Płatne nadgodziny w Policji także dla "funkcyjnych"? Sprawą zajmie się MSWiA

17 maja 2019, 10:22
img_0442_1_0
Fot. Policja

Prace nad petycją wniesiona przez Zarząd Główny NSZZ Policjantów w sprawie dodatków funkcyjnych i wynagrodzenia za czas służby przekraczający normę będą kontynuowane. Zmiany w przepisach to postulat, o który policyjne związki walczą już od dłuższego czasu. Jak narazie nie wiadomo jaki będzie ostateczny los petycji. Póki co przewodniczący Komisji zaproponował przygotowanie pisemnego stanowiska MSWiA oraz kontynuowanie sprawy pod postacią dezyderatu skierowanego do MSWiA.

ZG NSZZ Policjantów w petycji postuluje rozważenie podjęcia inicjatywy ustawodawczej, mającej na celu uchylenie lub zmianę obecnie obowiązujących przepisów, które nie przewidują rekompensaty pieniężnej za czas służby przekraczający normę w przypadku policjantów uprawnionych do dodatku funkcyjnego.

W czasie posiedzenia komisji Robert Warwas, poseł przedstawiający petycję, opierając się na opinii Biura Analiz Sejmowych stwierdził, że wobec faktu, iż w przypadku służb nie mają zastosowania przepisy kodeksu pracy, ustawodawca uregulował problem wynagrodzenia za pracę świadczoną w nadgodzinach przez policjantów pełniących służbę na stanowiskach kierowniczych w ramach dodatku funkcyjnego. Zdaniem posła policjanci tacy otrzymują właściwą rekompensatę w postaci dodatku funkcyjnego. Jego zdaniem petycja nie jest uzasadniona.

Uczestniczący w posiedzeniu przewodniczący ZG NSZZ Policjantów Rafał Jankowski odpowiadając na wypowiedź posła podkreślił, że w petycji chodzi o ukazanie problemu - zgodnie z Porozumieniem z 8 listopada 2018 r., w którym wypracowano rozwiązanie dotyczące płatności za nadgodziny, wynagrodzenie będzie przysługiwać jedynie policjantom pobierającym dodatek służbowy. Nie otrzymają go ci, którzy otrzymują dodatek funkcyjny.

Jego zdaniem doprowadzi to do licznych sytuacji, w których podwładni będą otrzymywać wynagrodzenie wyższe od przełożonych. Jak podkreślił, będzie to miało, miejsce zwłaszcza w niewielkich jednostkach, w których specyfika służby i wakaty wymuszają wykonywanie pracy w pierwszej linii przez również tych funkcjonariuszy, którzy otrzymują dodatek funkcyjny. Jankowski zauważył, że w przypadku braku istotnej różnicy wynagrodzeń między podwładnymi i przełożonymi brak będzie chętnych do objęcia stanowisk kierowniczych. Stanowisko przewodniczącego ZG NSZZ Policjantów poparł Marcin Kolasa, przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ FSG.

Po dyskusji z udziałem nadinsp. Dariusza Augustyniaka, który częściowo zgodził się z argumentami związkowców i dyrektora Departamentu Budżetu MSWiA Władysława Budzenia, popierającego stanowisko Biura Analiz Sejmowych i negatywnie odnoszącego się do petycji, wobec braku porozumienia stron, przewodniczący Komisji zaproponował przygotowanie pisemnego stanowiska MSWiA oraz kontynuowanie sprawy pod postacią dezyderatu skierowanego do Ministerstwa w sprawie poruszonej w Petycji. Konieczne jest bowiem ustalenie, czy nadgodziny są obecnie stałym fragmentem służby, czy też, zgodnie z twierdzeniem MSWiA - dotyczą wyłącznie sytuacji nagłych.

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 33
Łukasz
niedziela, 19 maja 2019, 10:15

Mój rekord to 240 nadgodzin w rok. Było to kilka lat temu jak jeszcze mi zależało na robocie i cieszyły realizacje. Teraz, po latach dymania mnie (delikatnie mówiąc), zależy mi, żeby ten czas spędzać z rodziną. Pieniądze nie wynagrodzą dzieciakom braku ojca.

Marek
piątek, 21 czerwca 2019, 03:28

I słusznie. Ja to juz w sluzbie przygotowawczej zrozumialem

Cindi
czwartek, 13 czerwca 2019, 10:17

Zgadzam się . Dokładnie to samo myślę

Gość
czwartek, 6 czerwca 2019, 20:02

240 nadgodzin w roku ? To wg Ciebie dużo ? 500, 600 i więcej bywało. Naprawdę 240 to nie tak źle. Przeplaciłem to zdrowiem i rozpadem rodziny. Nie ja jeden. Pozdrawiam

Michu
niedziela, 19 maja 2019, 06:11

Duże miasto wojewódzkie, dodatek funkcyjny kierownika ogniwa/rewiru to 600 zł na 6 Gr. Dodatek referenta z patrolowki 480 zł na 3 Gr. Dzielnicowy na 5 Gr. Dodatek 498 zł. Różnica między funcyjnym a funkcjonariuszem liniowym prawie żadna. Policjant po śłuzbie telefonu nie musi odebrać a kierownik musi. Siedzenie po godzinach bo nie ma jak się wyrobić w normalnym czasie. A funkcjorarusz zostawia notatnik i ma w pompie. Kierowników rewiru robią na siłę. Taka prawda.

Kierownik Rewiru
niedziela, 27 października 2019, 22:38

Do tego kierownik ma jeszcze minimum pięć funkcji jako koordynator od innych zadań służbowych I nikt o tym nie mówi I oczywiście odpowiedzialność za swoich podwładnych

Hej
poniedziałek, 20 maja 2019, 23:06

Dzielnicowy też ma telefon służbowy do odbierania a różnica na grupie między nim a patrolowym to 0,04 mnożnika czyli 50 zł więcej. Hi

engdjvti
niedziela, 19 maja 2019, 21:59

Michu a kwartalniki regularnie dostajesz, premie też regularne tak że spłatę kredytu z nich można by planować?! Kolego o czym mowa, jak masz taką lipę jako Kierownik pusz raport na 3 grupę do patrolu gdzie wg. Ciebie jest lepiej i minimalna różnica w kasie .Ty myślisz że ktoś w takie sf wierzy? Na koniec proste pytanie, ile w Polsce jest wolnych etatów Komendantów,Naczelników itp. gdzie brak niby chętnych.Proszę namiary na takie jednostki chętnie napiszę raport i podejmę się tych morderczych funkcji

Jarek
sobota, 18 maja 2019, 22:36

Czy urzędnik w administracji ma nadgodziny ??? . Nadgodziny płatne dla funkcyjnych to już czysta przesada. Funkcyjni w całej KWP i KMP nie licząc KGP będą mieć nadgodziny, to da się zrobić. Nadgodziny tylko dla tych w patrolu i zabezpieczeniu. Właściwa organizacja nadzór i rozliczenie w służbie dla funkcyjnych a nie nadgodziny.

olo
sobota, 18 maja 2019, 21:39

I tak na końcu się okaże, że liniowi zostaną wyruchani

Piotr
sobota, 18 maja 2019, 21:12

Kiedy i ile będzie płacone za nadgodziny bo tylko oddają wolne zaległe średnio 3 dni w miesiącu i tak co miesiąc

Tweets InfoSecurity24