Rekordowy przemyt papierosów udaremniony przez SG i KAS

5 maja 2020, 09:07
scs kas
Fot. Krajowa Administracja Skarbowa

Podlaski Oddział Straży Granicznej i Krajowa Administracja Skarbowa udaremnili przemyt do Polski 875 tys. paczek nielegalnych papierosów. Ich szacunkowa wartość rynkowa to ponad 12,3 mln zł. To jedna z największych w historii udaremnionych prób przemytu na podlaskich przejściach granicznych.

SG i KAS z polsko-białoruskiego przejścia granicznego w Bobrownikach skontrolowali białoruskiego tira, który zgodnie z dokumentami miał być załadowany pelletem do palenia. W trakcie kontroli ciężarówki, kierowanej przez 51-letniego obywatela Białorusi, okazało się, że w naczepie znajdują się przemycane papierosy.

Rozładunek oraz dokładne przeliczenie papierosów znajdujących się w kartonach oraz w workach na pellet trwało kilkanaście godzin. Funkcjonariusze SG i KAS znaleźli w naczepie ponad 875 tys. paczek papierosów z białoruskimi znakami akcyzy. Gdyby nielegalny towar trafił do sprzedaży, Skarb Państwa straciłby ponad 20 mln zł.

Wobec kierowcy ciężarówki wszczęte zostało śledztwo, które nadzorowane jest przez Prokuraturę Rejonową w Białymstoku. Mężczyzna decyzją sądu został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące. Za tak duży przemyt grozi mu kara pobawienia wolności nawet do 10 lat.

Tak duże próby przemytu papierosów notowane są przez służby w Podlaskiem zwykle w pobliżu granicy z Litwą, czyli wewnętrznej granicy UE. Są przewożone w ciężarówkach np. zamiast transportu drewna, artykułów spożywczych, wyrobów plastikowych czy mebli. Czasami przemytnicy zadają sobie dużo trudu, by oszukać funkcjonariuszy SG czy KAS. Tak było kilka lat temu w przypadku transportu fabrycznie zamkniętych puszek z kawą, w których - jak się okazało po szczegółowej kontroli - były paczki papierosów i wypełniające wolne przestrzenie ziarna kukurydzy.

Do ukrycia przemytu użyto też np. piłek futbolowych czy tortu. Kontrabanda jechała również zza wschodniej granicy m.in. w kilkunastu plastikowych manekinach, karetce pogotowia, chłodziarkach, a nawet przęśle mostu i kolejowych cysternach.

W ujawnieniu przemytu papierosów w takich transportach pomagają specjalne urządzenia rtg do prześwietlania dużych i małych ładunków. Funkcjonariusze celno-skarbowi i pogranicznicy korzystają też z pomocy specjalnie wyszkolonych psów.

PAP/IS24

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Nie tak li?
czwartek, 7 maja 2020, 02:17

Raz na jakiś czas trzeba odpalić dole, żeby nie było że źle na granicy pracują

Zibi
wtorek, 5 maja 2020, 17:02

Nie KAS udaremnił przemyt tylko SCS ( Służba Celno Skarbowa.

Arek
wtorek, 5 maja 2020, 16:07

Mam pytanie do władz... dlaczego nasze prawo nie jest twarde...tylko pozwala na zabawę w kotka i myszkę zamiast ograniczeń radykalnych.Udaremnia się zapewne 1-5% tego co jest. DLACZEGO ZA PRZEWÓZ NIELEGALNEGO TOWARU POWYŻEJ 100 euro nie stosuje się obligatoryjnie rekwizycji pojazdu i licytacji go automatycznej bez batalii sądowych...Przemyt ograniczymy w 95%!!! . SKOŃCZĄ SIĘ TłUMACZENIA KIEROWCÓW TIRÓW-NIE WIEDZIAłEM CO WIOZĘ ITD... PRACODAWCA STRACI NACZEPĘ I CIĄGNIK. A obcokrajowiec zakaz wjazdu na 1 rok - drugi raz na 5 a trzeci na 10 lat...czwarty dożywotnio. 95% LUDZI NIE KRADNIE...NIE PRZEMYCA- NIE BO SĄ BOGACI...BO MAJĄ śWIADOMOŚĆ KARY...kalkulacji ryzyka.RESzta to kombinatorzy którym pensja nie wystarcza bo ciągle im mało. Niskie kary i niska.odpowiedzialność to nie humanitaryzm-to policzek dla państwa i prawej uczciwej większości społeczeństwa.Obywatel ma prawa ale i obowiązki. Podam przykład z mojej pracy obywateli Czeczeni...Chin...Ukrainy...i Armenii którzy notorycznie sa lapani na przemycie tytoniu...spirytusu... i się im nie daje zakazów wjazdu nie wsadza do więzień...bo maja tu rodzinę itd... Państwo Polskie daje mu dom ,świadczenia socjalne..prace.. a oni kąsają rękę. W przypadku przestępstwa deportacja i zakaz na 10 lat wjazdu.

XnX
wtorek, 16 czerwca 2020, 01:27

Pojazd jest zatrzymany na poczet kary. A do póki akcyza na fajki i spirytus jest stale podnoszona to będzie rosła szara strefa. A chęć szybkiego zarobku robi swoje.

Tweets InfoSecurity24