Karabinki Simonowa na emeryturę. Groty trafiły do Straży Granicznej [WIDEO]

17 marca 2019, 17:21

Zmienia się wyposażenie funkcjonariuszy Kompanii Reprezentacyjnej SG. W ubiegłym roku funkcjonariusze zostali dodatkowo ukompletowani w mundury i broń na wzór żołnierzy KOP. Teraz wysłużone karabinki Simonowa zastąpią polskie GROT-y.

Kompania Reprezentacyjna SG otrzymała nowe karabinki do wystąpień reprezentacyjnych.  Są to produkowane w Radomiu Karabinki Reprezentacyjne 5,56 mm GROT R20 FB–M2. Zastąpią one wysłużone, Samopowtarzalne Karabinki Simonowa (SKS) radzieckiej konstrukcji. Tej samej broni używają Żołnierze z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.

image
Fot. Karpacki Oddział Straży Graniczej

Jak podkreśla SG, zakupione uzbrojenie cechuje modułowa konstrukcja, dzięki której karabin przystosowany specjalnie do wystąpień reprezentacyjnych. Można go też przekształcić na karabin w wersji bojowej – wystarczy tylko zmienić moduł lufy.

Obecnie, wchodzący w skład Kompanii funkcjonariusze Karpackiego Oddziału SG intensywnie trenują, aby przystosować chwyty i elementy musztry do nowego rodzaju broni. Jak informuje Straż Graniczna, pierwszy sprawdzian, a zarazem oficjalne wystąpienie nastąpi już niebawem na planie filmowym serialu Wataha.

image
Fot. Karpacki Oddział Straży Granicznej

Groty dla Kompanii Reprezentacyjnej SG to nie jedyne karabinki z radomskiej fabryki jakie w ostatnim czasie kupili pogranicznicy. Przypomnijmy, na początku grudnia SG podpisała umowę na 122 komplety broni w wersji Grot C16 FB-M1 (ten model eksploatowany jest przez jednostki Wojsk Obrony Terytorialnej). Karabinki powinny już od 3 miesięcy być w rękach funkcjonariuszy, bo dostawy planowane były na 21 grudnia ubiegłego roku. Wartość umowy opiewała na kwotę 1 108 370 złotych.

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 29
artur
wtorek, 19 marca 2019, 07:46

rzeczywiście, te karabiki nadają się tylko do tego, do reprezentacji.

M.Kępiński
wtorek, 19 marca 2019, 01:58

Nie chcę się czepiać,ale czy nie uważacie że historia Korpusu Ochrony Pogranicza,to jest historia Wojska Polskiego a nie Straży Granicznej??Przed wojną też była SG i też dzielnie walczyła.Chyba można zaobserwować takie zawłaszczanie historii KOP przez SG.Przecież dlatego powołano KOP,że formacje o charakterze policyjno-celnym nie radziły sobie z ochroną granicy z sowietami.

Raz w lewo, raz w prawo
poniedziałek, 18 marca 2019, 18:38

Jasne, bo najbardziej nowych karabinków potrzebują właśnie reprezentanci, no i oczywiście OT...

Gefangene
wtorek, 19 marca 2019, 07:08

Nie żałuj juz im tych GROTOW. Poczytaj w necie czym rozni sie grot reprezentacyjny od "ogolnowojskowego"...

cfvgbn
poniedziałek, 18 marca 2019, 18:26

od razu poczułem się bezpieczniej

Sten
poniedziałek, 18 marca 2019, 13:49

Warto też wiedzieć o pozyskaniu przez SG karabinów Mauser (konkretnie Zastava m48) do celów ceremonialnych, ze względu na wykorzystywanie ich przez Wojska Korpusu Ochrony Pogranicza w okresie międzywojennym.

Tweets InfoSecurity24