Policja podsumowała akcję „Znicz”. Pijanych kierowców więcej niż rok temu

4 listopada 2019, 09:32
znicz, policja, fot. sląska policja
Fot. Śląska Policja

25 osób zginęło w wypadkach, 346 zostało rannych i zatrzymano 1 245 nietrzeźwych kierowców - to bilans prowadzonej przez policjantów od czwartku do niedzieli akcji "Znicz". W zestawieniu z ubiegłym rokiem spadła liczba wypadków i ofiar, wzrosła natomiast liczba zatrzymanych kierujących pod wpływem alkoholu.

Coroczną akcję policji pod nazwą "Znicz" prowadzono od 31 października do 3 listopada. Podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego KGP poinformował, że w ciągu tych dni doszło do 268 wypadków, w których życie straciło 25 osób, a 346 zostało rannych. Policjanci zatrzymali 1 245 nietrzeźwych kierowców.

Z danych policji wynika, że najtragiczniejsza była niedziela, kiedy zginęło dziewięć osób. Tego dnia policjanci mieli także najwięcej do czynienia z kierowcami pod wpływem alkoholu.

Liczba wypadków w zestawieniu z okresem 31 października - 3 listopada 2018 r. spadła o 99. Ponadto rok temu w wypadkach było niemal dwa razy więcej ofiar i rannych. Zginęło wówczas o 23 osób więcej, a 116 osób więcej zostało poszkodowanych. W tym roku wzrosła natomiast liczba nietrzeźwych kierowców, których zatrzymano o 205 więcej. 

Podinsp. Kobryś zaznaczył, że m.in. ze względu na niemal dwukrotny spadek liczby ofiar, można by mówić o pewnym sukcesie. "Natomiast trudno to słowo przez gardło przechodzi, kiedy mówimy, że w cztery dni zginęło 25 osób" - wskazał.

W akcji "Znicz" wzięło udział ponad 5 tys. policjantów drogówki, wspieranych przez funkcjonariuszy innych specjalności i Żandarmerię Wojskową. Funkcjonariusze działali przede wszystkim w okolicach cmentarzy i na drogach dojazdowych do nich.

PAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
AWU
poniedziałek, 4 listopada 2019, 14:12

Statystyki których policja nie lubi publikować potwierdzają iz 60-70% "pijanych" nie uznanych byłoby za takowych w 20 krajach EU oraz Szwajcarii (limit 0.5) a następne 20% mogłoby legalnie prowadzić pojazd w UK, większości stanów USA czy Kanadzie (limity 0.7 - 0.8). Statystyki wypadków w tych jurysdykcjach są często niższe niż w Polsce, co udowadnia iż najczęstszą przyczyną tragedii jest infrastruktura (a raczej jej brak) zwłaszcza połączona z głupotą prowadzącego zdarzającej się zarówno posród trzezwych jak i tzw "pijanych" we wszystkich w.w. krajach na równi z Polską. Znamienne iż w większości cywilizowanych krajów ustawodawca specyficznie zabrania organom ścigania ustalania planów ilości mandatów do wypisania czy też nagradzania funkcjonariuszy premią za ich wykonanie (co ciekawe wnioskowały o to m.in. związki zawodowe Policji). Wynika to z faktu że policja z definicji ma chronić życie, zdrowie i mienie obywateli oraz służyć społeczeństwu, a nie działać jako dochodowe przedsiębiorstwo zasilające budżet rządu centralnego czy też samorządów jak ma to miejsce w Polsce w przypadku Policji drogowej czy Straży Miejskich. Wydawanie komunikatów w stylu propagandy sukcesu o ilości zatrzymanych "pijanych" raczej nie służy budowaniu szacunku dla munduru policyjnego. Na zakończenie przykład licznych jurysdykcji gdzie przetestowanie kierowcy alkomatem przy wyniku 0.0 kończy się automatycznie pozwem o bezpodstawne naruszenie dóbr osobistych i koniecznością wypłacenia przez policję odszkodowania od równowartości EUR100 tys wzwyż ... i znowu warto porównać tu statystyki wypadków ....

Tweets InfoSecurity24