Reklama

Policja

Rozpędzą się do ponad 200 km/h? Przetarg na auta dla Policji

Fot. Policja.pl
Fot. Policja.pl

Do 22 listopada do Policji może trafić 248 nowych, oznakowanych samochodów, w wersjach z automatyczną oraz manualną skrzynią biegów. Pojazdy z „automatem” mają trafić do Komendy Stołecznej Policji, zaś z manualną skrzynią biegów do Warszawy, ale też innych komend wojewódzkich w całym kraju. Co ciekawe, wśród mniej istotnych kryteriów oceny złożonych w przetargu ofert zawarto m.in. prędkość maksymalną powyżej 200 km/h.

Park samochodowy Komendy Stołecznej Policji oraz komend wojewódzkich w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Gorzowie Wlkp., Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Radomiu, Rzeszowie, Szczecinie i Wrocławiu ma zostać powiększony o nowe oznakowane pojazdy z segmentu C typu kombi. W podzielonym na dwa zadania przetargu planowane jest nabycie aż 248 nowych samochodów.

W pierwszej części mowa jest o 85 policyjnych pojazdach z automatyczną skrzynią biegów dla Komendy Stołecznej Policji. W drugiej chodzi  o 162 samochody z manualną skrzynią biegów, dla Komendy Stołecznej oraz wskazanych powyżej komend wojewódzkich. Auta zostaną wyłonione na bazie oceny ofert złożonych do 24 maja bieżącego roku.

Wybór aut z automatyczną skrzynią biegów oraz z manualną skrzynią biegów ma odbyć się, w obu przypadkach, w oparciu o kryterium ceny (60 proc.), ale też o szereg kryteriów nieco mniej istotnych. Chodzi o zużycie energii (15 proc.), poziom emisji dwutlenku węgla CO2 (4 proc.), współczynnik masy pojazdu gotowego do jazdy do maksymalnej mocy netto silnika spalinowego/zespołu silników (4 proc.), pojemność skokową silnika (5 proc.), prędkość maksymalną powyżej 200 km/h (2 proc.), instalację systemu przeciwkolizyjnego, tj. automatycznego hamowania z funkcją wykrywania pieszych (4 proc.), obecność asystenta pasa ruchu (2 proc.), aktywnego tempomatu (2 proc.), a także doświetlania zakrętów (2 proc.).

Pozyskane samochody będą wyposażone w zróżnicowaną gamę radiostacji. Auta napędzać mają silniki minimum 4-cylindrowe, spalinowe, o zapłonie iskrowym, spełniające co najmniej normę emisji spalin Euro 6. Pojemność skokowa silnika, nowych policyjnych kombi, musi być nie mniejsza niż 1351 cm3.

Samochody mają trafić do policji do 22 listopada bieżącego roku. Policja zamierza je przeznaczyć do zadań patrolowych, interwencyjnych oraz kontroli pojazdów. 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze