Służba „na wolnym powietrzu”? Na wyżywienie policjant dostaje niecałe 3 złote

7 listopada 2019, 12:23
policja, zima, fot. lubluska policja, patrol
Fot. Lubuska Policja

Zgodnie z przepisami, policjantowi pełniącemu służbę „na wolnym powietrzu”, przez co najmniej 4 godziny dziennie, w okresie od 1 listopada do 31 marca, przysługuje wyżywienie lub równoważnik pieniężny. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie kwota. Mundurowi pełniący służbę „na ulicy”, otrzymują bowiem 2 złote 71 groszy.

Zgodnie z decyzją Komendanta Wojewódzkiego Policji z siedzibą w Radomiu, mundurowi w zamian za wyżywienie otrzymują równoważnik pieniężny w wysokości 2,71 złotych. To kwota, która powinna zastąpić tzw. posiłek regeneracyjny przysługujący policjantom pełniącym służbę na „wolnym powietrzu”.

W piśmie ujęto m.in. dyspozycje „rzetelnego i skrupulatnego sporządzania” wykazów ilościowych służb pełnionych przez policjantów, skutkujących naliczaniem równoważnika w zamian za wyżywienie.

By równoważnik był wypłacany, nadzorujący pracę policjantów przełożeni proszeni są o sporządzenie wykazów mundurowych, uprawnionych do otrzymania równoważnika pieniężnego oraz przesłania zestawienia do zespołu zaopatrzenia, do 3-go dnia każdego miesiąca.

Jednocześnie informuję, że równoważnik pieniężny przysługuje funkcjonariuszom pełniącym służbę na wolnym powietrzu przez co najmniej 4 godz. dziennie w cyklu jednej służby w okresie od 01 listopada do 31 marca.

fragment pisma dot. równoważnika pieniężnego za wyżywienie

Jak przekonuje podinsp. Katarzyna Kucharska, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji zs. w Radomiu, „kwestie otrzymywania przez policjantów wyżywienia oraz ich norm reguluje Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 12 września 2002 r. w sprawie przypadków otrzymywania przez policjanta wyżywienia oraz norm tego wyżywienia”, a dokładniej par. 9 pkt 2 dot. policjantów pełniących w okresie zimowym służbę na wolnym powietrzu co najmniej przez 4 godziny dziennie. Jeśli chodzi o kwotę, to wynikać ma ona z kolei wprost z rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji.

O sprawę zapytaliśmy też rzecznika komendanta głównego policji. Inspektor Mariusz Ciarka zapewnił, że „kierownictwo polskiej policji zdaje sobie sprawę, że kwoty w niektórych aktach prawnych odbiegają od realnych warunków” dodał jednak, „że prowadzone są intensywne prace by polepszyć warunki służby jak i kwoty świadczeń należnych policjantom, gdyż dla Komendanta Głównego Policji najważniejsi są funkcjonariusze”.

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 12
Krystyna
czwartek, 7 listopada 2019, 19:12

2 zlote 71 groszy jaki ciepły posiłek można zjeść. Widać realia w tej pracy

Bolo
czwartek, 7 listopada 2019, 17:23

To sobie pojedzą, powinno im starczyć na cały dzień. Żenada, na co to ma wystarczyć? Bułkę z jedną parówką? Regeneracja jak cholera. Pewnie pracują dla tego posiłku. Brawo szefowie, BRAWO!!!

Bankowiec
czwartek, 7 listopada 2019, 17:18

Co widać na konkretnej kwocie. Wstyd.

Prawie nowy
czwartek, 7 listopada 2019, 19:41

Już 7.11.2019 a posiłków regeneracyjnych dalej nie ma i nie wiadomo kiedy będą.

Stachu
czwartek, 7 listopada 2019, 15:37

Od kilkunastu lat jest tak samo stawka się nie zmienila gdyby ktoś nie napisał o tym przez kolejne lata byłoby tak samo KGP od razu stara się poprawić sytuację a gdzie panowie oficerów byliście kilka lat temu przytulacie wysokie dodatki a żeby poprawić faktycznie warunki to macie to gdzieś i ta ściema że dla KGP najważniejszy jest funkcjonariusz teraz najwazniejszy bo nikt nie chxe przychodzić do policji Ile wojsko dostaje p za brak lokalu a ile policjant w i nych przypadkach wszystko przebija policję

Tweets InfoSecurity24