W pierwszych sekundach... to TY jesteś "ANTYTERRORYSTĄ"! Rusza kampania ABW [WIDEO]

26 listopada 2019, 17:07

Startuje kampania społeczna Centrum Prewencji Terrorystycznej ABW, której celem jest przedstawienie właściwego sposobu zachowania się w przypadku wystąpienia ataku terrorystycznego. Zapewne po raz pierwszy w historii, ABW w sposób tak nowoczesny i dostosowany do metod komunikacji XXI w. - strona internetowa, wideo, kanał na YouTube - stara się dotrzeć ze swym przekazem, do jak najszerszego grona odbiorców. 

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego rusza właśnie z nową kampanią zatytułowaną „4U”, uświadamiającą, jak reagować na zagrożenia terrorystyczne. Jej inicjatorem jest Centrum Prewencji Terrorystycznej (CPT) ABW, które przygotowało specjalną, nowocześnie skonstruowaną stronę internetową. To właśnie na niej zamieszczone zostały zarówno specjalnie zrealizowane materiały wideo, animacje, jak i kluczowe informacje dotyczące tego jak należy się zachować w przypadku zdarzeń o charakterze terrorystycznym. CPT ABW podkreśla bowiem, że „każdy może być świadkiem takich wydarzeń. Bez względu na miejsce, w którym jesteś – w kraju czy za granicą”.

Osią inicjatywy 4U (UWAŻAJ, UCIEKAJ, UKRYJ SIĘ, UDAREMNIJ ATAK) jest zbudowanie świadomości skupienia uwagi na anomaliach, szczególnie dotyczących zdarzeń oraz zachowań ludzi znajdujących się wokół. ABW podkreśla, że kluczowe informacje należy zgłaszać, jeszcze przed wystąpieniem bezpośredniego zagrożenia. 

W głównym materiale filmowym akcji zaprezentowano inscenizowane zdarzenie terrorystyczne, które ma miejsce w sali kinowej - gdzie z jednej strony, pojawia się zagrożenie wybuchem materiału ukrytego w plecaku, z drugiej późniejszy atak napastnika uzbrojonego w karabin szturmowy.

Trzeba również podkreślić, że materiał został przygotowany w formacie znanym z analogicznych materiałów poglądowych brytyjskich czy amerykańskich. Najważniejsze jest to, iż skupia on uwagę na działaniu zwykłego człowieka postawionego w sytuacji ekstremalnej, a nie na reakcji służb kontrterrorystycznych.

Akcja ma również dedykowany kanał na YouTube, który docelowo ma zapewne być jednym ze sposobów na dotarcie do jak najszerszego odbiorcy. Można tylko liczyć, że podobne działania będą kontynuowane w przyszłości.

W opublikowanych materiałach (wszystkie dostępne są na oficjalnej stronie akcji) pojawia się także przykład najlepszych form ukrycia się w przypadku braku możliwości opuszczenia zagrożonego rejonu. Co więcej, istotne jest, że CPT ABW podkreśla, że jeżeli ucieczka jest niemożliwa, a konfrontacja z napastnikiem jest nieunikniona, człowiek ma prawo się bronić. Służyć ma temu przekaz dynamiczny – animacje oraz towarzyszący im tekst.

Kampania została sfinansowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji z rezerwy celowej przeznaczonej na wdrażanie „Narodowego Programu Antyterrorystycznego na lata 2015-2019”.

JR

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 21
Fan
czwartek, 28 listopada 2019, 17:41

Uwielbiam prof.Pogonowskiego. Dzieki niemu to TPCOE jeszcze jakoś funkcjonuje.

Czytelnik
środa, 27 listopada 2019, 13:52

Z tym zdobyciem i posiadaniem broni to wcale tak łatwo nie jest jak koledzy piszą. Nawet w najłatwiejszej opcji trzeba poświęcić około roku na kursy, strzelania. I ogólnie kosztuje to dużo czasu i pieniędzy.Niestety jako prowadzący firmę nie mam na to czasu. A jako oficer rezerwy raczej ich nie potrzebuję, wystarczy ze 2 x w roku strzelnica pod okiem instruktora. Mimo negatywnych ogólnie skutków posiadania broni w domach jednak chciałbym mieć możliwość obronienia swojego domu i swoich bliskich. A teraz to można jedynie skończyć jak Piotr Jaroszewicz i jego żona. Przeciwni posiadaniu broni i zmianom w prawie, w Polsce są głównie jej posiadacze: policja i mający ją ochroniarze itp. dlatego że tak jest dla nich łatwiej i bezpieczniej. Ale to jest, delikatnie mówiąc, nie w porządku.

Kedy
niedziela, 1 grudnia 2019, 13:33

Jestem kwalifikowanym pracownikiem ochrony z dopuszczeniem do broni i nie zgadzam sie z panem. MY ochroniarze wcale nie jesteśmy przeciwni szerszemu posiadaniu broni i obecnie bardzo łatwo dostać broń do celów sportowych przez każdą osobę, a ochrona dostaje tylko dopuszczenie do broni służbowej który jest w magazynie firmy a nie do celów prywatnych. Aby dostać broń do celów sportowych wystarczy: - zaliczyć 3 msc stażu w klubie sportowym, - zdać egzamin na patent, - kilka zawodów roku (tj 4 na broń główną, 2 na drugą) - zaliczyć badanie psychologiczne - i złożyć papiery do miejscowej komendy wojewódzkiej (stołecznej)

el
środa, 27 listopada 2019, 12:29

mniej więcej od połowy filmu to instrukcja "jak z pewnością umrzeć"... :/ Nigdy nie uciekaj w ślepe miejsca... NIGDY! Kiedy już uciekasz - to nie rób tego wzdłuż linii strzału, a jeśli nie ma innej drogi to jedyne wyjście to biec zakusami (slalomem) w tzw. głównym ciągu komunikacyjnym (z którego jest wiele dróg i wyjść). Oczywiście to niczego nie gwarantuje, ale zwiększasz swoje szanse o ułamek procenta, co może być decydujące...

JCz
wtorek, 26 listopada 2019, 21:34

Nareszcie pojawił się nowy element w trudnej układance społecznej edukacji antyterrorystycznej. W przystępny, a jednocześnie zapadający w pamięć sposób, przedstawiony pakiet istotnych zasad, dodatkowo dostępny dla każdego. Gratulacje dla pomysłodawców i inicjatorów akcji!JCz

SPAT
wtorek, 26 listopada 2019, 20:15

Brawo ABW i prof. Pogonowski. W końcu porównują nas do dobrych wzorcow

Tweets InfoSecurity24