Straż Kolejowa służbą mundurową podległą MSWiA?

16 marca 2018, 14:05
Straż Ochrony Kolei
InfoSecurity24
InfoSecurity24
  • SOK ma uzyskać uprawnienia do wykonywania czynności operacyjno-rozpoznawczych oraz dochodzeniowo-śledczych
  • po wejściu w życie ustawy, nowo powstała formacja będzie odpowiadać za bezpieczeństwo na całej kolei, łącznie z dworcami

Projekt ustawy o Straży Ochrony Kolei pojawił się już w 2016 roku, jednak z uwagi na brak środków potrzebnych na przeprowadzenie zmian utknął w „rządowej zamrażarce”. Niedawno prace nad ustawą zostały wznowione, a nadzór nad nimi sprawować ma niedawno powołany sekretarz stanu w MSWiA Krzysztof Kozłowski. Jak dowiedział się „Rynek Kolejowy” w tej chwili analizowane są uwagi zgłoszone w ramach konsultacji na poziomie Stałego Komitetu Rady Ministrów. Czy Straż Ochrony Kolei, lub donoszą niektóre media, Straż Kolejowa, będzie kolejną służbą mundurową podległą MSWiA?

Jak czytamy na stronach BIP KPRM, istotą zmian jest przekształcenie SOK z formacji wchodzącej w struktury spółki prawa handlowego w służbę nadzorowaną przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz przywrócenie statusu formacji państwowej jaką SOK straciło w wyniku rozpoczęcia procesu restrukturyzacji PKP. Twórcy ustawy zakładają jednocześnie przeniesienie lub przejęcie obecnie posiadanego przez SOK majątku przez budżet państwa oraz przejęcie od PKP siedzib SOK, które są jej własnością lub są przez SOK dzierżawione.

Projekt określa uprawnienia i obowiązki funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei, powstałe, jak to zostało wskazane, „na kształt uprawnień funkcjonariuszy innych państwowych służb porządku publicznego”.

SOK po zmianach może zyskać też, nowe zadania i uprawnienia, między innymi te związane z wykonywaniem czynności operacyjno-rozpoznawczych czy dochodzeniowo-śledczych. Już tylko te informacje mogą wskazywać na to, że SOK stanie się kolejną formacja po Straży Marszałkowskiej i Słubie Ochrony Państwa, która zyska uprawnienia podobne do tych jakie ma np. Policja. 

Po wejściu w życie ustawy, nowo powstała formacja będzie odpowiadać za bezpieczeństwo na całej kolei łącznie z dworcami.

Jak donosi „Nasz Dziennik”, SOK ma zmienić też nazwę nawiązując tym samym do historii formacji. Po zmianach, za bezpieczeństwo na kolei odpowiadać ma już nie Straż Ochrony Kolei tylko Straż Kolejowa.

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 31
Kolejarz
sobota, 24 marca 2018, 03:47

SOK w MSWiA miał być nie raz nie dwa a 20 lat to wchodzi ! Musi to wejsc w struktury Ministerstwa bo bez niej SOK sam się rozwiąże i będzie trzeba powołać od zera formację..

Sokista
wtorek, 20 marca 2018, 20:12

Obecnie pracuję w Służbie Ochrony Kolei o ile wcielą nas w struktury Policji Ok jeśli tylko kilka osób a pozostali do form ochroniarskich składam podanie o zwolnienie z pracy.

zenek
niedziela, 18 marca 2018, 17:56

Straż Miejska powinna miec i dlaczego nie ma???? a obiecywali...............

Mieszkaniec
niedziela, 18 marca 2018, 17:54

A czemu Straż Miejska nie nabywa tych uprawnień???!!!! Czyżby za dużo emerytów policyjnych zasiadalo na stolkach w strażach??? Lech obiecał już dawno że zmieni uprawnienia i przywileje straży miejskiej i dalej cisza.

Arni
sobota, 17 marca 2018, 09:12

Czy też, jak inne służby będą mieli wcześniejsze uprawnienia emerytalne?

Reklama
Tweets InfoSecurity24