Ogień na ORP "Błyskawica" [FOTO]

14 kwietnia 2019, 16:15
16507
Fot. kpt. mar. Anna Sech

Wojskowa Straż Pożarna i Państwowa Straż Pożarna przeprowadziły ćwiczebny alarm pożarowy na okręcie-muzeum ORP "Błyskawica". Szkolenie obserwowali Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański i dowódca 3. Flotylli Okrętów kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec.

Scenariusz ćwiczenia zakładał wybuch pożaru w jednym z pomieszczeń wystawowych okrętu-muzeum, w czasie jego postoju przy nabrzeżu Skweru Kościuszki. Ogień zagraża sąsiednim pomieszczeniom, w których znajdują się zwiedzający i członkowie załogi. Pożar zostaje zauważony przez jednego z marynarzy, który postępując zgodnie z instrukcją przeciwpożarową powiadamia oficera dyżurnego. Ten ogłasza alarm pożarowy na okręcie. Rozpoczyna się ewakuacja zwiedzających i podjęta jest próba ugaszenia pożaru przy wykorzystaniu podręcznych środków gaśniczych. Te okazują się jednak niewystarczające, wezwana więc zostaje Wojskowa Straż Pożarna i Państwowa Straż Pożarna. Pomieszczenia okrętu błyskawicznie wypełniają się gęstym dymem, widoczność jest praktycznie zerowa.

image
Fot. kpt. mar. Anna Sech

Sytuację komplikuje dodatkowo panika wśród ewakuowanych zwiedzających i konieczność dokładnego sprawdzenia wszystkich pomieszczeń w celu odnalezienia i wyprowadzenia z rejonu zagrożenia wszystkich osób postronnych. Jeden ze zwiedzających ulega atakowi paniki, wbiega na Główne Stanowisko Dowodzenia i, przerażony,  uderza głową o podstawę masztu tracąc przytomność. Do jego ewakuacji konieczne jest wykorzystanie sprzętu specjalistycznego.

image
Fot. kpt. mar. Anna Sech

Celem przeprowadzonego szkolenia było doskonalenie współdziałania służb w trakcie sytuacji kryzysowej. W trakcie ćwiczenia uczestniczący w nim marynarze i strażacy mogli poszerzyć wiedzę i zdobyć doświadczenie, przydatne potem w trakcie prowadzenia prawdziwej akcji przeciwpożarowej. Uczestnicy poznali też nietypowe formy ewakuacji, obserwując techniki alpinistyczne zademonstrowane przez strażaków z Sekcji Ratownictwa Wysokościowego.

image
Fot. kpt. mar. Anna Sech

W ćwiczeniach wzięli udział strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej (JRG1) stacjonującej w Śródmieściu, Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej (JRG 2) z Chyloni, Wojskowej Straży Pożarnej z Komendy Portu Wojennego Gdynia, Portowej Straży Pożarnej oraz załoga okrętu-muzeum ORP Błyskawica.

image
Fot. kpt. mar. Anna Sech
InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
podatnik
poniedziałek, 15 kwietnia 2019, 13:58

Pięknie. Nowiutkie mundury, hełmy. Generał będzie zadowolony

egaiop
niedziela, 14 kwietnia 2019, 19:40

Straż Pożarna powinna być prywatną instytucją, która ma zarobić na siebie. Dlaczego? Według badań instytutu Adama Smitha i fundacji im. Piłsuckiego wynika, że wszystko co państwowe jest nieefektywne. Straż pożarna powinna zarabiać na akcjach a nie przejadać pieniądze. Poza tym istnienie państwowej straży pożarnej to okazja do nadużyć w wykonaniu firm dostarczających osprzęt. Przykład: dlaczego straż kupuje agregaty prądotwórcze za kilka tysięcy zł sztuka jak na allegro albo w castoramie można takie same za kilkaset zł? Jedyne czym się różnią to dla castoramy chińczyk nakleja naklejkę "Nutool Power" a dla straży "Honda Super Premium Sport"

otto
poniedziałek, 15 kwietnia 2019, 17:18

Prywatna? większej bzdury nie czytałem. Dyspozytor prywatnej straży przed przyjęciem zgłoszenia pyta czy masz ubezpieczenie, notuje nr ubezpieczenia i sprawdza czy faktycznie masz ubezpieczenie i jesteś wypłacalny... a jak nie masz ubezpieczenia to nie wysyła do akcji albo żąda zapłacenia z góry gotówką zaliczki kilkadziesiąt tys zł lub kilkaset bo tyle to kosztuje (pensje, zakupy utrzymanie konserwacja i amortyzacja sprzętu, środki gaszące, neutralizujące substancje szkodliwe , nieruchomosci itp)!

otto
poniedziałek, 15 kwietnia 2019, 19:54

Ponadto Państwowa Straż Pożarna od wielu lat nie jest tylko "pożarna"! "Pożarna" została im w nazwie tylko dla tradycji. Straż zajmuje sie obecnie ogólnie pojętym ratownictwem! Wycina delikwentów z samochodów - widzę jak przed wycięciem Cię egaiop z rozbitego samochodu zakrwawionymi palcami robisz przelew na konto prywatnej straży aby cie wycieli bo ubezpieczyciel zapłaci za miesiąc albo wcale bo mają swoje kruczki prawne. Gaszenie pożarów to obecnie jedno z wielu zadań Państwowej Straży Pożarnej.

PL
niedziela, 14 kwietnia 2019, 18:51

A już myślałem że naprawdę spalili nasz jedyny okręt wojenny którym możemy się pochwalić innym.

Racjonalista
niedziela, 14 kwietnia 2019, 18:45

Nie tylko ORP Błyskawica, ale cała nasza flota wojenna to jedno wielkie muzeum.

Tweets InfoSecurity24