Reklama

Straż Graniczna

Straż Graniczna: wsparcie ochrony granic z Białorusią najszybciej w sierpniu

Fot. Nadbużański Oddział Straży Granicznej
Fot. Nadbużański Oddział Straży Granicznej

Pierwsi funkcjonariusze Straży Granicznej mogą pojechać na Litwę i Łotwę, w ramach organizowanego przez Frontex wsparcia ochrony granic z Białorusią, najszybciej w sierpniu. Decyzja leży po stronie Agencji - poinformowała ppor. SG Anna Michalska z Komendy Głównej SG.

Litwa i Łotwa zmagają się z kryzysem migracyjnym spowodowanym przedostawaniem się do kraju nielegalnych migrantów przez białoruską granicę. Jak poinformowała Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex), w związku z tą sytuacją Litwa poprosiła o dodatkowych 30, zaś Łotwa o dodatkowych 25 funkcjonariuszy straży granicznych. 

W odpowiedzi na prośby tych państw Frontex wystąpił do krajów członkowskich UE o wysłanie dodatkowych funkcjonariuszy na ich granice z Białorusią. "Jest to także działanie symboliczne, które pokazuje, że Unia Europejska jest w stanie wspomagać kraje członkowskie na granicach zewnętrznych, bo są to również granice całej Unii Europejskiej" - powiedział rzecznik Frontexu Krzysztof Borowski.

Ppor. SG Anna Michalska, p.o. rzecznika komendanta głównego SG, przekazała, że w odpowiedzi na zapytanie Agencji Frontex Straż Graniczna zadeklarowała możliwość wysłania do 30 funkcjonariuszy wraz z pojazdami i sprzętem służbowym do ochrony granicy jako wsparcie dla Litwy i Łotwy. 

Funkcjonariusze mogliby wyjeżdżać w trybie rotacyjnym. Najszybciej za kilka tygodni – czyli ok. początku sierpnia. Decyzja o tym, kiedy i ilu funkcjonariuszy mogłoby wyjechać, leży po stronie Frontexu.

 Ppor. SG Anna Michalska, p.o. rzecznika komendanta głównego Straży Granicznej

Dotąd SG potwierdziła wstępnie wyjazd na wrzesień. Jak wyjaśniła Michalska, chodzi o pojazd służbowy i ośmiu funkcjonariuszy (również w trybie rotacyjnym).

Obecnie na granicy litewskiej i łotewskiej przebywa 10 funkcjonariuszy i cztery samochody patrolowe Frontexu.

Niezależnie od wsparcia organizowanego przez Frontex, pomoc Litwie zadeklarowały też polskie władze. Informował o tym wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki w drugiej połowie czerwca. Wobec sytuacji na granicy litewsko-białoruskiej Polska wyraziła solidarność z Litwą i zaoferowała wsparcie osobowe i sprzętowe - mówił.

W tym roku na Litwę z Białorusi próbowały nielegalnie przedostać się 1 363 osoby. Liczba ta jest 17-krotnie wyższa niż w całym 2020 roku. W ubiegłym roku zatrzymano 81 nielegalnych migrantów. Większość pochodzi z Iraku. Wśród zatrzymanych są też obywatele Iranu, Syrii, Białorusi, Rosji, Gwinei, Turcji, Si Lanki oraz z krajów Afryki. 

Premier Litwy Ingrida Szimonyte powiedziała w połowie czerwca, że jej zdaniem za niedawnym gwałtownym wzrostem nielegalnej imigracji stoi Białoruś. Obwiniała za to prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę, który powiedział 26 maja, że nie będzie już uniemożliwiał migrantom przekraczania zachodniej granicy.

Reklama
Reklama

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze