Artykuł 15a do zmiany? MSWiA: mamy jeszcze trochę czasu

31 lipca 2019, 12:11
straz 2 fot policja pl
Fot. policja.pl

Zrównania statusu funkcjonariuszy przyjętych po raz pierwszy do służby po 1 stycznia 1999 r. ze statusem funkcjonariuszy przyjętych przed tą datą, w zakresie art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym to jedna z kwestii, która jak bumerang wraca w rozmowach między Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji a stroną związkową. Zgodnie z tym, co Rafał Jankowski zapowiadał w dniu podpisania porozumienia kończącego ubiegłoroczny protest, uzgodnienia dotyczące tej sprawy miały zakończyć się jeszcze w tym roku, i jak się okazuje MSWiA zamierza dotrzymać tego terminu. Zapowiedział to dyrektor Departamentu Budżetu Władysław Budzeń podczas senackiej komisji, na której omawiano zmiany w systemie emerytalnym oraz rozwiązania dotyczące płatnych nadgodzin.

Realizacja postanowień zawartego w listopadzie ubiegłego roku porozumienia, między rządem a związkami zawodowymi reprezentującymi służby mundurowe, wkracza w kolejną fazę. Po wdrożeniu obiecanej pierwszej tury podwyżek przyszedł czas na rozwiązanie kwestii uprawnień emerytalnych oraz płatnych nadgodzin. Odpowiednie przepisy przyjął już Sejm i można się spodziewać, że jeszcze w tym tygodniu ustawę przegłosują też senatorowie. Nadal jednak nie została rozwiązana m.in. kwestia zrównania statusu funkcjonariuszy przyjętych po raz pierwszy do służby po 1 stycznia 1999 r. ze statusem funkcjonariuszy przyjętych przed tą datą, w zakresie art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym. Jak czytamy w porozumieniu podpisanym w listopadzie ubiegłego roku, „strony pozostają przy rozbieżnych stanowiskach i deklarują wolę rozwiązania tego problemu do końca 2019 roku, przyjmując, że realizacja tego postulatu będzie odnosić się do funkcjonariuszy, którzy zostali przyjęci do służby po raz pierwszy po dniu 1 stycznia 1999 r. i przed dniem 1 października 2003 r.”

"Do końca roku mamy jeszcze trochę czasu" - powiedział Władysław Budzeń, dyrektor Departamentu Budżetu MSWiA podczas wczorajszego posiedzenia senackiej komisji rozpatrującej zmiany w ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym mundurowych. Czy oznacza to, że jeszcze w tym roku MSWiA przedstawi propozycję zmian, na których tak zależy funkcjonariuszom? 

Jeżeli chodzi o artykuł 15a, który pan przewodniczący Koniuszy podniósł, w treści Porozumienia, jest zapis, że do końca 2019 roku będą podjęte wspólne uzgodnienia między stroną służbową i stroną społeczną. Do końca 2019 roku mamy jeszcze trochę czasu.

Władysław Budzeń, dyrektor Departamentu Budżetu MSWiA

Warto zauważyć, że deklaracja przedstawiciela MSWiA nie jest obietnicą spełnienia mundurowych postulatów, a jedynie odnosi się do upływających terminów. Co więcej, jak wielokrotnie podkreślał szef NSZZ Policjantów Rafał Jankowski, brak Joachima Brudzińskiego w MSWiA utrudnia współpracę z resortem. Trzeba też pamiętać, że za kilka miesięcy czekają nas wybory parlamentarne, które nawet jeśli nie wpłyną na zmianę władzy w kraju, to z dużym prawdopodobieństwem doprowadzić mogą do personalnych roszad w MSWiA, a to z pewnością opóźni wszelkie prowadzone uzgodnienia i negocjacje. Z drugiej strony rządzącym może zależeć na choć częściowym „dogadaniu” się z funkcjonariuszami jeszcze przez wyborami, tak by dać jasny sygnał mundurowemu środowisku.

KomentarzeLiczba komentarzy: 37
Prawnik
wtorek, 13 sierpnia 2019, 19:22

Do kolegi jestes w błędzie bo ten zapis powstał 2003 roku z data wstecz wiec jeżeli się przyjmowałes do służby wiedziałeś na co się piszesz ! Wiec te osoby od 1999 roku do 2003 są poszkodowane ich zapis w ustawie wyrolował!

marcin
czwartek, 8 sierpnia 2019, 10:43

chore podziały policjantów na tych którym się udziela przywileju i usuwa sie art 15a ..a co z reszta ???tym się nie należy !!!!! związki nasze są bez silne...maja tą ustawe gdzieś..bo ten chory przepis ich nie dotyczy..a później zdziwienie że policjanci skrzywdzenie chorymi podziałami..

przyjęty w 1999 roku
wtorek, 6 sierpnia 2019, 23:07

Pragnę sprostować zamieszczony komentarz przez Michała. Funkcjonariusze przyjęci po 01 stycznia 1999 roku będą mieli wypłacane tylko jedno świadczenie emerytalne tzn. to które będzie korzystniejsze ( z ZER lub ZUS). Nie jest prawdą że po osiągnieciu wieku będzie wypłacana druga emerytura. Proponuję Michałowi aby udał się do Zakładu Emerytalno Rentowego i dopytał się za nim napisze bzdury i wprowadza w błąd zainteresowanych funkcjonariuszy . Dlatego tak istotna jest zmiana tego artykułu ponieważ lata pracy z cywila nie liczą się w obecnej chwili do wysługi emerytalnej

Rafako
niedziela, 4 sierpnia 2019, 00:08

Jeśli ma być jakaś graniczna data to tylko i wyłącznie 31.12.2012 r. Wszyscy przyjęci przed 01.01.2013 r. powinni podlegać pod art. 15 !!!!! Tyle w temacie. Jeśli związki zgodzą się na inne rozwiązanie to okradną funkcjonariuszy z wypracowanych przez nich lat w cywilu a odprowadzone składki przytuli państwo.

Stefan
sobota, 3 sierpnia 2019, 00:38

Te trzy lata po 1999 to chyba kpina, tyle negocjacji, tyle zapowiedzi a teraz wielkie nic, i teraz jak można porównać przysłowiową trójkę z 15 latami pracy w cywilu? Czy przez te 15 lat składki odprowadzane były na Marsa

Reklama
Tweets InfoSecurity24