Prawie 400 zatrzymanych w 5 dni. CBŚP na czele europejskiej operacji

11 października 2019, 10:12
CBŚP
Fot. CBŚP

Ponad 35 tys. funkcjonariuszy policji, służb celnych oraz granicznych z 16 państw należących do europejskiej platformy EMPACT NPS/Narkotyki Syntetyczne wzięło udział w operacji, której celem była likwidacja kanałów przemytniczych. W efekcie zabezpieczono blisko 1350 kg różnego rodzaju narkotyków, w tym m.in. blisko 1300 kg kokainy. Służby przejęły również ecstasy, amfetaminę, inne zakazane substancje, nielegalne papierosy, tytoń, alkohol, sterydy, anaboliki, a nawet broń, amunicję i trotyl. Akcji przewodniczyło CBŚP, przy wsparciu Europolu, belgijskiej oraz brytyjskiej Policji.

Centralne Biuro Śledcze Policji we współpracy z Europolem, w dniach 16-20 września 2019 roku, zorganizowało i przeprowadziło międzynarodową operację ukierunkowaną na zwalczanie przemytu i dystrybucji narkotyków syntetycznych, nowych substancji psychoaktywnych i ich preprekursorów. Operacja została zorganizowana w ramach ogólnoeuropejskich działań EU Large Scale Joint Action Days. W akcji wzięło udział 16 państw członkowskich należących do europejskiej platformy EMPACT Narkotyki Syntetyczne/Nowe Substancje Psychoaktywne, w tym kraje Unii Europejskiej oraz kraje stowarzyszone.

W działaniach przeprowadzonych na terenie całej Europy wzięło udział blisko 35,5 tysiąca funkcjonariuszy policji, służb celnych oraz granicznych, którzy dokonali łącznie ponad 463 tys. sprawdzeń osób, środków transportu, a także przesyłek pocztowych i kontenerów.

W wyniku przeprowadzonych działań zabezpieczono blisko 11,3 tony preprekursorów do produkcji narkotyków syntetycznych, z których w zależności od metody produkcji, można było wytworzyć blisko 6,3 tony amfetaminy, która według raportów o cenach narkotyków Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA) na europejskim rynku narkotykowym w handlu detalicznym mogła być warta około 253 milionów złotych.

Ponadto, zabezpieczono łącznie blisko 1350 kg różnego rodzaju narkotyków, w tym między innymi blisko 1300 kilogramów kokainy, 19 tys. tabletek ecstasy, 22 kilogramy amfetaminy i kilkanaście kilogramów innego rodzaju narkotyków syntetycznych i nowych substancji psychoaktywnych. Wstępne wyliczenia wskazują, iż wartość zabezpieczonych narkotyków na rynku europejskim to blisko 365 mln zł.

Oprócz narkotyków udaremniono przemyt blisko 1,1 mln szt. papierosów, 1,2 tony tytoniu, tysiąc litrów nielegalnego alkoholu oraz kilku tysięcy opakowań sterydów, środków anabolicznych oraz wyrobów medycznych nie dopuszczonych do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej. Zabezpieczono również 6 jednostek broni palnej, 24 sztuki amunicji oraz 150 gramów trotylu. Łącznie na terenie całej Unii Europejskiej zatrzymano 399 osób, wobec których wszczęto 340 postępowań przygotowawczych.

image
Źródło: CBŚP

Działania z poziomu Europolu były koordynowane przez Centralne Biuro Śledcze Policji. W czasie operacji CBŚP było wspierane przez oficerów z Policji Federalnej z Holandii, Służby Celnej z Irlandii oraz Europolu.

CBŚP "podbija" Europę

Organizacja wspólnej operacji na poziomie europejskim to przykład realizacji zadań z zakresu współpracy międzynarodowej przez Centralne Biuro Śledcze Policji, które nie działa tylko na terenie Polski, lecz również daleko poza jej granicami. Intensyfikacja działań na terenie Unii Europejskiej to nie tylko fizyczne przejmowanie zabronionych substancji, ale też wzmacnianie więzi i kooperacji wszystkich rodzajów organów ścigania na terenie naszego kontynentu.

Polska (Centralne Biuro Śledcze Policji) w bieżącym Cyklu Polityki Bezpieczeństwa UE na lata 2018-2021 jest krajem przewodniczącym implementacji priorytetów w ramach platformy EMPACT - Narkotyki Syntetyczne/Nowe Substancje Psychoaktywne, a funkcję przewodniczącego i delegata krajowego objęli kolejno funkcjonariusze Wydziału Prezydialnego oraz Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Narkotykowej Centralnego Biura Śledczego Policji. W ramach inicjatywy realizowane są działania operacyjne z zakresu zwalczania międzynarodowej zorganizowanej przestępczości związanej z produkcją, dystrybucją i przemytem narkotyków syntetycznych i ich preprekursorów oraz rozpoznawania nowych substancji psychoaktywnych.

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Troll i to wredny
sobota, 12 października 2019, 14:22

Chcąc mieć sukces, trzeba mieć wyniki... Pomyślmy...Kowalski płaci podatki lokalne na utrzymanie zimowe i mieszkając w budynku komunalnym terem przy bloku i ścieżki odśnieża sam (podobno jest na to stosowny art. w kk). Kowalski płaci za podatki za utrzymanie czystości , a teren przy cudzym budynku sprząta sam, również sam dba o zieleń... (podobno w języku prawników ma to swoje określenie ,skodyfikowane w kk). Kowalski płaci czynsz. Z czynszu właściciel (np. Gmina) realizuje potrzeby remontowe. Tyle, że miliony ,,Kowalskich" musi sam wymienić żarówkę na korytarzu cudzego budynku i sam odmalować klatkę schodową (o miliardach przeznaczanych rocznie na remonty cudzych/gminnych/ mieszkań nie wspomnę... Kowalski ponosi olbrzymie koszty związane z segregacją i wywozem odpadów stałych. Po odpady przyjeżdża śmieciarka zsypująca wszystko do jednego zbiornika razem i wywożąca odpady na jeden ,wspólny zsyp (wysypisko). Jak można bezkarnie okradać Naród z pełnym przyzwoleniem służb państwowych ?.....jak widać można ! Po co te pokazówki skoro 8 mln Polaków odebrano prawa obywatelskie,oraz prawa konstytucyjne (bez wyroku sądu) tylko po to, aby ich skuteczniej okradać (patrz umowy cywilnoprawne -nie jesteś nawet pracownikiem, tylko płatnikiem składek, chociaż wykonujesz pracę jak pracownik etatowy...). Tu się okrada konstytucyjnego Suwerena na setki miliardów rocznie i dodatkowo generuje koszty społeczne na kolejne setki miliardów ...i co ??? i nic. Taki system.

Tweets InfoSecurity24