Weterani mają nową ustawę. Prezydent podpisał nowelizację

19 sierpnia 2019, 13:03
Weterani, fot. policja
Fot. Policja.pl

Prezydent podpisał nowelizację zwiększającą uprawnienia weteranów misji wojskowych. Zakłada ona m.in. zwiększenie dodatku dla poszkodowanych weteranów, daje też im np. prawo do ulgowych przejazdów środkami transportu publicznego.

Nowelizacja ustawy zakłada zwiększenie dodatku dla poszkodowanych weteranów. Ci, którzy mają orzeczony ponad 30 proc. uszczerbek na zdrowiu otrzymają kompleksową opiekę medyczną ponad limity określone poprzez NFZ. Mają też bezpłatnie otrzymywać leki na schorzenia niezwiązane z urazem doznanym na misji. Zmiany dotyczą także dofinansowania nauki i ulg w przejazdach komunikacją zbiorową.

Nowelizacja zmierza również do podniesienia dodatków dla wszystkich poszkodowanych weteranów. Dodatek przysługiwał będzie także weteranom poszkodowanym, którzy mają orzeczony uszczerbek na zdrowiu 1-9 proc. Weteran, który doznał 90 proc. uszczerbku na zdrowiu, ma otrzymywać kwotę odpowiadającą 130 proc. minimalnej emerytury.

Zmiany mają też zapewnić każdemu poszkodowanemu weteranowi prawo do ulgowych przejazdów środkami transportu publicznego i zwolnienie z abonamentu rtv, a opłaty za pobyt w Domu Weterana mają wynosić maksymalnie połowę miesięcznego dochodu danej osoby. Wprowadzono także możliwość bezpłatnego udziału w turnusach readaptacyjno-kondycyjnych wraz z pełnoletnim członkiem rodziny, bezpłatny wstęp do państwowych muzeów i samorządowych obiektów sportowych.

Przypomnijmy, ustawa o weteranach z 2011 r. wprowadziła przepisy dotyczące uhonorowania weteranów i pomocy dla weteranów poszkodowanych - tych, którzy zostali ranni lub ciężko zachorowali na misji. Weteranom poszkodowanym przysługują m.in. dodatki do rent i emerytur, ulgi na przejazdy komunikacją, dopłaty do nauki oraz bezpłatna pomoc psychologiczna. Status weterana przysługuje żołnierzom i pracownikom wojska, żołnierzom i funkcjonariuszom wywiadu i kontrwywiadu, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Biura Ochrony Rządu/Służby Ochrony Państwa oraz Straży Granicznej.

Koszt nowych rozwiązań oszacowano na ok. 12 mln zł rocznie. Status weterana poszkodowanego przysługuje obecnie 857 osobom (wszystkich weteranów jest w Polsce 23 339).

PAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 14
Pika
sobota, 31 sierpnia 2019, 13:59

W ogloszonyn tekście nic nie ma ze didatek przysługuje za procenty 1-9

obserwator
środa, 21 sierpnia 2019, 04:15

Bardzo fajny gest ze strony państwa którego bezsensowna polityka i tak już podzieliła społeczeństwo. Młodzi ludzie patrząc na kolejne nagonki na ludzi którzy służyli w armii i dotykają ich bliskich lub znajomych nazwijmy to ...represje za oddanie życia lub zdrowia za służbę i Ojczyznę. Nikt tego nie wie co może ich spotkać za kilka lat po zmianach ekip rządzących, nikt nie będzie chciał wiązać się na stałe nie mając pewności jutra

UNPROFOR
środa, 21 sierpnia 2019, 00:19

Cóż, ta ustawa to jednak tylko ustawa w praktyce dotyczy tylko weteranów poszkodowanych, bo nieposzkodowani to żadni bohaterowie. ;-) My kochamy tylko klęski i ofiary? Doprawdy asysta na pogrzebie mi zwisa, nie będą mi rodziny strzałami straszyć; z mundurem czy orderem się nie obnoszę, z urlopu +5 nie korzystam. Hmm, po co więc mi status formalnie, choć i tak weteranem jestem i bez decyzji ministra? Trochę szkoda, że nieposzkodowanym został tylko tzw. tytuł honorowy. Nikomu bycia poszkodowanym nie życzę, ale czy nieposzkodowani nie mogliby być bardziej docenieni, a chociażby,by zachęcić do służby młodych??? Parę pomysłów dla nieposzkodowanych łatwo podać. Jest nas tak mało, że zniżki i zwolnienia jakieś ujmy budżetowi nie zrobią. ;-) Hmm, i jak w przyszłości głowy za władzę nadstawiać także tu w kraju? :-) Honor!!! My przynajmniej mamy honor!!! Brawo politycy!

Kadra
wtorek, 20 sierpnia 2019, 23:55

W Poznaniu weterani mają darmowe przejazdy autobusami i tramwajami Dlaczego inne miasta tego nie wprowadziły...

Sztuciek
wtorek, 20 sierpnia 2019, 20:37

Szkoda że o żołnierzach ze statusem weterana ale nie poszkodowanego nic nie ma wzmianki. Widocznie chyba oni nic nie robili na misjach poza granicami państwa i im się nic nie należy. Szkoda że właśnie o tych weterana bez statusu poszkodowanego nikt nie nie martwi i nie dba.

Reklama
Tweets InfoSecurity24