Nadbużański Oddział SG na posterunku

25 września 2019, 15:54
IMG_6461
Fot. Marta Rachwalska/InfoSecurity24.pl
InfoSecurity24
InfoSecurity24

W Lublinie rozpoczęła się Wschodnia Konferencja i Targi Ochrony Granic "Granice". W hali wystawowej prezentuje się m.in. Nadbużański Oddział Straży Granicznej.

Straż Graniczna chwali się w Lublinie sprzętem stosowanym w formacji. Prezentowany jest m.in. bezzałogowy system powietrzny FlyEye, pistolety Glock 17, pistolet maszynowy 9 mm PM (98/06), strzelba gładkolufowa Mossberg, karabinek 5,56 mm wz. 96 Mini Beryl, karabinek 5,56 mm wz. 96 Beryl, karabinek 7,62 m AKMS, karabinek 5,56 mm MSBS GROT oraz paralizatory - Phazzer Enforcer oraz Taser X2. 

Tegoroczna edycja konferencji i targów w Lublinie poświęcona jest bezpieczeństwu finansowemu i gospodarczemu na polskich granicach oraz na granicy wschodniej UE. W tym roku partnerem merytorycznym jest Krajowa Administracja Skarbowa oraz podległa jej Służba Celno-Skarbowa.

Na straży wschodu

Nadbużański Oddział Straży Granicznej ochrania granicę państwową z Republiką Białorusi i Ukrainą o łącznej długości odcinka 467 km 570 m, w tym z Republiką Białorusi – 171 km 310 m i z Ukrainą 296 km 260 m. Obecnie jest to największy oddział SG w Polsce. Strzeże już nie tylko granic Rzeczpospolitej Polskiej ale także granicy zewnętrznej Unii Europejskiej i Strefy Schengen.

image
Fot. Marta Rachwalska/InfoSecurity24.pl
image
Fot. Marta Rachwalska/InfoSecurity24.pl

Obecnie w NOSG funkcjonuje 20 Placówek Straży Granicznej (18 pełniących służbę w bezpośredniej ochronie granicy państwa oraz dwie w głębi kraju) i 12 przejść granicznych w tym 7 drogowych, 4 kolejowe i 1 lotnicze. Średnia długość ochranianego odcinka granicy państwowej przez jedną placówkę wynosi około 25 km.

image
Fot. Marta Rachwalska/InfoSecurity24.pl
image
Fot. Marta Rachwalska/InfoSecurity24.pl

System ochrony granicy państwowej wyposażony jest w nowoczesne techniki informatyczne i teleinformatyczne. Do ochrony granicy wykorzystywane są pojazdy obserwacyjne, wyposażone w nowoczesne kamery termowizyjne umożliwiające prowadzenie obserwacji nocą. Pojazdy te stanowią mobilne centra przeznaczone do patrolowania terenu, oraz wykrywania i rozpoznawania obiektów. Do patrolowania granicy państwowej używa się dzisiaj motocykli, quadów. Zimą w szczególnie trudnych warunkach terenowych Straż Graniczna pełni służbę przy pomocy nart i skuterów śnieżnych. Do patrolowania odcinka granicy wykorzystywane są również śmigłowce.

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Tamtaramtamtam
czwartek, 26 września 2019, 15:16

Hahaha, najnowszy sprzęt... Rozpadające się motocykle, dwa quady z czego zawsze jeden lub nawet dwa w naprawie, beryle? Groty? Kto to widział? Ochrona Granicy przestarzałym sprzętem. Samochody źle wyposażone, brak dodatkowego oświetlenia zewnętrznego bocznego, przedniego dla podwyższenia komfortu służby, latarka w ręku to jest to. No właśnie, a na koniec to : nic tak nie cieszy jak patrol pieszy... w 21 wieku.

Funkcjusz
czwartek, 26 września 2019, 00:09

Śmiech na sali. Ochrona granicy w NOSG praktycznie nie istnieje. Cały odcinek to jeden wielki krzak. Natura 2000 uniemożliwia skuteczną realizację zadań.

Tweets InfoSecurity24