego mundurowym nie uda się „wywalczyć” i przeforsować przez wyborami, tuż po nich ginie gdzieś w ferworze konstytuowania się nowej władzy. Tak czy inaczej widać wyraźnie, że na linii związki zawodowe - kierownictwo SW iskrzy, a co za tymi idzie osiągnięcie wcześniej zakładanych celów może okazać się znacznie trudniejsze do realizacji.

KomentarzeLiczba komentarzy: 20
nikitapro777
piątek, 26 lipca 2019, 00:08

Pan dyrektor generalny lekko się ździwi jak przez kolejne 3 lata odejdzie 40% załogi jednostek podstawowych. Jestem ciekaw kto wtedy będzie realizował prawa!!! Osadzonych Panów zresztą. Czsw może wtedy pokaże jak się pracuje w oddziale aby nie złamać przepisów Pan Skazany był zadowolony i funkcjonariusz miał na tyle sił aby powrócić bezpiecznie do domu. I jestem bardzo ciekaw dla kogo w nowych przepisach zrobiono 75 procent dodatku służbowego skoro w jednostkach trudno dostać 15 %. Liczy się tylko CZSW!!!

Caber
piątek, 26 lipca 2019, 20:12

Tylko ,że Pan Dyrektor ma to gdzieś, a zresztą on może nawet nie wiedzieć o problemach funkcjonariuszy, problem tkwi u nas na dole~ D-cy jak coś wiedzą to boją się powiedzieć kierownikowi, kierownik boi się dyrektora, dyrektor boi się okręgowego i tak dalej. Boją się stracić stołki dlatego tak jest. Moim zdaniem Zakłady Karne powinny być w prywatnych rekach by nie było wtedy tylu niekompetentnych ludzi na stanowiskach, kolesiostwo by się skończyło no i administracja by nie była rozbudowana do tego stopnia jak teraz. Prywatna instytucja by sobie nie pozwoliła na marnotrawienie pieniędzy.

Zen
sobota, 27 lipca 2019, 08:54

Rozwiązanie jest proste Administracja powinna być cywilna ! I w tedy by środki szły tam gdzie powinny, czyli na ochronę !! Do tej pory ochrona jest uważana za najgorszych tępaków i nieudaczników , mało to się słyszy że adm może zastąpić wszystkich a my nie bo ??? To wszystko wyjaśnia ... stanowiska adm ma , ochrona nie bi czekamy po kilka lat ... nagrody ? Sprawiedliwie czyli nie po równo przykład ochrona 250 adm 750 bo tam oficerowie ... kasa powinna iść przede wszystkim dla funkcjonariuszy ma 1 lini bo to oni się zmagają codziennie z trudem tej służby i zapewniają spokój adm... a jak starczy to dla reszty ...

Jurand
sobota, 27 lipca 2019, 11:19

My z finansów pomagamy ochronie w wielu czynnościach służbowych a ciekawe kiedy będzie to oddane ? Kiedy będziemy mogli skupić się na swoich zaległościach ?

Starszy kapral
piątek, 26 lipca 2019, 12:18

75% zrobił dla siebie. Teraz pójdzie na emeryturę i dla niego to i 100% ludzi może odejść z SW. Sam mam taki zamiar po 5,5 roku służby.

Cywil
piątek, 26 lipca 2019, 01:01

Wreszcie funkcjonariusze działów ochrony, zaczynają domagać się tego co im się należy.

13 SW
czwartek, 25 lipca 2019, 21:21

NSZZFiP SW w takiej sytuacji musi działać zdecydowanie i stanowczo. Nadgodziny, braki kadrowe i wakaty, których nie wolno uzupełniać to codzienność w SW. Od pewnego czasu mam wrażenie, że kierownictwo tej służby jest oderwane od rzeczywistości.

Cywil
czwartek, 25 lipca 2019, 21:02

A podwyżki dla cywili są dużo mniejsze niż wynegocjowane ale o tym cisza.

Kspitan
piątek, 26 lipca 2019, 01:06

I dobrze po co tych cywili w tej służbie.

9 mm
czwartek, 25 lipca 2019, 18:42

Dla Kitlińskiego licza się tylko słupki,wizerunek służby, kręcenie dennych filmów w jednostkach okręgu warszawskiego nie mających nic wspólnego z rzeczywistością.,statystyki i zatrudnienie osadzonych. F-sze to tylko murzyni do roboty którzy mają zapier.... I i siedzieć cicho kiedy pojawiają się nieprawidlowosci. Typowy penitencjarzystom, wszystko dać skazanemu oby tylko był Spokoj.

Klawisz z zamku
czwartek, 25 lipca 2019, 16:32

Minister się wdraża... Później kampania i oznajmi że będzie reprezentantem suwerwna na Wiejskiej. Nie formacji mundurowej w ministerstwie. I znowu ktoś się będzie wdrażał. A dyrektor będzie grał wszystkimi. A funkcjonariusze do obsługi skazanych.

Tweets InfoSecurity24