"Przetargowa recydywa" w wykonaniu Komendy Głównej Policji

15 lipca 2020, 17:27
demonstracja fot lubuska policja facebook 2
Fot. Lubuska Policja

Sąd unieważnił wartą ponad 150 mln zł umowę na system łączności, który nie zważając na wcześniejsze wyroki, Policja zleciła Motoroli - informuje "Puls Biznesu". 

"PB" informuje, że choć przetarg konkurencyjny na wdrożenie systemu łączności Policji nie został formalnie zakończony, "Policja, nie oglądając się na odwołania startujących w nim wykonawców, podpisała umowę z wolnej ręki z Motorolą". Wartość umowy to ponad 150 mln zł.

"Po jej podpisaniu zapadły wyroki Krajowej Izby Odwoławczej. Jeden z nich dotyczył anulowania decyzji Komendy Głównej Policji (KGP) o unieważnieniu przetargu, co oznaczało, że nadal trwało postępowanie otwarte. Kolejny wyrok dotyczył podpisania z Motorolą umowy z wolnej ręki. KIO podjęła niespotykaną wcześniej w tak dużym postępowaniu decyzję o nałożeniu najbardziej dotkliwej kary, czyli unieważnieniu umowy, wskazując, że Policja świadomie naruszyła prawo" - czytamy w artykule.

Gazeta informuje, że w poniedziałek Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił skargę Motoroli na wyrok KIO stwierdzający nieważność umowy na budowę systemu. "Z pełnym naciskiem należy powiedzieć, że wyrok KIO jest ze wszech miar prawidłowy - nie tylko zgodny z przepisami prawa, ale także słuszny i sprawiedliwy" - uzasadniał wyrok sędzia Wiktor Piber. 

Decyzja sądu podtrzymuje więc wyrok KIO z października 2019 roku. W ubiegłorocznym rozstrzygnięciu Krajowa Izba Odwoławcza zakwestionowała policyjny wybór i nakazała unieważnienie podpisanej umowy na tworzenie infrastruktury w 13 miastach i aglomeracjach. Jak poinformowała redakcję InfoSecurity24.pl KGP w styczniu br., w ocenie Policji w działania, jakie podjęła nie ma żadnych uchybień. "Wręcz działamy na korzyść Państwa polskiego, wszystkich obywateli i służb ratunkowych" - czytamy w przesłanej odpowiedzi. W ramach tych działań, pomimo decyzji KIO z października 2019, w styczniu 2020 roku Komenda Główna Policji rozpisała wart 80 mln zł przetargu, dotyczący ramowej umowy na dostawy radiotelefonów systemu TETRA z szyfrowaniem wraz wyposażeniem i oprogramowaniem. Jest to sprzęt przeznaczony dla sieci mającej powstać w ramach przetargu "łączność w systemie ETSI TETRA w 13 miastach i aglomeracjach miejskich", którego anulowanie przez KIO zostało właśnie potwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu. Co równie istotne, wymagania techniczne w tym przetargu pierwotnie spełniał wyłącznie sprzęt produkcji Motoroli.

Należy zaznaczyć, o czym dziennikarze i eksperci Infosecurity24.pl pisali wielokrotnie, że oprócz zastrzeżeń prawnych sprawa zdaje się być również wątpliwa technologicznie. Komenda Główna Policji forsowała tworzenie systemu, który nie zapewnia łączności na obszarze całego kraju, a jedynie wyspowe działanie w największych miastach. Co znacznie istotniejsze, TETRA jest obecnie w większości krajów zastępowana przez kodowane systemy szerokopasmowe, oparte najczęściej, szczególnie w UE, na sieciach LTE. Rozwiązania mieszane TETRA/LTE stosowane są w państwach, które posiadają już rozbudowana infrastrukturę TETRA. Polska jednak takiej ogólnej sieci nie posiada i jej budowa to inwestycja w system o wielu znanych wadach, podczas gdy - jak wskazują specjaliści - te same środki, jakie KGP chce wydać na system TETRA, pozwalają stworzyć znacznie nowocześniejsze i bardziej perspektywiczne rozwiązania.

PAP/IS24

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 30
Jadwiga
piątek, 17 lipca 2020, 10:00

Nawiązując do wypowiedzi „Co znacznie istotniejsze, TETRA jest obecnie w większości krajów zastępowana przez kodowane systemy szerokopasmowe, oparte najczęściej, szczególnie w UE, na sieciach LTE.”. Które kraje UE podjęły taką decyzję?

Alex
czwartek, 16 lipca 2020, 16:01

Opieranie się na infrastrukturze sieci komórkowych tylko dlatego, że inne kraje tak robią to nie najlepszy pomysł ze względów zależności. A w przypadku klęski i innych kluczowych zdarzeń bezużyteczne. Tetra +lte lub system konkurencyjny z własnymi nadajnikami i serwerami na swoich obiektach to lepszy bezpieczniejszy pomysł mimo że droższy.

Dark
piątek, 17 lipca 2020, 20:29

Nie masz pojecia o czym piszesz. W razie kleski lub wojny operatorzy sa praktycznie ubezwasnawalniani i nad nimi przejmuje kontrole państwo. Tak to jest przygotowane. A budowanie dedykowanej tetry dzisiaj to smiech i wyrzucanie pieniędzy w błoto. Chyba że cos trafiło do kieszeni tych co robili ten przekręt.

czwartek, 3 września 2020, 10:52

Z punktu widzenia bezpieczeństwa zawsze korzystniejszym rozwiązaniem jest korzystanie z własnej infrastruktury zainstalowanej na obiektach należących do podmiotu, który z niej korzysta. Każdy pośrednik, najemca zewnętrzny obiektu, operator zewnętrzny chociaż części systemu to problem. Dla czego policja posiada wewnętrzną sieć internetową do komunikacji a nie korzysta z otwartego dostępu do netu? To samo dotyczy się systemów łączności, także nie mieszajmy w to wojny czy klęski żywiołowej bo to poprostu bzdura.

F1245
poniedziałek, 20 lipca 2020, 00:52

Dark, napisz jeszcze raz jacy są operatorzy w razie klęski lub wojny : ubezwasnawalniani??? Całkiem zabawne.

Power
czwartek, 16 lipca 2020, 01:00

Jeśli naruszono prawo czy zostaną postawione zarzuty karne wobec Komendanta KGP i Naczelnika Biura Zamówień? Pytam bo nie rozumiem jak to się dzieje że instytucja powołana do wymuszania przestrzegania prawa łamie PZP i to od lat. Ile już było ordynarnych ustawek ze wskazanymi dostawcami? Otwieranie 2 x tych samych przetargów, ignorowanie wyroków KIO jeśli pójdzie nie po myśli. O ustawionych SIWZach nawet nie piszę bo to jest standard, ale były zachowane przynajmniej pozory praworządności. Po aferze informatycznej w KGP gdzie pobili rekord korupcji w tym kraju GDZIE JEST TERAZ ABW, GDZIE JEST PROKURATOR? Gdzie sa choćby symboliczne zwolnienia

Stefan
piątek, 17 lipca 2020, 23:04

Zacznijmy od tego, że jakby ktoś miał jaja to kupili by to z pominięciem PZP. Wiele ważnych systemów powinno być kupowanych z pominięciem beznadziejnie głupiej ustawy PZP jak i jej wykładni przedstawianej przez NIK podczas kontroli różnorakich... Można bez problemu... Ale trzeba mieć odwagi trochę. Na co Wy liczyliście przecież Amerykanie nie stacjonują za friko w Polsce... musiała wygrać Motorola.

Są ludzie którzy wiedzą
czwartek, 16 lipca 2020, 23:51

Jakby ktoś pogrzebał przy tej instytucji jaką jest policja to byście ludzie bali się na

Arek
czwartek, 16 lipca 2020, 12:15

Nie ma prawo w polsce jest jak mafia...nie dotyczy ,,rodziny,, sadów prokuratur policji abw itd... i ktoś skanduje hasła... wolne sądy... niezawisłe sądy to mrzonka.sądy sa instytucją państwową i nigdy nie naplują w rękę która je karmi...na tym polega problem...do tego luki prawne i zawiłość przepisów robią swoje oraz różne interpretacje.Prawo powinno być proste...przejrzyste a w interpretacji powinien pomagać załącznik z wytycznymi sędziów sądu najwyższego.Dla przykładu Nik pisał o niegospodarności policji...policja odrzuca zarzuty i tyle.po co jest NIk ja nie ma mocy karnej! i jeszcze instytucja państwowa podważa jego ustalenia.

Zawisza_Zielony
czwartek, 16 lipca 2020, 09:44

To jest zasadne pytanie.

Proszę bez gołosłowia
środa, 15 lipca 2020, 22:33

Proszę autora o wypunktowanie wad innych niż stara lub jak kto woli wypróbowana technologia. Cytuję :"inwestycja w system o wielu znanych wadach" jakie to wady ?

czwartek, 16 lipca 2020, 13:41

Wieczny brak łączności

M
czwartek, 16 lipca 2020, 10:24

"(...)nie zapewnia łączności na obszarze całego kraju(...)TETRA jest obecnie w większości krajów zastępowana przez kodowane systemy szerokopasmowe" Proszę czytać ze zruzumieniem. Czy Polska musi nosić zużyte spodnie po starszym bracie?!

B
piątek, 17 lipca 2020, 00:57

NIe zapewnia łączności na terenie całego kraju bo taki był wymóg zamawiającego - nie jest to wina systemu TETRA. Proszę podać przykład kraju w Europie gdzie Tetra jest zastępowana przez systemy LTE(?)

Proszę bez gołosłowia
czwartek, 16 lipca 2020, 18:00

Nie wie pan co to wada ? Np ze coś zmieści mniej abonentów. Ale po co wymienić konkrety skoro można masło maślane.To że jest zastępowana nie jest wadą...tylko faktem? Czy na pewno faktem? czy gdzieś już zastąpiono? Polska nie musi nosić po nikim spodni i nie muszą być zużyte . Proszę myśleć i odpisywać konkretnie i logicznie.

Micjant
czwartek, 16 lipca 2020, 11:02

Lepiej zużyte spodnie po starszym bracie niż bez gaci jak teraz

Zawisza_Zielony
czwartek, 16 lipca 2020, 09:43

Mała przepustowość, konieczność wdrożenia odrębnej infrastruktury. Tak po krótce.

Proszę bez gołosłowia
czwartek, 16 lipca 2020, 18:09

To nie system do youtube i faceebook a do radiokomunikacji. Przepustowość jest wystarczająca a przy okazji efektywna widmowo. Osobna infrastruktura ma zapewnić niezależność więc w tym przypadku jest zaletą. Jedyną wadą tego systemu jest cena.

xyz
czwartek, 16 lipca 2020, 11:34

Ponadto siecią policyjną nie idzie streaming filmów... to tak jeżeli chodzi o "małą przepustowość"...

xyz
czwartek, 16 lipca 2020, 11:33

Odrębna infrastruktura zarządzana przez użytkownika, bez dostępu firm telekomunikacyjnych w systemach wrażliwych to źle ?

Jabadabadu
piątek, 17 lipca 2020, 21:39

Uzupełnienie: jedynym krajem w Europie, który w ogóle nie posiada systemu łączności trunkingowej niezależnej od operatorów telekomunikacyjnych i kontrolowanej przez służby państwowe jest Polska.

B
piątek, 17 lipca 2020, 00:54

nie wspominając juz o natywnym szyfrowaniu kanału radiowego i niezależności od operatorów komórkowych

Tweets InfoSecurity24