Oficerski etat w policji miesiąc po studiach?

29 kwietnia 2019, 13:20
D5O99f1WAAEYgOl
Fot. Twitter Policja

O tym, że w Policji zmianie ulegnie system kształcenia, pisaliśmy już jakiś czas temu. Tymczasem MSWiA kontynuuje dostosowywanie przepisów do uruchomienia studiów na kierunku nauka o Policji. Zgodnie z planami resortu, o czym pisaliśmy na początku kwietnia, możliwość przystąpienia do egzaminu oficerskiego nie będzie warunkowana posiadaniem mianowania (lub powołania) na oficerski etat. Jak się okazuje to nie wszystko. MSWiA w projekcie zmiany rozporządzenia określającego m.in. warunki mianowania na wyższe stanowiska służbowe zakłada, że po ukończeniu studiów pierwszego stopnia na kierunku nauka o Policji, policjant zostanie mianowany na oficerski etat maksymalnie w ciągu miesiąca od dnia ukończenia studiów.

„Zmiana rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 19 czerwca 2007 r. w sprawie wymagań wykształcenia, kwalifikacji zawodowych i stażu służby, jakimi powinni odpowiadać policjanci na stanowiskach komendantów Policji i innych stanowiskach służbowych oraz warunków ich mianowania na wyższe stanowiska służbowe jest związana z planowanym utworzeniem w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie studiów I stopnia o profilu praktycznym na kierunku nauka o Policji” – czytamy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia. 

Jak podkreślają twórcy zmian, regulacje wynikają ze „szczególnego charakteru studiów”, bowiem będą się na nich przez 4 lata kształcili nowo przyjęci do służby policjanci. Chodzi m.in. o fakt, że nowoprzyjęci do służby policjanci-studenci, nie będą kończyli podstawowego szkolenia zawodowego więc konieczne jest, jak podkreśla resort, „określenie przesłanki warunkującej uzyskanie kwalifikacji zawodowych podstawowych przez tych policjantów”.

Co zamiast szkolenia podstawowego? MSWiA zakłada, że policjant uzyska podstawowe kwalifikacje zawodowe po pierwszym roku studiów, a wyższe kwalifikacje zawodowe po ukończeniu całej, 4 letniej, nauki.

To nie koniec zmian. Do obowiązującego dziś rozporządzenia, MSWiA planuje dodać par. 5a, w którym określi maksymalny termin mianowania absolwenta studiów nauka o Policji na etat oficerski. Ten, licząc od dnia ukończenia studiów w WSPol na kierunku nauka o Policji, określono na jeden miesiąc.

§5a. W terminie miesiąca od dnia ukończenia w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie studiów I stopnia o profilu praktycznym na kierunku nauka o Policji policjant jest mianowany na stanowisko służbowe, dla którego określono policyjny stopień etatowy w korpusie oficerów młodszych Policji, jeżeli spełnia warunki, o których mowa w §5.

Projekt rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji zmieniające rozporządzenie w sprawie wymagań wykształcenia, kwalifikacji zawodowych i stażu służby, jakimi powinni odpowiadać policjanci na stanowiskach komendantów Policji i innych stanowiskach służbowych oraz warunków ich mianowania na wyższe stanowiska służbowe

Warto przypomnieć, że sam pomysł uruchomienia na WSPol kierunku nauka o Policji, którego absolwenci mogliby przystępować od razu do egzaminu oficerskiego nie spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem części policyjnego środowiska. NSZZ Policjantów przypominało, że „już kiedyś takie studia były i tylko nieliczni na nie się załapali”. Związkowcy zaznaczali oni, że podobny system w Policji już funkcjonował i nie sprawdził się. „Oficer bez praktyki w terenie to żaden oficer” - podkreślali na jednym z portali społecznościowych przedstawiciele Zarządu Głównego NSZZ Policjantów. „Policja znowu chce otworzyć <<fabrykę oficerów>>, to wszystko już było. Czy ktoś wyciąga wniosku z przeszłości?” – pyta w rozmowie z InfoSecurity24.pl były funkcjonariusz, który w Policji służył przez blisko 30 lat.

Podobny system kształcenia, już niedługo planuje uruchomić też Służba Więzienna. W rozmowie z InfoSecurity24.pl Rektor Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki, pytany o to czy wprowadzając zmiany czerpali z policyjnych doświadczeń odpowiedział, że „pojawia się tutaj bardzo dużo niuansów (…) które powodują, że ta szala się przechyla jednak na korzyść takich praktyk”.

Korzystaliśmy z tych doświadczeń, rozmawialiśmy z policjantami, z przedstawicielami szkoły w Szczytnie. Nie istnieje może gruntowna analiza tego rozwiązania, ale pojawia się tutaj bardzo dużo niuansów – zarówno pracy policyjnej, jak i innych służb – które powodują, że ta szala się przechyla jednak na korzyść takich praktyk. Warto podkreślić również fakt, że jednak policjanci wracają do tego modelu.

Ppłk Marcin Strzelec, Rektor-Komendant Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 20
Gjj
środa, 1 maja 2019, 06:20

Kolejny wał, i brak możliwości awansu ludzi pracujących od x czasu na niższych etatach , studiujących i chcących awansować, w ten sposób zablokuje się im awanse

Orkan
sobota, 4 maja 2019, 00:22

Taka prawda !!!

Luk
wtorek, 30 kwietnia 2019, 17:05

Przyjęć za bardzo nie ma bo nie ma za bardzo kandydatów chętnych wstąpić w szeregi tej formacji a wielu którzy w ostatnim czasie zostali przyjęci reprezentują taki poziom to jeszcze kilka/ kilkanaście lat temu raczej by się nie dostali więc trzeba zapełnić jakoś miejsca w WSPolu. Druga sprawa że w wielu jednostkach jest problem z kadrą kierowniczą bo Ci co mają wiedzę i praktykę to nie chcą nawet za bardzo iść na kierownicze stanowiska bo jutro jesteś Naczelnikiem a pojutrze możesz nim już nie być szczególnie jak jesteś za ludźmi na linii i masz zdrowy pogląd na robotę i to co się dzieje w danych jednostach ale niestety jest to nie po drodze przełożonym którzy są wyżej. Szczególnie jak ktoś nie nabył jeszcze praw emerytalnych a chciałby popracować jeszcze kilka lat w tej firmie. Więc jest też to pomysł na uzupełnienie braków ludźmi którzy na rozkaz SKACZ będą pytać się: Jak wysoko mam skakać? a nie zadawać trudne pytania.

Praktyk
wtorek, 30 kwietnia 2019, 16:23

Bardzo dobry pomysł. Kadry kształtowane od podstaw to podstawa policyjnego dowództwa. Jedyny sposób żeby przygotować policjantów z "otwartymi głowami"

Policjantawawa
środa, 1 maja 2019, 15:44

Że co? Chyba żartujesz. Jeśli nie wyczułem ironii to przepraszam

Autor
wtorek, 30 kwietnia 2019, 09:48

Przeżywałem prace z oficerami prosto po studiach, imię byly to najlepsze chwile. Bez praktyki tylko sie ośmieszali na ulicy i w jednostce, zanim coś potrafili mijał z reguły rok. A niektórzy do tej pory niczego sie nie nauczyły, chociaż już są na emeryturze. Masakra.

Arek
wtorek, 30 kwietnia 2019, 08:51

Trudno pojąć zmiany rozporządzenia bez uwzględnienia nim tych funkcjonariuszy, którzy ukończyli studia w Wspol ze skierowaniem właściwego przełożonego (KWP i wyżej) a jednak egz.oficerskiego zdać nie mogą bo nie mają tzw.gr. Takich ludzi i nie tylko którzy maja ukończone studia w Wspol jest sporo jednak nikt tym problemem się nie zajmie ciekawe jest to że Ci ludzie mają doświadczenie zawodowe. A zajmujemy się czymś co tak naprawdę długo w służbie funkcjonować nie bedzie zapewne!

Pytajnik
sobota, 4 maja 2019, 00:26

Ale czy Wspol poziomem powala ? Są też ludzie po normalnych studiach cywilnych i to jeszcze dziennych realizowanych na uczelniach państwowych z tradycjami i co Policja może im zaoferować ?

Praktyk
środa, 1 maja 2019, 11:42

W służbie mówiliśmy na nich "pampersy ". Dobre egzemplarze czasami się znalazły.

Tweets InfoSecurity24