MSWiA zamyka mundurowe uczelnie, ale część funkcjonariuszy w nich pozostanie

13 marca 2020, 13:26
szkoły mswia, fot. Facebook WSPol i SGSP
Fot. Facebook WSPol oraz SGSP

Zgodnie z rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji zawieszono kształcenie na uczelniach i w szkołach nadzorowanych przez szefa MSWiA. Od wczoraj zamknięte są więc Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie oraz Szkoła Główna Służby Pożarniczej. Jak się jednak okazuje, decyzja ministra nie dotyczy wszystkich funkcjonariuszy.

Rząd w związku z epidemią koronawirusa zdecydował m.in. o zamknięciu szkół. Specjalne rozporządzenie w tej sprawie wydał minister obrony narodowej. Podobny dokument, dot. czasowego zawieszenia kształcenia na uczelniach podległych resortowi obrony, powstał w resorcie spraw wewnętrznych i administracji, jednak zawiera on jeden wyjątek. 

W służbach podległych MSWiA są dwie szkoły wyższe. Strażacka – Szkoła Główna Służy Pożarniczej, oraz policyjna – Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie. Zgodnie z opublikowanym w Dzienniku Ustaw dokumentem, zawieszone zostaje kształcenie na studiach obu tych uczelni  "z wyjątkiem studiów na kierunku Nauka o Policji w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie". Projekt rozporządzenia, przed jego publikacją w Dzienniku Ustaw, nie pojawił się na stronach Rządowego Centrum Legislacji. W związku z tym, z pytaniami dotyczącymi rozporządzenia redakcja InfoSecurity24.pl zwróciła się do MSWiA, jednak do chwili publikacji tego materiału nie otrzymaliśmy odpowiedzi. 

Wszystko wskazuje na to, że wprowadzony do rozporządzenia wyjątek wiąże się z zadaniami jakie resort spraw wewnętrznych może chcieć powierzyć "świeżo upieczonym" policjantom. Jak tłumaczy w rozmowie z InfoSecurity24.pl rzecznik prasowy komendanta głównego policji, insp. Mariusz Ciarka, "na chwilę obecną w szkołach policyjnych - z zachowaniem wszystkich rygorów bezpieczeństwa zdrowotnego - pozostali funkcjonariusze objęci szkoleniem podstawowym". Jak dodaje, "policjanci ci jak najszybciej muszą opanować minimum wiedzy policyjnej i uzyskać podstawowe uprawnienia, aby wykonywać czynności policyjne, w obecnej sytuacji związane chociażby z zadaniami tzw. specustawy, wspierając czy zastępując policjantów w terenie".

Z informacji jakie przekazał z kolei st. kpt. Krzysztof Batorski, rzecznik prasowy komendanta głównego PSP wynika, że zarówno podchorążowie SGSP jak i kadeci szkól aspiranckich pozostają skoszarowani, ponieważ stanowią część Centralnego Odwodu Operacyjnego.

Jak wynika z dokumentu wydanego przez MSWiA, funkcjonowanie mundurowych uczelni zawieszone zostało od 12 do 25 marca. W tym czasie, oprócz wskazanego wyjątku, w nadzorowanych przez MSWiA placówkach zawiesza się kształcenie na studiach, studiach podyplomowych oraz w "innych formach". W okresie zawieszenia kształcenia zajęcia mogą być jednak realizowane z "wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość", niezależnie od tego, czy zostało to przewidziane w programie tego kształcenia. Jak dodano, w takim przypadku, nie będzie też stosowane ograniczenie w "zakresie liczby punktów ECTS, jaka może być uzyskana w ramach kształcenia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, określonych w programach studiów".

Policja zawiesza nabór

"W związku z koniecznością ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej COVID-19, wywoływanej przez koronawirusa, dbając o zdrowie i bezpieczeństwo Państwa, policjantów i pracowników Policji, zawiesza się do odwołania postępowania kwalifikacyjne w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji" - poinformował Komenda Główna Policji. 

Formacja podkreśla też, że w związku z tym, kandydaci do służby w Policji, mają nie zgłaszać się do jednostek prowadzących postępowania kwalifikacyjne. Postępowania zawieszone są odwołania.

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 17
bbvv6
niedziela, 15 marca 2020, 14:33

nie ma się czemu dziwić.Policjantów i Strażaków wysyła sie do działań bez zadnych procedur.nie dba sie o bezpieczenstwo ludzi i ich rodzin.PSP nie była do tego powołana a pierdzistołki w Warszawie zza biurka są mądrzy.Sami sobie działajcie bez procedur .

Z ych
niedziela, 15 marca 2020, 10:12

Wyjechali ale wrócili do jednostek bo nie ma kto pracować, większość pobrała opieki na dzieci. I to jest cała prawda. Nie ma gliniarzy

Pracownik
sobota, 14 marca 2020, 10:48

Słuchacze szkół wyjechali na weekend do swych domów. W niedzielę wracają, żeby od pn uczestniczyć w zajęciach. Setki ludzi jeździ po Polsce.. O tym nikt nie mówi. Wrócą, może coś przywiozą. A co z pracownikami cywilnymi??? Szkoły przygotowują się na kwarantannę. Wola nas zamknąć jak będziemy mieli objawy, niż nakazac zamknąć szkoły. Słuchacze mogą wrócić do jednostek i być q miejscu przydziału. Wtedy pomogą. Jak zamkną setki ludzi w jednym miejscu nic nie pomogą, jeszcze będą stanowić zagrożenie.

Sluchacz
niedziela, 15 marca 2020, 11:34

Taka sytuacja ma miejsce w Ośrodku szkolenia w Sieradzu. Nic dodać nic ująć. Cała prawda

Pietrek
sobota, 14 marca 2020, 09:43

Panowie KOMENDANCI przypomnę wam Art. 28a. 1. Mianowanie w służbie kontraktowej może nastąpić na stanowisko podstawowe, jeżeli osoba mianowana ma wykształcenie średnie lub średnie branżowe i odbyła w Policji przeszkolenie podstawowe lub ukończyła służbę kandydacką. I na tej podstawie możecie powołać osoby które takową służbę odbyli, bo poco było wydawać na ich przeszkolenie jak tych zasobów ludzkich nie można wykorzystać. A osoby nie podlegają pod wojsto i nie mogą zostać powołane do rezerwy, chyba że przydział mobilizacyjny został zmieniony.

Kaja
piątek, 13 marca 2020, 23:05

A gdzie są terytorialsi? Przecież mieli pomagać w sytuacjach kryzysowych. Przecież dostają pieniążki za niby dyspozycyjność.

ajtam
poniedziałek, 16 marca 2020, 23:21

i co oni będą robić? 1 termometr na 10 czy liście będą grabić.Chyba że wysłać na granicę grecką

Tweets InfoSecurity24