"Służbę Więzienną czeka dość duża rotacja kadrowa” [SKANER InfoSecurity24]

30 października 2018, 12:11

Do Służby Więziennej poszukujemy ludzi, którzy wykazują się pewnym poziomem empatii w stosunku do drugiego człowieka, ale też wykazujących sprawnością fizyczną, oraz to co stawiałbym chyba na pierwszym miejscu, kandydatów o dużej odporności psychicznej – mówił w rozmowie z InfoSecurity24.pl Zastępca Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, płk Grzegorz Fedorowicz. Z wiceszefem SW rozmawialiśmy w Lublinie przy okazji drugiej Wschodniej Konferencji i Targach Ochrony Granic "Granice".

Od jakiegoś czasu przygotowujemy się do zmiany systemu szkolenia. Ma to na celu większą profesjonalizację Służby Więziennej. Tworzy się szkoła wyższa, która wystartuje, jak sądzę, od nowego roku akademickiego (…). Przyszły rok akademicki będzie tym pierwszym rokiem, w którym będziemy mieli wyższą szkołę, Akademię Służby Więziennej.

płk Grzegorz Fedorowicz, Zastępca Dyrektora Generalnego Służby Więziennej

Zmierzamy do tego, żeby służba ochronna była lepiej wyposażona w uzbrojenie, lepiej ubrana, lepiej wyposażona we wszystkie takie urządzenia które służą do tego by poczucie bezpieczeństwa w jednostkach penitencjarnych było większe. Mamy tu na myśli m.in. uzbrojenie, które już jakiś czas temu zaczęliśmy wymieniać. Jest to uzbrojenie, które ma stać się bardziej humanitarne. Może to zabrzmi dziwnie, ale tutaj chodzi o to że skutki używania określonego rodzaju uzbrojenia mają być bardziej humanitarne.

płk Grzegorz Fedorowicz, Zastępca Dyrektora Generalnego Służby Więziennej
InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 46
Sierżant
piątek, 2 listopada 2018, 20:50

Panie pułkowniku pan to więzienie widział chyba tylko w telewizji, z tego wpisu wnioskuję że jest pan znacznie oderwany od rzeczywistości jaka panuje w jednostkach. Przemęczenie ,frustracja, ciągła presja przełożonych ,agresja osadzonych ,około nadgodzin 400 ,niewykorzystany urlop. Śmieszne konsultacje lekarskie ,bo osadzonemu się wydaje że go boli brzuszek -SOR, osadzonemu wrósł pod skórę paznokieć-SOR. Nadmieniam że ambulatorium 10 pielęgniarek i lekarze są na miejscu. Ciągłe braki etatowe, zwolnienia bo nikt nie chce dać wolnego. Jeszcze pięć lat wytrzymać tego syfu i dziękuję.

JA
piątek, 2 listopada 2018, 10:42

Jako młodszy oficer tej formacji może opowiem o procesach decyzyjnych w tej służbie. Część z was będzie zaskoczona bo nie będzie o pieniądzach ani warunkach służby. Wiele lat obserwuję działania specjalistów z OISW i kadry kierowniczej z CZSW. Po ostatniej akcji w Warszawie. Wiecie co się stało później? Generalnie nie bardzo mogę to napisać ale wygląda to tak. W każdym okręgu jest stadko specjalistów w OISW. Tak się zastanawiam co oni tam robią. Jeżdżą na kontrolę i co oni generalnie kontrolują? Na przykład podczas pewnej kontroli po lini kwatermistrzowskiej największe parcie było na to żeby skazani nie mieli starych ręczników w celi (he he he), zagadnienie to urosło do rangi największego problemu w jednostce. Mniej więcej tak wygląda schemat kontroli każdego działu przez OISW, z błahych spraw robią problem zagrażający istnieniu jednostki. Takich problemów się tam szuka. Najłatwiej człowieka na pierdołach złapać. Za rzeczy wymagające inwencji i kreatywności w myśleniu raczej się nie biorą. Bo za dużo czasu się na to traci i zwykle Ci co są kontrolowanie tego pilnują więc nie daj Boże jeszcze nic się nie znajdzie. Pewne ZK ucieczka skazanych. Kontrole po lini ochronnej nic nie wykazały. Po ucieczce przeprowadzono czynności które wykazały błędy w planie ochrony i wadliwy montaż pewnych technicznych środków ochrony. Ciekawe, że wcześniej nikt tego nie widział a kontrolowali, że ho ho (ręczniki w celi). Wiem, że to nie ten dział ale jeśli kontrola po lini ochronnej polega na obejściu jednostki to czego się spodziewać Zawsze jak coś się stanie to przełożeni przysyłają pisma. Z Warszawy i z OISW. Ostatnie jaki dostałem wzbudziło mój śmiech. Przysłane z Warszawki. Napisane bardzo ogólnie z użyciem tzw nowo mowy. Zawierające wytyczne których nie można zrealizować z uwagi na brak mechanizmów zawartych w innych przepisach. Pismo napisane przez osobę nie mającej pojęcia o problemie i chyba dawno już za biurkiem siedzącą. To samo tyczy się tej osoby która to podpisała. Chętnie bym podał numer pisma ale nie mogę. Zresztą czego spodziewać się jeżeli jeden ze specjalistów podkreślam SPECJALISTÓW robi pewne zestawienia dla Dyrektora w CZSW przez trzy dni. Przychodzi nowy młody i robi je w trzy godziny. W mojej ocenie świadczy to o niskiej kompetencji kadry nami zarządzającej. Piszę ten post ponieważ wiem, że nasi przełożeni go czytają. Mam nadzieję, że zastanowią się nad pewnymi problemami naszej formacji. Ponieważ zarobki i warunki służby to nie wszystko.

Podporucznik
czwartek, 1 listopada 2018, 15:59

Panie płk wróć pan na 3 miesiące do jednostki organizacyjnej podstawowej czyli dla przypomnienia do ZK lub AŚ bo od siedzenia w CZSW oderwał żeś się pan od rzeczywistości. Domyślać się można że 20 lat temu gdy pan byłeś zapewne zastępca lub kierownikiem jakiegoś działu to ogólnie wygine żeś pan miał bo osadzony nie miał tyłu praw. W obecnej rzeczywistości miedzyinnym wydal pan tyle wytycznych i poleceń poprawiających odbywanie kary że głowa boli, zapomniał żeś pan o funkcjonariuszach. Ale nic straconego ..... wystarczy trochę postawić się przełożonym i zacząć meldować o problemach a nie tylko P-ar, akademia, skąd pan weźmiesz wykładowców, jak niedługo zabraknie ich w COSSW.

20 latek staż
czwartek, 1 listopada 2018, 13:56

Jakie umundurowanie jeśli na dostarczenie nowych mundurów mam czekać 3 lata. Deficyt w podstawowej liczbie fszy linii ochrony doprowadzi w końcu do tragedii i to też zamiotą pod dywan a oficerowie boże miej nas w opiece zwykli koryciarze do koryta zero pojęcia o ochronie tylko dane i statystyki. Ci co są w służbie niech uważają na siebie bo inni nie zapewnią nam bezpieczeństwa.

gregu
czwartek, 1 listopada 2018, 13:40

Dość duża rotacja kadrowa - masowe odejście na emerytury i porzucanie służby przez nowych funkcjonariuszy. Proszę zmienić podejście do zwykłych funkcjonariuszy, bo obecnie wygląda na to że to my odbywamy karę, nie Panowie osadzeni

Tweets InfoSecurity24