Policjanci bez papierowych notatników? KGP zapowiada likwidację słynnych książeczek

16 stycznia 2020, 07:07
policja, kontrola, notatnik służbowy, fot. lubuska policja
Fot Lubuska Policja

Kierownictwo polskiej policji chce zlikwidować papierowe policyjne notatniki, których do dziś używają funkcjonariusze - dowiedziała się PAP. Tę informację potwierdził rzecznik Komendanta Głównego Policji inspektor Mariusz Ciarka.

"Pojawił się pomysł i prowadzone są już konkretne prace związane z likwidacją archaicznych papierowych, książkowych notatników służbowych, które policjanci na co dzień muszą przy sobie posiadać i w których muszą odnotowywać szczegółowo przebieg służby patrolowej" - powiedział w rzecznik KGP.

Wskazał, że kierownictwo polskiej policji zwalczając zbędna biurokrację chciałoby zlikwidować notatniki najszybciej jak to tylko jest możliwe. "Notatniki wywodzą się jeszcze ze starych czasów. Praktycznie wygląda to tak, że policjanci odnotowują informacje, jakie zostały przekazane na odprawie do służby, m.in. jakie osoby są poszukiwane, jakie pojazdy zaginęły, na co mają zwracać szczególną uwagę. To wszystko już jest odnotowane w policyjnych systemach. Poza tym policjanci w większości wyposażeni są w palmtopy, za pomocą których takie dane uzyskują" - tłumaczył.

Dodał, że aktualnie podczas przebiegu służby policjanci wpisują do notatników informacje odnoszące się do patrolowania danej ulicy, kontroli obiektów, legitymowań czy przeprowadzonych kontroli i interwencji. "To wszystko nie musiałoby być przecież odnotowywanie w tych papierowych archaicznych notatnikach, a jest to możliwe do sprawdzenia w systemie elektronicznym np. kto i kiedy był legitymowany, jak została zakończona interwencja, jaką sporządzono dokumentację w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa czy wykroczenia itd." - podkreślił.

Według inspektora likwidacja notatników byłaby dobrą decyzją, ponieważ, nie powielałoby się informacji, które wpisywane są m.in. już w SWD (System Wspomagania Dowodzenia - przyp red.), KSIP-ie (Krajowy System Informacji Policyjnej - przyp red.) i innych systemach policyjnych. "Tak naprawdę, kiedy wszystko przeanalizujemy, okazuje się, że już to wystarczy do odtworzenia przebiegu służby policjanta" - poinformował.

"Dyżurny, który kieruje policjanta, odnotowuje to zdarzenie w systemie SWD, gdzie możemy dowiedzieć się, który konkretnie patrol przejął zgłoszenie, o której był w danym miejscu, pod jakim adresem" - tłumaczył policjant, który dodał, że każda osoba, wobec której policjanci podejmują czynności związane chociażby z legitymowaniem, również jest zarejestrowane w systemie. "W systemie są informacje: kto był legitymowany, jaka była podstawa legitymowania, w związku z jakim zdarzeniem czy sytuacją, na jakiej ulicy, o której godzinie" - wskazał.

Podkreślił też, że z likwidacji notatników skorzystaliby również policjanci z ruchu drogowego. "Praktycznie wszystkie patrole są wyposażone w palmtopy z GPS, więc odtworzenie miejsca, kierunku trasy, przebiegu służby jest jak najbardziej odnotowywane w systemie" - dodał.

"Tak naprawdę, jakbyśmy się przyjrzeli, to informacje odnotowane w notatniku służbowym są niemal w stu procentach już w systemach policyjnych. Często wpisy w notatnikach są zbędne" - podkreślił.

Zaznaczył, że z każdej interwencji sporządzana jest osobna notatka do akt danego postępowania. "Chodzi m.in. o druk niebieskiej karty w związku z interwencjami domowymi, notatką urzędową w związku z otrzymanym zgłoszeniem o przestępstwie, czy to o uszkodzeniu mienia, czy włamaniu, czy każdym innym. Te dane nie znikną, notatki te trafiają do konkretnych akt postępowania" - podkreślił inspektor.

Podał, że dotyczy też zgłoszeń od obywateli o przestępstwie, z którego są sporządzane osobne dokumenty, które trafiają do akt postępowań przygotowawczych, ponieważ w takich przypadkach jest wymóg określony innymi przepisami, chociażby kodeksu postępowania karnego czy kodeksu w sprawach o wykroczenie.

PAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 88
Sierściuch
czwartek, 16 stycznia 2020, 16:16

Mam nadzieję że pomysł dojdzie do skutku. Żyjemy w XXI wieku. Ten notatnik już dawno powinien odejść. Nic on nie wnosi. Notatka urzędowa jest ważniejsza i nie rozumiem komentarzy że to będzie bat na policjantów. Skoro piszesz notatkę ze zdarzenia to po co to samo pisać w notatniku. Zwykle interwencję typu zakłócenia itp. Są kończone u dyżurnego. Więc nie wiem w jaki sposób tej notatnik ma niby pomagać. Tylko przeszkadza. Już nie wspomnę o tym, że czytelność notatników pozostawia wiele do życzenia.

Luki
wtorek, 21 stycznia 2020, 01:27

W Niemczech potrafili sobie z tym poradzić. Z ważniejszych spraw piszą coś ala nasze notatki. W Czechach podobnie. To my jesteśmy jeszcze w czasach stalinowskich, bo stąd wywodzą się nasze sposoby zarządzania formacjami mundurowymi. Jak to stwierdził niemiecki policjant, który był z kolegą w pokoju na jakimś szkoleniu gdy zobaczył notatnik "aaa faktycznie, mój dziadek w Wermahcie taki miał". Więc to u nas jest patologia i zacofanie oraz żelbeton. W Holandii mandat drukują na drukarce umieszczonej w radiowozie po wpisaniu danych osobowych. I tam też są różne interwencje i jakoś dają sobie radę. I śmiem twierdzić, że lepiej niż u nas.

Ja
poniedziałek, 20 stycznia 2020, 16:22

Rozumiem, że piszesz notatkę, ale piszesz ja na podstawie ustaleń. Więc gdzie te ustalenia niezbędne do sporządzenia notatki mam nanieść - na czole partnera?

ZP52
czwartek, 16 stycznia 2020, 21:08

Ojjj. Policjant nowego pokroju "NOTATNIK" ma więcej służby niż Ty. W sumie to i tak większości ma nosy w telefonach..., kiedyś było inaczej. Teraz wszystko się młodzieży należy...

Garcia
czwartek, 16 stycznia 2020, 16:09

Powinno się zlikwidować papierowe MRd i Prd. Kartoniki na punkty. Wystarczyłoby podczas legitymowania w systemie konkretnej osobie zaznaczyć kod czynu i po sprawie.

koba
czwartek, 16 stycznia 2020, 15:57

To chyba pierwsza mądra decyzja jaka zapadnie w KGP odkąd jestem w służbie czyli od 20 paru lat. Czyżby zmiany pokoleniowe dotarły na szczyty struktury policyjnej i spowodowały zmianę mentalności oraz sposobu myślenia na górze ?. Oczywiście daleki jestem od ogłaszania sukcesu. KGP potrafi nawet najlepszy pomysł spartolić w trakcie jego wdrażania lub realizowania. Nie chcę być złym prorokiem ale podejrzewam, że tak też będzie i w tym przypadku. Pomysł w swym zamyśle genialny bo notatnik to przeżytek ale idę o zakład, że zastąpią go czymś tak kłopotliwym i pracochłonnym w użyciu i obsłudze, że szeregowy policjant zatęskni za notatnikiem. A wszystko dlatego, że nikt z KGP nigdy nie pracował w pierwszej linii.

dokładnie
piątek, 17 stycznia 2020, 00:59

brawo..może ktoś pracował?:)

Policeman
czwartek, 16 stycznia 2020, 15:50

Notatniki zlikwiduja a i tak jest wiele innych zbednych czynnosci ..wpisuje w notatnik sporzadza karte mrd5 mandat a pozniej potrzeba jeszcze 3 ludzi ktorzy to musza wprowadzic...jest urzadzenie...powinien wpisac w systemie numer mandatu,czy sporzadzil karte mrd5 ,mandaty powinny byc elektroniczne i podpis jak u kuriera...nie bylo by bledow nieczytelnosci...a oni zaczynaja od d....strony

wtorek, 21 stycznia 2020, 01:28

A czy nie jest patologią wypełniać rejestrówki KSIP do kradzieży w markecie za 5 zł? Co za światowy człowiek to wymyślił. 30 minut pisania papierów i patrol wyłączony. A wcześniej był mandat w 2 minuty i temat zapomniany.

Jeden z wielu
czwartek, 16 stycznia 2020, 15:19

Bardzo fajnie i przyjemnie się wdraża nowe pomysły nie notują nic wcześniej samemu. A co będzie jak siądzie system który i tak często się zawiesza? Mało tego kończąc interwencję poucza się o możliwości złożenia zażalenia do prokuratora a nie do komendanta to czemu komendant rozpatruje skargę? Czy to aby nie przekroczenie. Jestem za jeśli ma to pomuc w służbie ale przeciw jeśli będzie to przeciwko zwykłym Policjantom.

Tweets InfoSecurity24