Reklama

Służby Mundurowe

Podwyżki w służbach mundurowych. Od stycznia zmiany w mnożnikach

Fot. Policja, PSP, SG, SOP
Fot. Policja, PSP, SG, SOP

Do konsultacji trafiły właśnie projekty rozporządzeń określających wielokrotność kwoty bazowej w służbach mundurowych podległych MSWiA. W Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Służbie Ochrony Państwa od stycznia mnożniki określające przeciętne uposażenie funkcjonariuszy wzrosną o 0,43. Najwyższy mnożnik, nadal będą mieli funkcjonariusze SOP, a najniższy - strażacy.

Nowe rozporządzenia, a co za tym idzie przyszłoroczne podwyżki, są efektem podpisanego 8 listopada porozumienia. Zgodnie z jego treścią, w nadchodzącym roku policjanci, strażacy, i strażnicy graniczni mieli otrzymać podwyżki w przeciętnej, miesięcznej wysokości 655 złotych (wraz z nagrodą roczną). W tej kwocie zawiera się też, jak podkreśla MSWiA, podwyżka planowana na 2019 rok pochodząca z programu modernizacji. Pod porozumieniem nie podpisali się wprawdzie funkcjonariusze SOP (w SOP nie funkcjonują żadne związki zawodowe), jednak mimo to MSWiA doszło jak się okazuje do wniosku, że również funkcjonariusze powstałej w lutym formacji staną się beneficjentami listopadowych decyzji.

By podwyżki pojawiły się na kontach wszystkich funkcjonariuszy, konieczne są zmiany rozporządzeń dotyczących wielokrotności kwoty bazowej, stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy. MSWiA przeliczyło, że zwiększenie uposażeń o 655 złotych odpowiada wzrostowi wielokrotności kwoty bazowej o 0,43. Finalnie mundurowi zarobią o 604 więcej, a z uwzględnieniem nagrody rocznej wypłacanej w 2020 roku, nastąpi wzrost o kolejne 51 złotych, co łącznie da zapisaną w porozumieniu kwotę 655 złotych brutto.

Ile będzie wynosiło zatem przeciętne miesięczne uposażenie mundurowych w przyszłym roku? Podobnie jak dotychczas, najmniejszy mnożnik kwoty bazowej (ta nie zmienia się od 2009 roku i wynosi 1523,29 zł) będą mieli strażacy. Od stycznia będzie on wynosił 3,65, co przełoży się na wzrost przeciętnego miesięcznego uposażenia strażaka do poziomu 5 560 złotych. Mnożnik na poziomie 3,71 będą od stycznia mieć strażnicy graniczni i policjanci, co da przeciętne miesięczne uposażenie w wysokości 5 651 złotych. Najwyższy, bo wynoszący aż 4,42 mnożnik, będzie występował w  Służby Ochrony Państwa. Po styczniowych podwyżkach, przeciętne uposażenie SOP-owca będzie wynosiło 6 733 złote. 

Warto dodać, że ustalana w rozporządzeniach wielokrotność kwoty bazowej, odnosi się do przeciętnego miesięcznego uposażenia funkcjonariuszy, a nie indywidualnych pensji. Te ustalane są na podstawie rozporządzeń Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie stawek uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy każdej z formacji.

To nie ostatnie pieniądze na jakie mogą liczyć mundurowi. Zgodnie z porozumieniem w 2020 roku, funkcjonariusze powinni otrzymać podwyżki w wysokości 500 złotych brutto miesięcznie.

Reklama

Komentarze (8)

  1. 998

    Czy oby na pewno wzrost wielokrotności kwoty bazowej o 0,43 a nie 0,34??!

    1. Davien

      Podobno, ma w każdym razie z pokłądu okretu bo były takie testy ale przegrał je z Hellfire'em II. Celowo pod wyrzutnie ladowe powstaje Brimstone 3 czyli Brimstone ze zmieniona trajektoria odpalania i lotu eliminuąca podstawowa wadę czyli niemożliwośc omijania pzreszkód terenowych.

    2. QVX

      Na morzu problemów z przeszkodami raczej nie ma.:-) A wybór AGM-114L do LCS-ów to de facto wybór AGM-179, bo LM produkcji AGM-114L nie wznowi, a najmłodsze egzemplarze z zapasów to mają ze 20 lat.

  2. SD

    Wskaźniki podnieść do 5,0.

    1. Wiem to

      Dialog dialogowi nie równy. To stąd tyle dialogów.

  3. Dd

    W policji niema 3200 z dodatkami za 20 godzinek, 4 miesięcy wolnego w roku, wolnych świąt, wekendów i 15 dodatków za nic nie robienie, wstąp nauczycielu i poznaj realia życia i skończ skamleć

    1. THXXX

      Serio? Chcesz do przewozu niecałych 2 ton wyrzutni zastosować podwozie o nośności ponad 50 ton? Poza tym kolejka na produkcje podwozia K9 jest do 2023 roku zajeta.

  4. Pio

    18 godzin! Hm żona faktycznie ma 18 godzin w szkole, drugie tyle w tygodniu zajmuje jej sprawdzanie różnych prac. To już jest 36 godzin, do tego doliczymy rozne narady, spotkania, dyskoteki szkolne, wycieczki i średnio tygodniowo w rozliczeniu przekroczy 40 godzin, zapomniałem dodać jeszcze roszczeniowych rodziców. A wolne, hm ty też masz 26 dni urlopu minimum czyli ponad miesiąc, więc nie taki luksus być nauczycielem, zasiegnij wiedzy szeroko rozumianej a potem dokonaj analizy i się wypowiadaj.

  5. Da

    To nie jest prawdą na rękę będzie mnie zabiorą podatek

  6. Bentley

    A ja jako spawacz zarabiam 15,40 netto narażony jestem na promieniowanie, hałas pył i wdycham opary z pod migomatu i nie mogę się doprosic 1zł podwyżki, nie mam 13 pensji dodatków, szkodliwego ani uciążliwe go. POZDRAWIAM.

  7. Sławomir

    Proponuję podnieść wskaźniki do 5,0.

  8. Dziad Mróz

    No no no.. niezłe sobie wywalczyli pieniążki mundurowi. Od 2020 w policji byle posterunkowy na 2 grupie dostanie ok 3800 netto + za nadgodziny + premie uznaniowe i 380 plnów za stołeczną. A SOPle to już czysta poezja ;) Niewiele brakuje i detektyw z doświadczeniem w ksp robiący 40-60h nadgodzin otrze się o 2 próg podatkowy 7200 brutto ;)

Reklama

Najnowsze