Reklama

Przetarg na patrolowiec dla Straży Granicznej bez polskich stoczni

17 maja 2019, 13:42
patrolowiec sg, fot. Andrzej Nitka
Fot. Andrzej Nitka

Jedynie estońska stocznia Baltic Workboats AS złożyła ofertę w kolejnym przetargu na dostawę fabrycznie nowej jednostki pływającej o długości 15,0 – 20,0 m przeznaczonej dla Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej z Gdańska – Westerplatte wchodzącego w skład Morskiego Oddziału Straży Granicznej. W tej formacji od 2010 r. służą już dwa patrolowce typu Patrol 240 Baltic (Patrol 24 Baltic) zbudowane przez tą estońską stocznię.

Zgodnie z informacjami zawartymi w opublikowanym 28 marca br. ogłoszeniu przeznaczeniem tej jednostki ma być: pełnienie służby dozorowej i dyżuru granicznego, eskortowania jednostek pływających z ładunkami niebezpiecznymi, prowadzenia działań związanych z infrastrukturą krytyczną państwa, działań interwencyjno-patrolowych, akcji poszukiwawczo-ratowniczych w ramach służby SAR, wsparcie akcji gaśniczej innych jednostek pływających bądź obiektów portowych oraz prowadzenia działań związanych z ochroną środowiska morskiego.

Oferowany przez estońską stocznię patrolowiec ma osiągać prędkość maksymalna wynoszącą 25 węzłów, zasięg pływania określono na 400 mil morskich, zaś autonomiczność 5 dni. Przez producenta dostawa ta został wyceniona na 8,68 zł podczas gdy zamawiający zabezpieczył na ten przetarg kwotę 8 mln zł. Może to oznaczać że drugi przetarg na dostawę takiej jednostki może zostać także unieważniony.

image
Fot. Andrzej Nitka

W pierwszym przetargu, który został przeprowadzony w ubiegłym roku uczestniczyła również stocznia Baltic Workboats AS, która wyceniła wtedy swoją ofertę na 8,98 mln zł. Poza nią brały w nim udział polskie podmioty tj. TECHNO MARINE Sp. z o.o. (oferta opiewająca na 7,95 mln zł), STAL-REM S.A. z Gdańska (13,65  mln zł) oraz PGZ Stocznia Wojenna Spółka z o.o. wraz ze Stocznią Remontową „Nauta” S.A. z Gdyni (14,71 mln zł). Najwyższą ocenę, uwzględniając wszystkie kryteria oceny, uzyskała oferta złożona właśnie przez Baltic Workboats AS. Jednak ze względu na, że przekraczała ona środki zarezerwowane w budżecie Straży Granicznej na ten cel, całe postępowanie przetargowe zostało unieważnione.

KomentarzeLiczba komentarzy: 24
Eror
sobota, 18 maja 2019, 13:33

Chciałbym się odnieść do poniższych komentarzy. Jednostkę zamawia SG które podlega pod MSW a nie pod MON czyli zamówienie nie ma nic wspólnego z wojskiem czy PGZ. a budżet przewidziany na to TO 8MLN zł i ani złotówki więcej. No takie nasze realia. Co zrobić

Popular Economist
sobota, 18 maja 2019, 08:48

Najwyższa ocenę oferty uzyskali Estonowie, najwyższą cenę - niemal dwa razy WYŻSZĄ niż cena Estonow- zaproponowała nasza " przetragiczna" PGZ!!! Jak można patrząc na ofertę PGZ cokolwiek u nich zamówić bez przetargu??? Koszmarna kalkulacja dowodzi że dawanie PGZ zleceń z tytułu "pilnej konieczności" to absurd i każdorazowo czysta afera z przplacaniem za każdy ich produkt. To potwierdza też plotki że oferta PGZ na HIMARS była tak droga, że MON bez wahania skierował zamówienie wprost do LM!! PGZ to Total a jak widać porażka!!!

KOSA
piątek, 17 maja 2019, 23:13

Smutne to to... zamiast kupić dwie jednostki tak jak poprzednio. A kwote wtedy mozna negocjować... brak słow na tę niekompetencję... brak słów.

Harry 2
piątek, 17 maja 2019, 21:51

Takie duże motorówki powinny być zamawiane w naszych stoczniach. Koniec dyskusji i komentarza.

Wesolek
piątek, 17 maja 2019, 18:43

Oto kolejne potwierdzenie totalnej głupoty naszych decydentów. Po pierwsze jakim w ogóle sposobem można " z góry" przyjąć jakąś teoretycznie "nieprzekraczalną" cenę skoro nie ma się pojęcia ile takie łodzie kosztują? A skoro rozpiętość porzedniego przetargu to od ok. 8 mln do niemal 15-u jak można ustalić tak sobie "z sufitu" akurat 8 mln?? Totalne minimum?? A gdy jedyny kontrahent oferuje doskonałą sprawdzoną i już posiadaną łódkę, jak można odrzucać tę jedyną ofertę bo przekracza ona o mniej niż 10% tę moją "nieprzekraczalną" cenę?? To jest chore!!! Naprawdę te 680 tys czyni taaaaką różnice że MON nie może dopłacić ich na tę niezbędną łódź?? Na drogi, emerytury, ławeczki pamięci, i inne drobiazgi MON wydaje dziesiątki milionów a marne 700 tys nie ma na ważną patrolową łódź???

Reklama
Tweets InfoSecurity24