Zmiany w obrocie bronią i amunicją. Senat przyjął nowe przepisy

29 maja 2019, 09:29
handgun-231699_1280
Fot. Pixabay

Senat przyjął we wtorek poprawki, po czym poparł projekt ustawy, która ma m.in. umożliwić lepszą kontrolę obrotu bronią i amunicją. Regulacja pozwala również wprowadzić przepisy tworzące System Rejestracji Broni (SRB).

Za wnioskiem o poparcie ustawy o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym głosowało 85 senatorów, a jeden był przeciw. Wcześniej senatorowie przyjęli 29 poprawek, głównie o charakterze redakcyjno-doprecyzowującym. Niektóre dotyczyły uporządkowania spraw związanych z odrębnym wejściem w życie przepisów SRB.

Rządowy projekt ustawy został przedłożony przez MSWiA, a jego celem było m.in. dostosowanie polskiego prawa do przepisów Unii Europejskiej.

Według projektodawców zaproponowane rozwiązania umożliwią pełną realizację obowiązków państwa związanych z kontrolą obrotu bronią przeznaczoną na rynek cywilny przez wdrożenie przepisów umożliwiających wydawanie zezwoleń na wywóz broni i amunicji do krajów trzecich, poza Unię Europejską. Nowe przepisy nie przewidują wymiany dotychczas udzielonych koncesji. Stara ustawa wprowadzała bowiem obowiązek posiadania takiego zezwolenia na wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym. Nowa ustawa zachowuje zasadnicze rozwiązania z obecnie obowiązujących przepisów. W nowych przepisach na nowo zdefiniowano obowiązki koncesjonowanego przedsiębiorcy oraz wprowadzono nowe definicje podstawowych pojęć. Zdaniem MSWiA nowa ustawa jest dzięki temu bardziej precyzyjna i zostawia mniejsze pole na uznaniowe działania administracji.

Nowa ustawa ma umożliwić przewóz amunicji na podstawie jednego dokumentu, którym będzie zgoda przewozowa poświadczona przez właściwego komendanta wojewódzkiego policji. Nie będzie konieczne - jak obecnie - uzyskanie zgody ministra gospodarki. Ponadto nowe rozwiązanie ma umożliwić pełną kontrolę każdego transferu amunicji dokonywanego przez przedsiębiorcę na terenie Unii Europejskiej.

Zgodnie z wymaganiami prawa unijnego obowiązkiem uzyskania koncesji zostaną objęci rusznikarze, którym broń będzie powierzana do naprawy lub remontu. Dotychczas - jeśli ich działania nie dotyczyły istotnych części broni - byli z obowiązku posiadania koncesji zwolnieni.

W regulacji zawarto również przepisy zapewniające wdrożenie dyrektywy Rady UE, która wprowadza obowiązek prowadzenia skomputeryzowanego systemu rejestracji danych o każdej broni palnej objętej tą dyrektywą oraz umożliwia wprowadzenie Systemu Rejestracji Broni. System ten będzie zawierał zbiór danych o legalnie posiadanej broni palnej. W SRB będzie rejestrowana broń posiadana na podstawie indywidualnych pozwoleń oraz wyprodukowana i oferowana do sprzedaży przez przedsiębiorców. SRB ujednolici też zasady prowadzenia ewidencji posiadanej i przeznaczonej do sprzedaży strzeleckiej broni palnej oraz umożliwi prowadzenie tej ewidencji na platformie tego systemu, łącznie z automatycznym generowaniem informacji o transakcjach związanych z tą bronią.

Nowe przepisy nie przewidują - jak jest obecnie - konieczności odstrzeliwania trzech nabojów z broni przeznaczonej do obrotu. Takiego obowiązku praktycznie nie ma w innych krajach UE, przepis ten wygenerował milionowe straty dla przedsiębiorców.

Ustawa zmienia także minimalny wymagany wiek pracowników zatrudnianych przez przedsiębiorców zajmujących się produkcją i obrotem bronią palną. Obniżono go z 21 do 18 lat. Ustawa obniża również minimalny wymagany wiek przedsiębiorców ubiegających się o udzielenie koncesji - z dotychczasowych 25 do 21 lat.

Nowe przepisy umożliwiają również użyczanie klientom broni przed zakupem w celu jej wypróbowania.

Z obowiązku uzyskania koncesji zwolniony został obrót bronią palną rozdzielnego ładowania przystosowaną do strzelania przy użyciu prochu czarnego, wytworzoną przed 1900 r. Regulacją nie objęto także broni wpisanej na listę skarbów dziedzictwa narodowego, do rejestru zabytków, wojewódzkiej ewidencji zabytków i inwentarza muzealiów.

W noweli uwzględniono zalecenia zawarte w informacji z 22 kwietnia 2015 r. o wynikach kontroli NIK "Zapewnienie bezpieczeństwa obywateli w związku z wytwarzaniem, transportem, przechowywaniem i stosowaniem materiałów wybuchowych do użytku cywilnego".

Ustawa czeka teraz już tylko na podpis prezydenta. Nowe przepisy mają wejść w życie po 30 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem niektórych artykułów, które mają zacząć obowiązywać od 14 grudnia 2019 r.

RAL/DM/PAP

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 25
inż.
środa, 29 maja 2019, 12:50

Mogą sobie wprowadzać dowolne ustawy a kto ma trochę oleju w głowie to mając do dyspozycji tokarkę i frezarkę (choćby w ramach koła naukowego na uczelni) bez problemu zrobi STENa albo inny równie skuteczny PM (; (; (;

Nazer
czwartek, 30 maja 2019, 23:29

To pomyśl ilu ludzi ma dostęp i ilu zrobilo by sobie taka bron. A teraz pomyśl ilu ludzi mogło by sobie kupic broń czarnoprochowa, wykonaną w dzisiejszej technologi, mogącej strzelać mocniejszym prochem, wytrzymujaca wieksze ciśnienia, bez zezwoleń, bez rejestracji.... i zadaj sobie pytanie czy będąc na miejscu elity rządzącej dał byś ludziom broń która mogła by bez problemu zagrozić życiu i zdrowiu Policjantow czy funkcjonariuszy chroniacych tą elite? Przemyśl sobie to i napewno jako inżynier dojdziesz do odpowiednich wnioskow. Więcja sie wcale nie dziwie ze reglamentuja repliki a zostawiaja oryginały bo oryginałów jest malo, są mniej odporne na mocne ładunki prochowe wiec trzeba z nimi delikatnie. No i sa sporo warte wiec raczej ludzie nie będą ryzykowac ich utraty w przypadku użycia w nielegalny sposob.

Extern
czwartek, 30 maja 2019, 16:08

Dlaczego jako praworządny obywatel mam produkować po krzakach Steny jak jakiś przestępca w Generalnej Guberni? Chcę we własnym państwie mieć legalnie broń aby mieć szansę obronić się przed nieprawnym napadem. Do czego przecież zgodnie z prawem mam prawo i państwo nie powinno mi zabraniać użyć do tego skutecznego narzędzia. Bo na razie wychodzi na to że mam prawo się bronić, ale zabrania mi się tego zrobić skutecznie, więc państwo świadomie naraża mnie na uszczerbek na zdrowiu mówiąc mi coś w stylu "masz prawo zaorać własne pole aby nie umrzeć z głodu, ale możesz do tego użyć tylko słomki do picia".

RK
czwartek, 30 maja 2019, 18:30

A kto ci zabrania sobie wyrobić pozwolenie na broń i taką broń kupić?

Frantz
czwartek, 30 maja 2019, 21:33

Kto? W zeszłym roku w woj śląskim komendant wojewódzki NIE wydał ani jednego pozwolenia. Dlaczego!? Bo nie chciał?? A w Polsce nie ma żadnej siły, władzy ani prawa, które by go do tego zmusiły! Nie ma żadnych prawnych aspektów ograniczeń - a decyzja jest zawsze "z sufitu"!! Bo "mądrzy inaczej" posłowie i senatorowie zagwarantowali policji nieograniczoną niczym UZNANIOWOŚĆ takich decyzji!! Posiadam od 30 lat pozwolenie na broń gazową, na pytanie o możliwość wyrobienia uprawnień również na broń palną, pani inspektor spojrzała na mnie jak na idiotę i zażądała pisemnego podania ze szczegółowym UZASADNIENIEM, co takiego zmieniło się w mojej sytuacji, że TERAZ POTRZEBUJĘ broni palnej!!! OD RAZU też "życzliwie" uprzedziła, że bez BARDZO KONKRETNEGO i POWAŻNEGO UZASADNIENIA Pan Komendant nawet NIE ROZWAŻA udzielenia takiego pozwolenia!! Zamieszkiwanie na odludziu, w lesie, ponad 3 km od najbliższych zabudowań ludzkich i ponad 17 km od posterunku policji to żaden powód. Kłusownicy w lesie za płotem którzy niejednokrotnie strzelali do leśniczego to też żaden powód. Takie np. padło zapytanie: "Parkanu Pan nie ma?Psów?" Czy to jest normalne państwo z normalnymi poważnymi władzami?? We Francji przepisy są dużo bardziej surowe niż w Polsce, ale we Francji w rękach prywatnych jest... 4 RAZY więcej broni palnej niż w Polsce!! W Anglii przepisy są jeszcze bardziej ograniczające i restrykcyjne niż we Francji, ale w jest tam prawie 2,5 RAZA więcej broni palnej w rękach prywatnych niż w Polsce!! Statystycznie jesteśmy - przedostatnim bodaj poza Bułgarią czy Rumunią - najbardziej rozbrojonym państwem Europy!!

LgN
piątek, 31 maja 2019, 00:00

To zrób sobie pozwolenie sportowe lub kolekcjonerskie - jeśli jesteś praworządnym obywatelem (a pewnie tak, skoro masz na broń gazową), to procedury to formalności, trochę czasu, pieniędzy i jeden egzamin. I pisząc ogólnie, że "w zeszłym roku nie wydał żadnego pozwolenia", jesteś w bardzo dużym błędzie. Być może dotyczy to bardzo specyficznego rodzaju pozwolenia lub broni, na ktorą miało zostać wydane.

Doktor
czwartek, 30 maja 2019, 11:26

A amunicja?

środa, 29 maja 2019, 19:21

I nie będzie miał amunicji...

Tweets InfoSecurity24