Weterani mają nową ustawę. Prezydent podpisał nowelizację

19 sierpnia 2019, 13:03
Weterani, fot. policja
Fot. Policja.pl

Prezydent podpisał nowelizację zwiększającą uprawnienia weteranów misji wojskowych. Zakłada ona m.in. zwiększenie dodatku dla poszkodowanych weteranów, daje też im np. prawo do ulgowych przejazdów środkami transportu publicznego.

Nowelizacja ustawy zakłada zwiększenie dodatku dla poszkodowanych weteranów. Ci, którzy mają orzeczony ponad 30 proc. uszczerbek na zdrowiu otrzymają kompleksową opiekę medyczną ponad limity określone poprzez NFZ. Mają też bezpłatnie otrzymywać leki na schorzenia niezwiązane z urazem doznanym na misji. Zmiany dotyczą także dofinansowania nauki i ulg w przejazdach komunikacją zbiorową.

Nowelizacja zmierza również do podniesienia dodatków dla wszystkich poszkodowanych weteranów. Dodatek przysługiwał będzie także weteranom poszkodowanym, którzy mają orzeczony uszczerbek na zdrowiu 1-9 proc. Weteran, który doznał 90 proc. uszczerbku na zdrowiu, ma otrzymywać kwotę odpowiadającą 130 proc. minimalnej emerytury.

Zmiany mają też zapewnić każdemu poszkodowanemu weteranowi prawo do ulgowych przejazdów środkami transportu publicznego i zwolnienie z abonamentu rtv, a opłaty za pobyt w Domu Weterana mają wynosić maksymalnie połowę miesięcznego dochodu danej osoby. Wprowadzono także możliwość bezpłatnego udziału w turnusach readaptacyjno-kondycyjnych wraz z pełnoletnim członkiem rodziny, bezpłatny wstęp do państwowych muzeów i samorządowych obiektów sportowych.

Przypomnijmy, ustawa o weteranach z 2011 r. wprowadziła przepisy dotyczące uhonorowania weteranów i pomocy dla weteranów poszkodowanych - tych, którzy zostali ranni lub ciężko zachorowali na misji. Weteranom poszkodowanym przysługują m.in. dodatki do rent i emerytur, ulgi na przejazdy komunikacją, dopłaty do nauki oraz bezpłatna pomoc psychologiczna. Status weterana przysługuje żołnierzom i pracownikom wojska, żołnierzom i funkcjonariuszom wywiadu i kontrwywiadu, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Biura Ochrony Rządu/Służby Ochrony Państwa oraz Straży Granicznej.

Koszt nowych rozwiązań oszacowano na ok. 12 mln zł rocznie. Status weterana poszkodowanego przysługuje obecnie 857 osobom (wszystkich weteranów jest w Polsce 23 339).

PAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 17
Sztuciek
wtorek, 20 sierpnia 2019, 20:37

Szkoda że o żołnierzach ze statusem weterana ale nie poszkodowanego nic nie ma wzmianki. Widocznie chyba oni nic nie robili na misjach poza granicami państwa i im się nic nie należy. Szkoda że właśnie o tych weterana bez statusu poszkodowanego nikt nie nie martwi i nie dba.

Robert
wtorek, 20 sierpnia 2019, 14:04

A ja uważam, że RP powinna dbać o weteranów i ich rodziny szczególnie. I powinny być to lepsze warunki niż w pozostałych zawodach. Żołnierz, który wykonuje zadanie, ma mieć pewność, że gdyby zginął, to jego rodzina ma zapewnione dostatnie życie. A gdy zostanie kaleką, to nie będzie musiał żebrać. My zaś mamy prawo oczekiwać, że będzie wykonywał swoje obowiązki i nie będzie się migał w trosce o przyszłość swoją i swojej rodziny. Jeśli komuś się nie podoba to, że żołnierze uczestniczą w bezsensownych misjach, niech ma pretensje do polityków. Żołnierze są od wykonywania rozkazów. W czasach, kiedy byłem czynnym zawodowo nauczycielem akademickim i uczyłem na studiach zaocznych, zdarzało się, że w grupie byli weterani z Iraku. Kiedy studenci się o tym dowiadywali, często padały kąśliwe pytania "a po co oni tam byli, gdzie ta broń chemiczna" itp. Zawsze wtedy mówiłem, żebyśmy powstali z miejsc i tak jak w Stanach oddali cześć weteranom. A ew. pretensje mieli do polityków. I żeby pamiętali, że w zawód żołnierza jest wpisane ryzyko śmierci, nie jako nieszczęśliwy wypadek a jako zagrożenie z którym trzeba się pogodzić. Mówiąc prosto: Górnik może odmówić zjazdu do kopalni, kiedy jest metan a żołnierz nie może powiedzieć że nie pójdzie walczyć, bo strzelają.

Horwat
wtorek, 20 sierpnia 2019, 12:35

Weteran misji pokojowej ONZ unprofor polbat 1992 1994 polbat... Niestety teraz muszę odrobić okres pobytu w wojsku aby przejść na emeryturę ponieważ wojska nie zaliczają mimo że byłem na misji i ryzykowalem życiem i to jest niesprawiedliwe

olo
wtorek, 20 sierpnia 2019, 10:05

Brak w tej ustawie pracowników cywilnych jest skandalem. Trzeba być ogromnym frajerem by jako cywil jechać na misje.

Zenon
poniedziałek, 19 sierpnia 2019, 16:43

Nikomu nie żałuję ale dla przykładu górnikom się zabiera, bo w budżecie mało, a weterenom niebo się uchyla. Nie chcę się licytować, komu bardziej się należy, choć osobiście uważam, że warunki pracy, ryzyko utraty życia i zdrowia oraz polska racja stanu powinny dotować jednak tych pierwszych. To tylko przykład a jest wiele grup zawodowych w których czyni się ograniczenia na rzecz innych, uzysadniając koniecznością ekonomiczną.

Reklama
Tweets InfoSecurity24