Reklama

Służba Więzienna wstrzymuje widzenia. Powodem zagrożenie koronawirusem

16 marca 2020, 20:16
0_0_2100_1622_resize_2af7f8cc46d126f0a73abe5ddb32f10c21de317c
Fot. kpt. Izabela Romaszewska, szer. Natalia Szarapow/sw.gov.pl

Jak poinformowała ppłk Elżbieta Krakowska, rzecznik prasowa Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, "16 marca 2020 roku, w porozumieniu z Państwową Inspekcją Sanitarną, wprowadzono zarządzenia w 30 jednostkach penitencjarnych, mające na celu wstrzymanie widzeń". Powodem jest zagrożenie epidemiologiczne wynikające z pandemii koronawirusa.

Zgodnie z weekendowymi zapowiedziami odwiedziny w jednostkach Służby Więziennej zostały wstrzymane. Jak na razie zakaz widzeń dotyczy 30 ze 172 jednostek penitencjarnych, ale z informacji do jakich dotarł InfoSecurity24.pl wynika, że w niedługim czasie lista jednostek w których obowiązywać będzie ograniczenie wizyt może się powiększyć. Jednocześnie Służba Więzienna zdecydowała o ograniczeniu realizacji przez osadzonych pracy wykonywanej poza tymi więzieniami.

"Podjęte działania profilaktyczne mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa osobom osadzonym, a także funkcjonariuszom i pracownikom więziennictwa" - podkreśla ppłk Krakowska. Zgodnie z informacjami jakie przekazał w sobotę Michał Wójcik w jednostkach Służby Więziennej przebywa obecnie 75 tys. osób. Każdego dnia w systemie pracy zewnętrznej pracuje około 10 tys. osadzonych.

Takiego działania ze strony kierownictwa formacji oczekuję NSZZ Solidarność Funkcjonariuszy i Pracowników Służby Więziennej. "To pierwsze jednostki w Polsce z takimi ograniczeniami. Solidarność widzi pozytywny sygnał z kierownictwa służby, jednocześnie oczekuje na objęcie podobnymi restrykcjami kolejnych jednostek podstawowych" – mówi w rozmowie z InfoSecurity24.pl Andrzej Kołodziejski, przedstawiciel NSZZ Solidarność FiPSW.

Jak podkreśla chcący zachować anonimowość funkcjonariusz Służby Więziennej, decyzja o zakazie widzeń była "oczekiwana przez całe środowisko". "To dobrze, że została podjęta" – mówi w rozmowie z InfoSecurity24.pl funkcjonariusz SW. Pytany o to, jak jego zdaniem na te ograniczenia zareagują osadzeni odpowiada, że "zadowoleni z pewnością nie będą, ale o tym, że może wystąpić taka konieczność mówiło się już od kilku dni, więc dla wielu nie jest to zaskoczenie". 

Z informacji do jakich dotarł InfoSecurity24.pl wynika, że specjalne zalecenia dot. odwiedzin w jednostkach penitencjarnych, w związku z przypadkami zakażeń koronawirusem w Polsce wydał dziś Główny Inspektor Sanitarny. Jarosław Pinkas zaleca ograniczenie wizyt. Jak udało dowiedzieć się InfoSecurity24.pl, zalecenia GIS rozesłane zostały do wszystkich dyrektorów okręgowych SW w Polsce.

Od 12 marca we wszystkich aresztach śledczych i zakładach karnych dokonywany jest profilaktyczny pomiar temperatury ciała wszystkim osobom wchodzącym na ich teren. Kontroli poddawane były także osoby odwiedzające osadzonych. W przypadku stwierdzenia temperatury ciała powyżej 38 stopni, podejmowana jest decyzja o zakazie wejścia na teren jednostki. Według najnowszych danych, obserwacji w celu wykluczenia zakażenia koronawirusem poddanych jest 57 osadzonych oraz 46 funkcjonariuszy Służby Więziennej.

DM/PAP

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 31
ktoś
czwartek, 2 kwietnia 2020, 17:07

Co z ludzmi co przebywaja w zk a o dozór starali sie przed epidemią? Siedza jak sardynki dezynfekcji zero, to co pisza media to ściema oni nie maja tam ani maseczek ani rekawic. wokandy w zk wstrzymane i co dalej ?

Nikt
poniedziałek, 30 marca 2020, 11:10

Przyjdzie czas że bramy otworzą sobie sami więźniowie, czy zdajecie sobie sprawę z tego,że zł to bomba która musi wybuchnąć?

Eryk
sobota, 28 marca 2020, 15:21

Jeśli ten wirus dostanie się do z.k to będzie jeden wielki szpital bez lekarzy i pielęgniarek. Tym ludziom nikt nie pomoże a z tego co słyszałem to w z.k Rawiczu są już ponoć osadzeni z objawami tej choroby.

Jolanta Strehle
środa, 25 marca 2020, 20:28

Wypuścić więźniów z małą karą

MN
poniedziałek, 23 marca 2020, 12:32

Mój partner odsiaduje karę 3 miesiecy pozbawienia wolności . Owszem karę powinien odbyć skoro nabroil ale skoro ma taki krótki wyrok powinien w takim razie mieć dozór elektroniczny a nie siedzieć w 10osobowiej celi . Wstrzymano widzenia co owszem jest niezbędne ale dlaczego w takim razie nie wydłuża im czasu rozmów telefonicznych chociaż do 10 minut . Odsiaduje karę co nie podlega dyskusji ale to są też ludźmi którzy potrzebują kontaktu z bliskimi bo głównie to ich trzyma przynajmniej niektórych w wierzę że wszystko się ułoży ...

środa, 25 marca 2020, 18:59

Ale w więzieniu siedzi więcej osób niż twój facet i każdy chce zamienić słowo. Niech będzie 10 minut co drugi dzień. Też chciał bym z żoną dłużej porozmaeiac

Reklama
Tweets InfoSecurity24