Służba Więzienna ma własną uczelnię. Rusza Wyższa Szkoła Kryminologii i Penitencjarystyki

2 stycznia 2019, 12:39
Służba więzienna, funckjonariusz, więzienie, fot. sw.gov.pl
Zdjęcie ilustracyjne, Fot. Służba Więzienna

O tym, że w ramach trwającej w Służbie Więziennej modernizacji do życia powołana zostanie uczelnia wyższa SW, pisaliśmy już na początku ubiegłego roku. Wyższa Szkoła Kryminologii i Penitencjarystyki będzie kształcić kadry na poziomie studiów pierwszego i drugiego stopnia. Jak poinformowała redakcję InfoSecurity24.pl rzecznik prasowa Dyrektora Generalnego Służby Więziennej ppłk. Elżbieta Krakowska, uczelnia działalność rozpoczęła 1 stycznia 2019 roku. Służba Więzienna była jedną z nielicznych formacji mundurowych w Polsce, która nie posiadała własnej akademii.

Utworzenie wyższej szkoły w służbie więziennej, nie jest pomysłem nowym. Już od jakiegoś czasu coraz głośniej mówiło się o tym, że SW potrzebuje swojej własnej akademii. Trwająca modernizacja, okazała się dobrą okazją do wprowadzenia pomysłów w życie. Jak podkreślali zwolennicy tego rozwiązania, Służba Więzienna była jak dotąd jedną z nielicznych formacji mundurowych, która nie posiadała swojej uczelni. Projekt przepisów, przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości, trafił do Sejmu na początku roku i dość szybko przeszedł całą legislacyjną ścieżkę. Wyższa Szkoła Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie do życia została powołana rozporządzeniem z 31 sierpnia 2018 roku. 

Mimo, że instytucjonalnie Wyższa Szkoła Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie istnieje już ponad 4 miesiące, działalność rozpoczęła 1 stycznia tego roku. Jak podkreśla Rzecznik Prasowa Dyrektora Generalnego SW, ppłk. Elżbieta Krakowska, pierwsza rekrutacja ma ruszyć już wiosną.

Wyższa Szkoła Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie rozpoczyna rekrutację wiosną 2019 r. Kształcenie będzie realizowane od sierpnia 2019 r. Równolegle już od stycznia 2019 r. rozpoczynają się projekty badawcze i prace wydawnicze realizowane przez Uczelnię.

Rzecznik Prasowa Generalnego Służby Więziennej, ppłk. Elżbieta Krakowska

Jak zostać studentem WSKiP?

Po zdanym egzaminie maturalnym kandydat będzie mógł wziąć udział w procesie rekrutacyjnym. Po przyjęciu na uczelnię student, zostanie mianowany na pierwszy stopień podoficerski oraz rozpocznie służbę kandydacką (stanie się funkcjonariuszem SW). W ramach tej służby oprócz nauki będzie wykonywać także powierzone obowiązki w zakładach karnych lub aresztach. Po ukończeniu studiów pierwszego stopnia na funkcjonariuszy czeka zewnętrzny egzamin na pierwszy stopień w korpusie chorążych. Ukończone studia drugiego stopnia oraz zdany egzamin oficerski skutkować będą mianowaniem na pierwszy stopień oficerski.

Jak podkreślał już w marcu, w rozmowie z InfoSecurity24.pl, Zastępca Dyrektora Generalnego Służby Więziennej płk SW Grzegorz Fedorowicz, podobny system, do tego, który SW planuje stworzyć na polskim gruncie funkcjonuje w Norwegii. Tam też istnieje w służbie więziennej szkoła wyższa – akademia, a nabór prowadzony jest centralnie. Najlepsi z pośród kadetów mają możliwość wyboru regionu Norwegii, w którym chcą pełnić służbę. Jak przekonywał Fedorowicz, podobny system można stosować też w Polsce.

Chcemy, już do służby kandydackiej, rekrutować w powiazaniu ze studiowaniem na naszej wyższej uczelni, co naszym zdaniem pozwoli na znacznie lepsze przygotowanie funkcjonariusza Służby Więziennej. Już z założenia, kształcenie w takiej szkole musi być interdyscyplinarne, bo i działalność naszej służby jest interdyscyplinarna. Już od początku, przyjęty do szkoły wyższej kandydat, szkolony będzie w zakresie psychologii, pedagogiki, prawa, kryminologii, znajomości języków obcych, zarządzania ale też z zakresu obsługi urządzeń wykorzystywanych przez SW czy obsługi broni. Jednocześnie taki kandydat przez trzy lata odbywa praktyki w zakładach karnych i aresztach śledczych. Dzięki temu taki funkcjonariusz zaopatrzony jest jednocześnie w silne podstawy teoretyczne ale także w wiedzę praktyczną.  

Zastępca Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, płk SW Grzegorz Fedorowicz

 

Wyższa Szkoła Kryminologii i Penitencjarystyki dziś swoją siedzibę ma w Warszawie przy ulicy Wiśniowej 50. Nowy kampus Uczelni ma powstać na warszawskiej Białołęce – na terenach pozostających w dyspozycji Służby Więziennej. Do tego czasu, tymczasowo, kształcenie ma być realizowane na bazie ośrodków szkolenia SW – głównie Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu. Ile to wszystko będzie kosztować? Zapytaliśmy o to Centralny Zarząd Służby Więziennej. Jak zapewniła nas ppłk Krakowska, „koszty funkcjonowania Uczelni pochodzą z dotacji z Ministerstwa Sprawiedliwości, a zostały wygospodarowane w ramach reorganizacji z budżetu więziennictwa”. Budowa kampusu WSKiP, „jest dopiero w fazie koncepcyjnej i trudno jest podać na tym etapie szczegółowe koszty budowy” – poinformowała rzecznik prasowa SW. Zgodnie z projektem ustawy z początku roku, orientacyjny koszt inwestycji, sięgać może nawet blisko 130 mln złotych.

Podobny system kształcenia występuje dziś w Państwowej Straży Pożarnej. Przyszli strażacy mogą po zdanej maturze wziąć udział w rekrutacji na kierunek mundurowy w Szkole Głównej Służby Pożarniczej otrzymując, po ukończeniu studiów pierwszego stopnia, tytuł inżyniera pożarnictwa i mianowanie na pierwszy stopień oficerski. Swoją uczelnię wyższą posiada również Policja, ta jednak nie daje możliwości zdobycia stopnia oficerskiego w sposób podobny do proponowanego w SW lub obecnego w PSP. Na kurs oficerski w Policji skierowany może zostać dziś jedynie funkcjonariusz w służbie stałej spełniający odpowiednie kryteria.

DM 

KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Ledowy wykręt
czwartek, 3 stycznia 2019, 12:44

Wystarczyłoby stworzyć  odpowiednie kierunki i specjalizacje w szkołach policyjnych w Szczytnie, Słupsku czy w Katowicach. Dodatkowo mogłoby być 2- letnie studium lub coś w stylu szkoły policealnej. A tak wygląda, że panowie chcą  szturmować tanim kosztem papierek magistra. Kiedyś ratowano się kierunkiem- resocjalizacja czy jakieś pedagogiczne WSP i wszystko na cywilnych uczelniach. Widać było z tym dużo " zachodu "  i "panowie szlachta"  chcą rozwiązać swoje problemy w inny sposób.

sw
czwartek, 3 stycznia 2019, 06:10

nie ma komu na oddziałach robić

Ot. I co
środa, 2 stycznia 2019, 21:42

Nie mam pytań Nie byłoby lepiej i taniej stworzyć kierunek potrzebny SW np w Akademii Wojskowej czy też w Szkole Policji w Szczytnie

Michał
środa, 2 stycznia 2019, 21:08

Typowy sanacyjny etatyzm. Struktura SW jest oparta na komunistycznym modelu zarządzania. Nad zakładami karnymi funkcjonuje ok. 2000 tysięcy różnych specjalistów majorów, pułkowników, generałów. Każdy zakład karny ma swoją strukturę. Dyrektora, zastępów dyrektorów, kierowników, zastępców kierowników, dowódców zmian, starszych wychowawców i.t.p i t.d. SW jest oparte na ubeckich dynastiach. Ludzie w ZK na pierwszej linii to jest dział penitencjarni i dział ochrony są zażynani, jadą na oparach. Odchodzą z pracy po najwyższej 22-23 latach. I nic nie dadzą podwyżki. Podwyżki dotyczą również ludzi którzy siedzą w klimatyzowanych pomieszczeniach w Oisw i Czsw. To nie mieści się w głowie jak te ochydne ubeckie dynastie dalej zawłaszczają Rdzenny Naród Polski. A Ta cała Akademia SW to nie wiem co może uczyć. Być może będzie się zajmować analizą statystyczną i korelacją między wydanym papierem toaletowym , a liczbą udzielonych przepustek na których co niektórzy popełniają przestępstwa.

Reklama
Tweets InfoSecurity24