Prewencja z nowymi armatkami wodnymi

3 czerwca 2019, 14:06
KWP Białystok armatki wodne
Fot. KWP Białystok
InfoSecurity24
InfoSecurity24

Polska spółka Szczęśniak Pojazdy Specjalne zajmie się dostawą pojazdów typu armatka wodna dla Komendy Głównej Policji. Za realizację zamówienia formacja zapłaci prawie 32 mln złotych brutto. 

Firma w ramach oferty zapewni formacji także gwarancję na całą zabudowę pojazdów i ich wyposażenie po zabudowie na co najmniej pięć lat. Realizowane będą również bezpłatne przeglądy okresowe w ramach gwarancji na pojazd bazowy. Po pięciu latach dojdzie również do wymiany wszystkich szyb kuloodpornych w kabinie załogowej.

Szczęśniak Pojazdy Specjalne pokonał drugą złożoną w przetargu ofertę, którą przedstawił Wawrzaszek ISS. Różnica punktowa między firmami była niewielka, gdyż wynosiła jedynie 0,13 pkt. (60 pkt do 59,87 pkt).

Komenda nie wskazuje, gdzie dokładnie trafią wozy. Będą to jednak zapewne oddziały prewencji na terenie województw: mazowieckiego, śląskiego, wielopolskiego i pomorskiego, gdyż wraz z ofertą wykonawca ma dostarczyć wykaz i lokalizację autoryzowanych stacji obsługi dla pojazdu bazowego właśnie dla tych obszarów. "Zamawiający wymaga wskazania co najmniej jednej autoryzowanej stacji obsługi pojazdów w Warszawie lub powiatach ościennych oraz co najmniej po jednej autoryzowanej stacji obsługi w województwach: śląskim, wielkopolskim i pomorskim" - czytamy.

Informacja dotycząca zamiaru zakupu pojazdów silnikowych specjalnego zastosowania, a dokładnie, pojazdów typu armatka wodna, które trafią do oddziałów/pododdziałów policyjnej prewencji, pojawiła się na stronie formacji w połowie lutego br. Komenda zainteresowana była pozyskaniem ośmiu samochodów w ramach zamówienia podstawowego oraz ewentualnie kolejnych dwóch w ramach prawa opcji. Policja przewiduje, że zamówienie zostanie zrealizowane do maksymalnie 17 grudnia 2020 roku, także w przypadku skorzystania z prawa opcji.

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
HanSolo
niedziela, 14 lipca 2019, 16:34

Ciekawa symetria geopolityczna wrecz: mniejsze miasta i miasta na wsch. kraju otrzymaja 253 nowe radiowozy, zas najwieksze miasta i Slask otrzymaja opancerzone wozy z armatkami wodnymi do uzycia przeciw wzburzonej ludnosci cywilnej...

Zenek
wtorek, 4 czerwca 2019, 13:11

No tak a na kogo te armatki? Przecież teraz to nikogo nie można polac wodą to nie komuna i OP to nie ZOMO

podinsp.w st spocz. Jacek Serkowski
środa, 5 czerwca 2019, 10:11

Tak znienawidzona formacja z poprzedniego okresu stosowała taką samą taktykę podczas działan rozpraszających jak obecne formacje do tego powołane w obecnych strukturach Policji. Nikt tu do chwili obecnej nic mądrzejszego nie wymyślił, niż te motody, które stosowało ZOMO. Ideologia nie ma tu żadnego znaczenia. Każdy, kto doszedł władzy, żeby ją utrzymać wykorzystuje uzbrojone formacje będące w jej dyspozycji.

kajmat
środa, 5 czerwca 2019, 13:03

Owszem wymyślono, ale metody bardziej drastyczne - choć stosowane w państwach w pełni demokratycznych, należących od dziesięcioleci do UE, np. znacznie większa liczba strzelb na amunicję gumową w zamian za pałki szturmowe i strzelanie w tłum, także pasywny, z odległości kilku metrów (można to obserwować w relacjach z rozpraszania demonstracji m.in. w Hiszpanii i Francji), używanie pałek typu tonfa, czy używanie - obok granatów z gazem łzawiącym - granatów hukowo-błyskowych...

kajmat
poniedziałek, 3 czerwca 2019, 20:21

Faktycznie koszt jednostkowy jest dość duży, jeśli odniesiemy go do GCBA u tych producentów, które wykonywane są na podobnych podwoziach, zwłaszcza, że w przypadku WISS prace koncepcyjne już dawno wykonane (Tajfuny I/II/III). No chyba, że koszt okratowania i wymiany szyb po 5 latach tak podnosi cenę, bo 8 sztuk nie to może nie hurt, ale i nie pojedyncza sztuka.

Konfederacja
poniedziałek, 3 czerwca 2019, 18:15

Ciekaw jestem gdzie jest większa korupcja w Polsce, na Ukrainie, czy w Rosji ? Myślę, że pod tym względem nasi sąsiedzi ze wschodu też dzielnie gonią zachód, biorąc pod uwagę, że na zachodzie jesteśmy my. U nas to się ludzie potrafią poustawiać do końca życia nawet na przetargu publicznym na ołówki do urzędu. Niedawno brałem udział w przetargu na policyjną armatkę wodną, używana z Niemiec rocznik 2002 r. przebieg 101 000 km na samochodzie Mercedes-Benz w Dieslu. Została sprzedana za 165 000 złotych polskich. Niezły spadek wartości mają takie armatki skoro nowa kosztuje w Polsce 4 miliony złotych. Skala złodziejstwa w tym kraju poraża i to gdzie ? No nawet w policji jak widać. Może w końcu czas na zmiany szanowni wyborcy co ? Obudzicie się w końcu po 30 latach ?

bender
poniedziałek, 3 czerwca 2019, 19:24

W moim odczuciu, popartym badaniami empirycznymi, korupcja w Polsce nie stanowi takiego problemu jak Ci się mylnie wydaje. W przykładzie który podajesz też nie widać korupcji, za to widać Twoją niewiedzę. Najwyraźniej nie masz pojęcia o metodologii wyceny zamortyzowanych środków trwałych i nie uświadamiasz sobie, że środki trwałe tracą co roku na swojej wartości. Zamiast uprawiać tanią propagandę może się po prostu dokształć?