Dodatki dla policjantów z uprawnieniami emerytalnymi? Szef MSWiA: przygotowujemy atrakcyjne rozwiązania finansowe

7 października 2019, 07:05
Kamiński Mariusz, MSWiA, fot. Twitter MSWiA
Fot. Twitter MSWiA

"Chcemy zatrzymać w policji grupę najlepszych, najbardziej doświadczonych funkcjonariuszy, którzy nabyli już uprawnienia emerytalne. Przygotowujemy atrakcyjne rozwiązania finansowe, żeby tych najlepszych zatrzymać" - zapowiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński na antenie TVP Info. Deklaracje dotyczące przygotowania przez resort odpowiednich przepisów w tym zakresie, zostaly zapisane już w ubiegłorocznym porozumieniu kończącym protest służb mundurowych. Zgodnie z nim, nowe rozwiązania powinny wejść w życie najpóźniej na stycznia 2021 roku, i powinny dotyczyć również m.in. strażaków czy strażników granicznych.

MSWiA poinformowało, że szef tego resortu szykuje rozwiązania mające zatrzymać w służbie grupę najlepszych funkcjonariuszy, którzy mogliby odejść na emeryturę. "Chcemy zatrzymać w Policji grupę najlepszych, najbardziej doświadczonych funkcjonariuszy, którzy nabyli już uprawnienia emerytalne. Przygotowujemy atrakcyjne rozwiązania finansowe, żeby tych najlepszych w służbie zatrzymać" - powiedział szef resortu cytowany przez służby prasowe.

Ponadto ma się oprawić ochrona prawna policjantów. "Musimy wzmocnić ochronę prawną funkcjonariuszy policji. Przestępca, który waży się podnieść rękę na funkcjonariusza, będzie musiał odczuć bardzo dotkliwe konsekwencje. Pracujemy nad bardzo konkretnymi rozwiązaniami" - powiedział Kamiński.

Jak zapewnił Kamiński podwyżki zapisane w porozumieniu, mają one być kontynuowane zgodnie z ustaleniami poczynionymi ze związkami zawodowymi. Od stycznia ma to być 500 zł na każdy etat. Pieniądze na ten cel są przewidziane w budżecie. "Moim głównym celem jest koordynacja pracy wszystkich służb podległych MSWiA oraz wzmacnianie tych służb – jest w nich ogromny potencjał. Widzę pomysły, widzę wizję rozwoju, która musi być mądrze wspierana przez resort" - zapewnił Kamiński. 

Czy dodatki przekonają mundurowych do pozostania w służbie? Jak podkreślają funkcjonariusze z którymi udało nam się porozmawiać, wszystko zależy od tego jaki kształt przybiorą nowe przepisy. Mundurowi zgodnie podkreślają, że odejścia po 15 latach służby to dziś spory problem. Mówiła o tym też, w rozmowie z InfoSecurity24.pl autorka bloga "Z pamiętnika policjantki". 

Myślę, że wielu osobom pozwala się odejść, i mam wielu znajomych, którzy odchodzą. Uważam, że jest to bardzo duża strata dla formacji. No bo funkcjonariusz z 15-letnim stażem to jest najczęściej osoba około 40 roku życia, czyli w sile wieku, wykształcona i, bez względu na stanowisko na jakim pełni służbę, doświadczona. Ale niestety coraz więcej takich policjantów odchodzi ze służby i byłoby fajnie, gdyby policja o nich dbała, nie pozwalała im odejść, oferowała im coś, co mogłoby ich zatrzymać w służbie.

Wywiad z autorką bloga "Z pamiętnika policjantki" - InfoSecurity24.pl 1 października 2019

Co więcej, zmiany o których mowa, docelowo miały dotyczyć nie tylko policjantów ale też m.in. strażaków czy strażników granicznych. Podpisane porozumienie, asygnowane było bowiem przez przedstawicieli wszystkich związków zawodowych działających w służbach mundurowych podległych MSWiA. 

Mundurowi czekają na 15a

Przypomnijmy, że zarówno dodatki dla mundurowych z uprawnieniami emerytalnymi jak i styczniowe podwyżki, to realizacja zapisów ubiegłorocznego porozumienia zawartego z przedstawicielami związków zawodowych służb mundurowych. 

W podpisanym 8 listopada dokumencie znalazła się m.in. deklaracja mówiąca o tym, że MSWiA przygotuje rozwiązania prawne dotyczące przyznania dodatkowych pieniędzy dla tych funkcjonariuszy, którzy po nabyciu prawa do emerytury i posiadaniu co najmniej 25 lat służby zdecydują się w niej pozostać. Propozycje tych rozwiązań, zgodnie za zapisami porozumienia, mają wejść w życie nie później niż 1 stycznia 2021 roku. 

Mundurowi przypominają jednak, że MSWiA wciąż nie przedstawiło propozycji dotyczących innej kwestii, która ma zostać "rozwiązana" także w tym roku. Mowa o zmianach w art. 15a. Zrównanie statusu funkcjonariuszy jest jedną z najważniejszych kwestii do „załatwienia” w najbliższym czasie - mówił  w rozmowie z InfoSecurity24.pl szef policyjnych związkowców Rafał Jankowski. Chodzi o to, by emerytury naliczane były według takich samych zasad bez względu na to, kiedy funkcjonariusz rozpoczął służbę. Jak się jednak okazuje, mimo że zgodnie z podpisanym w listopadzie 2018 roku porozumieniem czas na wprowadzenie rozwiązań mija wraz z końcem bieżącego roku, MSWiA wciąż nie przedstawiło projektu zmian w ustawie. „Nie możemy doprosić się np. o projekt przepisów dotyczących art. 15a. Na pewno będziemy mocno naciskać MSWiA i ludzi, którzy powinni się tym zająć” – mówił Jankowski.

Na początku sierpnia związkowcy postanowili nie czekać na inicjatywę resortu i z petycją dotyczącą właśnie zmian w art. 15a zwrócili się do marszałka Sejmu. „Zrównanie statusu funkcjonariuszy przyjętych po raz pierwszy do służby po 1 stycznia 1999 r. ze statusem funkcjonariuszy przyjętych przed tą datą, w zakresie art. 15a ustawy zaopatrzeniu emerytalnym, jest zatem logiczną koniecznością, oczekiwaną przez funkcjonariuszy wszystkich służb podległych MSWiA” – uzasadniali w petycji mundurowi.

PAP/DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 21
J-23
wtorek, 8 października 2019, 01:33

Totalna ŚCIEMA, młodym wiernym na stanowiskach nie są potrzebni starzy doświadczeni. Potrzebni są młodzi ślepo wykonujący polecenia.

Emeryt
poniedziałek, 7 października 2019, 23:13

Byłem za PIS do dzisiaj. Po tym artykule nie zagłosuje na nich na pewno za tą ściemę . Mam cynka od znajomych że też już nie będą na nich głosować. Więc coraz mniej głosów raczej im nie pomoże.

Pol
poniedziałek, 7 października 2019, 21:11

Panie Kamiński,najpierw niech Pan się zajmie starymi nabrzmiałymi problemami a nie rewolucjami.

Ro
poniedziałek, 7 października 2019, 21:02

Jeszcze trochę albo i już nie będzie komu tych dodatków dawać, większość już uciekła, nie wyplacają ekwiwalentów i za nadgodziny po odejściu, ot taki szacunek...

prawie emeryt
poniedziałek, 7 października 2019, 16:17

Skoro chcecie państwo zatrzymać to proszę bardzo, ale nie będzie łatwe i proste. Przede wszystkim nie ma w jednostkach komfortu pracy. Ludzie są przeciążeni i dopóki ruch drogowy będzie jeździł na interwencje domowe, dopóki dzielnicowi będą załatwiać kolizje drogowe to tych funkcjonariuszy z tych pionów ciężko będzie zatrzymać jeśli mają powyżej 15 lat służby. Pierwszy dobry krok został zrobiony czyli podwyżki i zniesienie ,,55" roku życia.. Mówi się że ma być motywacyjny system płac. Ok niech będzie ale kolesiostwo nadal istnieje a jeśli nie to presja na robienie wyników. Nie w każdej jednostce tak jest, ale w większości nie udało się tego jeszcze wyeliminować ponieważ jest ciche przyzwolenie. Jeśli policjanci będą rozliczani z zakresu swoich obowiązków to co innego. Wtedy co niektórzy powiedzą, że pieniądze to nie wszystko, że teraz mając komfort pracy może zostać jeszcze 3-5 lat dłużej. Musi rząd jednak pamiętać o tym, że normalność ciężko jest przywrócić tak z dnia na dzień więc na obecnym etapie tylko kasa może spowodować że odejść na emeryturę będzie mniej. Chodzą słuchy, że w 2021 r. będzie motywacyjny system płac. Tym na pewno nie zachęcicie nikogo do dłuższej służby ponieważ jak wspomniałem w tej firmie nie wszędzie będą te pieniądze sprawiedliwie dzielone. Najlepiej gdyby zostało to na dotychczasowych zasadach, a jedynie w dodatku służbowym i premii kwartalnej można by docenić policjanta za wybitne osiągnięcia czy po prostu dobrą robotę. Kolejna sprawa to art. 15a. Dużo osób czeka na jego uchwalenie, ale bez żadnych uwarunkowań. Przyjęci przed "99 rokiem nie musieli spełniać żadnych kryteriów więc dlaczego teraz ma być inaczej. Chcecie zatrzymać kogoś dłużej w służbie to napisałem wcześniej co wypadało by zrobić. Jak komuś brakuje 1 rok to go przewisi w kiblu na szelkach i odejdzie po 20 latach dla zasady bo będzie zły, że musiał czekać i nie ma motywacji pracować dalej skoro nie ma istotnych zmian na korzyść funkcjonariusza. Taka jest smutna prawda i oby nie okazało się że spełnią się najgorsze wizje, ale dziś na prawdę trzeba zacząć działa drogi rządzie ponieważ może się okazać, że niedługo wojsko będzie musiało pilnować naszych ulic. Po co mamy być znów na celowniku Europy i świata, lepiej chyba sobie tego zaoszczędzić i wygrać po raz 3 wybory. Pozdrawiam wszystkich którym starczyło cierpliwości na czytanie tego komentarza.

Tweets InfoSecurity24