Jak przetrwać w ekstremalnych warunkach? Żołnierze szkolą policjantów

2 kwietnia 2019, 11:52
chair-2963765_1920
Fot. Pixabay, licencja Creative Commons CC0

Polscy policjanci uczyli się w Słupsku jak przetrwać w najbardziej ekstremalnych warunkach, wszystko na bazie pierwszego szkolenia wojskowego SERE. W rolę instruktorów w trakcie zajęć wcieli się przedstawiciele Batalionu Ochrony Bazy w Redzikowie.

Dzięki współpracy na linii Wojsko Polskie – Policja przeprowadzono szkolenia SERE dla członków kadry słupskiej Szkoły Policji, jak również funkcjonariuszy na co dzień służących w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gdańsku oraz w Szczecinie. Same zajęcia odbywały się w słupskiej Szkole Policji, a wykładowcami byli przedstawiciele Batalionu Ochrony Bazy w Redzikowie. Było to pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie szkoleniowe dla funkcjonariuszy Policji.

Szkolenie SERE przeznaczone jest dla żołnierzy i funkcjonariuszy pozostałych służb mundurowych, a także osób cywilnych, które realizują zadania w rejonach konfliktów zbrojnych, w tym także w misjach stabilizacyjnych, czyli wszędzie tam, gdzie dana osoba może być narażona na utratę kontaktu z macierzystą jednostką lub pododdziałem. W ramach szkolenia z funkcjonariuszami omawiano między innymi sposoby przetrwania w środowisku przyjaznym i nieprzyjaznym, metody unikania wrogo nastawionych osób i inne zagadnienia wiązane z realizacją zadań po utracie kontaktu z macierzystą jednostką lub pododdziałem.

image
Fot. Policja.pl

Geneza prowadzenia szkoleń typu SERE dla wojskowych oraz służb specjalnych sięga jeszcze okresu II wojny światowej oraz działań podejmowanych na płaszczyźnie szkoleniowej zarówno przez Brytyjczyków, jak i Amerykanów. Rozkwit kursów SERE był jednak związany m.in. z amerykańskim zaangażowaniem w konflikt wietnamski i potrzebą przygotowania pilotów latających w misjach bojowych nad terytorium przeciwnika. Dziś SERE to ważny element w szkoleniu sił zbrojnych w licznych państwach świata, ale też coraz częściej motyw kursów prowadzonych dla osób spoza wojska.

image
Fot. Policja.pl

Sama nazwa szkolenia czyli SERE to akronim słów:

  • Survival- przetrwanie w ekstremalnym środowisku
  • Evasion- unikanie, przeciwdziałając przechwyceniu przez przeciwnika
  • Resistance- przeciwdziałanie wykorzystaniu, w przypadku schwytania
  • Escape lub Extraction - ucieczka, z zamiarem połączenia z macierzystą strukturą.

Policja/Batalion Ochrony Bazy w Redzikowie/jr

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Półkownik
środa, 3 kwietnia 2019, 12:27

Przydałoby mi się w biurze coś takiego. Jak dorzucicie duszenie krawatem i działania dywersyjne z użyciem dziurkacza to biorę urlop i lecę do bankomatu.

Do okopu.
wtorek, 2 kwietnia 2019, 22:50

Do takiego szkolenia dodałbym 3 miesiące unitarki , takiej jaką mają podchorążowie na 1 roku w wojskowych szkołach oficerskich np. we Wrocławiu.

turpin
wtorek, 2 kwietnia 2019, 14:34

Czyżby zdjęcie dobrze ilustrowało przebieg owego szkolenia? (przetrwanie w stanie zachowania minimum świadomości sytuacyjnej w warunkach wielogodzinnej sesji wykładowej).