Stan wakatów w Policji rośnie. W całej Polsce brakuje prawie 6 tys. mundurowych [AKTUALIZACJA]

22 maja 2019, 16:33
defilada, policja. fot. policja.pl
Fot. Policja

Sytuacja kadrowa Polskiej Policji wciąż nie napawa optymizmem. Pod koniec 2018 roku stan wakatów we wszystkich garnizonach policji wynosił 4294, a zgodnie z najnowszymi danymi wolnych etatów jest obecnie znacznie więcej. Z informacji do jakich dotarło InfoSecurity24.pl wynika, że w Policji brakuje już 5947 mundurowych (stan na 1 kwietnia br.).

Według stanu na 31 grudnia 2018 roku w Polskiej Policji służyło 98711 policjantów, a liczba wakatów w garnizonach policyjnych (województwach) wynosiła 4294. Porównując dane z końca roku do tych z początku kwietnia, widać, że z Policji odeszło ponad 1600 funkcjonariuszy. Zgodnie ze stanem na 1 kwietnia, w formacji brakuje 5947 mundurowych. Warto przypomnieć, że w 2017 roku stan etatowy Polskiej Policji zwiększono o 1000 i wynosi on dziś 103309, a nie jak wcześniej - 102309. 

„Chętnych do Policji nie brakuje - stawiamy jednak dużą wagę <<na jakość>>” – przekonuje insp. Ciarka. W podobnym tonie w rozmowie z InfoSecurity24.pl wypowiadał się w ubiegłym roku Komendant Główny Policji, gen. insp. Jarosław Szymczyk. „Dzisiaj problem tkwi w liczbie wartościowych i spełniających nasze kryteria kandydatów, a nie w pieniądzach” – przekonywał szef KGP. Jak podkreśla Ciarka, „na dzień 31 grudnia 2018 roku statystycznie 4 kandydatów przypadało na jedno wolne miejsce”. 

Liczba kandydatów do służby w Policji jest i była duża (największe zainteresowanie było w latach tzw. kryzysu światowego). To ciekawy ale i bardzo odpowiedzialny zawód. Żeby zostać policjantem trzeba przejść procedurę doboru, która do łatwych nie należy.  

To między innymi test wiedzy, test sprawności fizycznej, test psychologiczny, rozmowa kwalifikacyjna, ustalenie stanu zdrowia i stopnia zdolności do służby kandydata oraz sprawdzenie poprawności danych w ewidencjach, rejestrach i kartotekach. Okazuje się, że wielu spośród kandydatów w poszczególnych etapach doboru nie uzyskuje wystarczającej liczby punktów.

insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji 

Poseł pyta komendanta 

Z pytaniem o liczbę wakatów w Policji, m.in. do szefa stołecznych mundurowych, zwrócił się poseł Krzysztof Brejza. Z odpowiedzi jakie otrzymał wynika, że w Komendzie Stołecznej Policji przez 3 miesiące (od stycznia do kwietnia br.) liczba wakatów zwiększyła się o 119. Porównując dane ze stycznia 2015 roku okazuje się, że nieobsadzonych stanowisk jest aż o 682 więcej.

Na początku kwietnia najwięcej mundurowych brakowało w: Komendzie Stołecznej Policji – 248, warszawskim Oddziale Prewencji Policji – 124, oraz Komendzie Rejonowej Policji na warszawskim Mokotowie – 104.

Zgodnie z decyzją Komendanta Głównego Policji, w 2019 roku do formacji ma zostać przyjętych prawie 4,5 tys. funkcjonariuszy. Jednak wydaje się, że nawet ta liczba może nie rozwiązać kadrowych problemów. Biorąc pod uwagę odejścia ze służby, trudno sobie wyobrazić, że KGP w tym roku zlikwiduje wszystkie wolne stanowiska.

AKTUALIZACJA

Dzień po publikacji tego materiału, Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Wielkopolskiego opublikował pismo dotyczące wakatów Policji, będące odpowiedzią Komendy Głównej Policji na wniosek o udostępnienie informacji publicznej. Zgodnie z tymi danymi, w całej Polsce mundurowych wakatów w Policji jest 5670. Co więcej, jak informuje KGP, od 1 stycznia do 1 kwietnia 2019 roku, z formacji odeszło 2145 policjantów, a 75 zrezygnowało w trakcie szkolenia podstawowego. 

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 27
prawda
czwartek, 23 maja 2019, 10:21

jak z pensja na początek 3000 na rękę ze wszystkimi dodatkami po 3 latach sluzby dopiero podwyzka narażanie życia zdrowia do tego cale życie w pracy to wakatow bedzie przybywac mysla ze ludzie jak 30 lat temu za miske ryzu beda robic

Sprawiedliwy
czwartek, 23 maja 2019, 09:46

Przywrócić 15 lat sluzby i będzie po problemie.

ech...
czwartek, 23 maja 2019, 09:21

Lepiej nie będzie. Postrzał w brzuch przez wykładowcę w szkole Policji skutecznie odstraszył kolejnych chętnych. Mimo że służba dziś jest poważna i profesjonalna, a wynagrodzenie za służbę przyzwoite, to takie niedopuszczalne incydenty (nie tylko w Policji) skutecznie ograniczają możliwości. Brak profesjonalizmu, czy może spora ilość nieprofesjonalnych "nauczycieli", od szkoły podstawowej poprzez wszystkie szczeble edukacji, w tym również służb mundurowych to równia pochyła w dół. BO konia z rzędem temu kto wymyśli jak z pomocą miernej jakości kadry wykształcić taką profesjonalną i kompetentną, a zbudowanie nowej od zera może potrwać na tyle długo że nie będzie i Policji, ale "niczego nie będzie". I nie pomoże tu oferta dla niestety mocno nieodpowiedzialnych, roszczeniowych i dość leniwych imigrantów (choć jest sporo wyjątków choć ich orientacja polityczna i historyczna wyklucza możliwość ich pozyskania na potrzeby np Policji).

oku
czwartek, 23 maja 2019, 03:52

ustawa dezubekizacyjna zrobila swoje ludzie stracili zaufanie bo nikt nie ma pewnosci ze majac wieksze emerytury niz przecietne w imie sprawiedliwosci spolecznej nie ukradnie sie im emerytur jak inym mundurowy pracujacym przed 89

Crocket
czwartek, 23 maja 2019, 01:11

Widać za małe podwyżki były.

Tweets InfoSecurity24