Wstrzymano wizyty we wszystkich zakładach penitencjarnych

19 marca 2020, 17:21
sw
Fot. Służba Więzienna, Facebook

Od czwartku obowiązuje całkowite ograniczenie wizyt we wszystkich zakładach penitencjarnych. Znacząco ograniczono również zewnętrzną pracę więźniów z wyjątkiem m.in. osób produkujących maseczki i kombinezony ochronne oraz pracujących w branży spożywczej - poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości.

Jak przekazano w komunikacie, zarządzenie Służby Więziennej o wstrzymaniu widzeń w jednostkach penitencjarnych zostało wydane w porozumieniu z Państwową Inspekcją Sanitarną. Obowiązuje ono wszystkie areszty śledcze, zakłady karne i ich oddziały zewnętrzne.

W czwartek przed południem zakończyła się akcja ograniczania odwiedzin więźniów, którą Ministerstwo Sprawiedliwości i Służba Więzienna rozpoczęły w poniedziałek. Celem podejmowanych przez nas działań jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom osadzonym oraz funkcjonariuszom i pracownikom więziennictwa.

Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości

Minister podziękował także funkcjonariuszom SW za ich wzorcową postawę. "Słowa wdzięczności kieruję również pod adresem organizacji związkowych działających w Służbie Więziennej. Od początku epidemii ofiarnie wspierają nasze działania" – podkreślił minister Wójcik.

Jak przekazano w komunikacie, dyrektor generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński zapewnił, że formacja na bieżąco monitoruje sytuację i jest w stałym kontakcie z inspektoratami sanitarnymi.

Działania zmierzające do ograniczenia odwiedzin więźniów były prowadzone przez Służbę Więzienną w porozumieniu z Państwową Inspekcją Sanitarną. Szczegóły akcji zostały omówione w ubiegłym tygodniu, podczas spotkania ministra Michała Wójcika z Głównym Inspektorem Sanitarnym Jarosławem Pinkasem.

fragment komunikatu Służby Więziennej

Wskazano także, że podobne działania podjęto w innych krajach. W zamian za ograniczenie wizyt zostaną przygotowane rekompensaty dla więźniów, m. in. w postaci większej ilości rozmów telefonicznych oraz szerszej możliwości oglądania telewizji.

W 172 jednostkach penitencjarnych przebywa około 75 tys. osób. Każdego dnia w systemie pracy zewnętrznej pracuje ok. 10 tys. osadzonych.

Od 12 marca we wszystkich aresztach śledczych i zakładach karnych dokonywany jest profilaktyczny pomiar temperatury ciała wszystkich osób wchodzących na ich teren. Kontroli poddawane były także osoby odwiedzające osadzonych. W przypadku stwierdzenia temperatury ciała przekraczającej 38 stopni, podejmowana jest decyzja o zakazie wejścia na teren jednostki.

Jak podkreślał jeszcze parę dni temu chcący zachować anonimowość funkcjonariusz Służby Więziennej, decyzja o zakazie widzeń była "oczekiwana przez całe środowisko". "To dobrze, że została podjęta" – mówił w rozmowie z InfoSecurity24.pl. Pytany o to, jak jego zdaniem na te ograniczenia zareagują osadzeni odpowiada, że "zadowoleni z pewnością nie będą, ale o tym, że może wystąpić taka konieczność mówiło się już od kilku dni, więc dla wielu nie jest to zaskoczenie". 

PAP/SW/IS24

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 42
Morda
piątek, 20 marca 2020, 23:32

Powinni ci co maja do rok do konca wyroku powinni ich po wypuszczac a od klawiszy tez moga sie zarazic wychodza po za mury i tak sano moga zarazic osadzonych

ZK Nysa.
piątek, 20 marca 2020, 22:39

Cudnie, że mierzą temperaturę. Większość osób, która wchodzi ma 34-35...

Monima
piątek, 20 marca 2020, 22:02

Zrobiliście najgorszą rzeczą jaką mogliście wstrzymaliscie widzenia a służba więzienna też się zmienia i oni szybciej mogą przynieść wirusa. Krzywdzicie więźniów żeby nie mogły spotkac się z rodziną. A służba więzienna też powinna mieć jakieś zakazy. Ale najlepiej skrzywdzić więźniów. Wstyd.

info dla monimy
sobota, 21 marca 2020, 18:38

zrobili najgorszą rzecz popełniali przestępstwa(wstyd) a teraz sraczka bo widzonka bo wirus bo karyna i bajanek nie może.Czas dostosować się do procedur i wytycznych.Uczciwi siedzą ale w domu

Mar
sobota, 21 marca 2020, 18:02

Hej przecież pobyt w wiezienniu opiera się właśnie na izolacji więc w czym problem? Może jak dzieci nie chodzą do szkoły to można je w odwiedziny do wiezienia zabrać na rodzinne spotkanie? No litosci... Wszyscy mówią żeby w domu siedzieć a nie na wycieczki po wiezieniach. Teraz się przestępcą przypomniało, że rodziny maja? Co z osobami które skrzywdzili i ich rodziniami??? Epidemia się zakończy to i widzenia będą.

Takie to proste
sobota, 21 marca 2020, 17:37

Zwróć uwagę na fakt, że pracownicy więzień pracują tam dobrowolnie a wiezniowie są tam za karę. Dlatego nie można izolować pracowników w sposób inny niż określony dla ogółu ludności.

Gość
sobota, 21 marca 2020, 12:27

Dokładnie.

Cichy
sobota, 21 marca 2020, 00:52

Zastanów się co piszesz , skoro siedzi to napewno nie za niewinność, to nie są wczasy to jest kara pozbawienia wolności więc nie pisz że pomimo pandemi masz prawo odwiedzać osoby w zł. Funkcjonariusze jak by nie musieli to napewno tam by nie przychodzili

wroclove
piątek, 20 marca 2020, 21:29

Prezydent powinien zrobić amnestie dla tych co mają krótkie wyroki, wypuścić ich na wolność. Dojdzie do tego że będą bunty tak jak w ZK CZARNE

Tomek
sobota, 21 marca 2020, 17:43

Patrząc na to co się dzieje to wieznniowie są obecniej najlepiej chronioną grupą społeczną przed wirusem. Raczej żadnych niepokojów nie będzie bo jak by ktoś uciekł z wieziennia gdzie są przypadki zakażeń to by go służby scigaly jak wroga publicznego nr 1 a jego bliscy traktowali jak trendowatego bo może być chory.

Kasienka
sobota, 21 marca 2020, 14:34

Prawda zgadzam się z tym

Mar
piątek, 20 marca 2020, 20:44

Wypuścić tych więźniów którzy siedzą za grzywnę lub m Ale przewinienia . Będzie miej przeludnine więzienie. Oni nie są gorsi to też są ludzie

Autor
sobota, 21 marca 2020, 17:34

W Polskich wiezienniach nie ma obecnie przeludnienia. Każdemu osadzonemu zapewnia się przestrzeń określoną w przepisach. Są też miejsca wolne ponieważ więzienia są zapelnione w około 90%

Glowa
środa, 25 marca 2020, 11:49

Czy ty tam byles widziales te smierdzace cele co niby spelniaja warunki ale zapomnieli podac ze z bliskiego wschodu a nie europejskie

Tweets InfoSecurity24