Reklama

Policja

Francuska policja szuka 8 tys. chętnych do służby

<p>Fot. Ministère de l'intérieur -Police Nationale (Francja)</p>

Francuska policja narodowa (Police Nationale), przy współpracy z tamtejszym MSW, rozpoczęła ogólnonarodową kampanię promocyjną, która ma zachęcić do wstępowania w jej szeregi. Celem działań, jest pozyskanie nawet 8 tys. nowych funkcjonariuszy. Plany przewidują istotne wzmocnienie kadrowe służb porządkowych do 2022 r. 

We Francji poszukiwani są chętni do służby na bardzo zróżnicowanych etatach, w tym również tak wyspecjalizowanych jak technicy czy też analitycy oraz komisarze. Główne wzmocnienie kadrowe obejmie takie miasta jak Lille, Lyon, Marsylia, Rouen czy też Strasbourg. W 2018 r. policja zamierza w sumie zrekrutować 3300  tzw. strażników pokoju (Gardiens de la paix), 2000 asystentów bezpieczeństwa (Ajoints de securite), 650 kadetów republiki (Cadets de la Republique), a także 1500 osób personelu technicznego, naukowego, administracyjnego, 70 oficerów policji i 56 komisarzy.

W maju kampania promocyjna została zainaugurowana wspólnie przez dyrektora generalnego policji krajowej (DGPN), Érica Morvana, oraz francuskiego ministra spraw wewnętrznych Gerarda Collomba. Ten pierwszy podkreślił przy tym, że celem jest zwiększenie zainteresowania służbą na tyle, aby policja mogła swobodnie wybierać odpowiednich kandydatów do służby z grona wielu chętnych.

Kampania medialna ma kosztować francuskiego podatnika ponad milion euro, a swoim zasięgiem obejmować zarówno media klasyczne, jak i nowe media w postaci np. YouTube czy też stworzenia całkiem nowej strony internetowej służącej promocji rekrutacji. Co ciekawe, francuska policja chce zainteresować dwie grupy osób – przede wszystkim tych niezdecydowanych ale rozważających służbę w szeregach sił porządkowych, ale też tych, którzy mają zniekształcony obraz działań policji.

Philippe Lutz, na co dzień zajmujący się zarówno rekrutacją jak i procesem szkolenia w szeregach francuskich stróży prawa, podkreślił potrzebę pozyskania rekrutów dysponujących coraz bardziej wyrafinowanymi oraz częstokroć specjalistycznymi umiejętnościami. Chodzi m.in. o pojawienie się nowych rozwiązań technicznych, używanych w walce z przestępczością, ale także nowych form przestępczości, takich jak np. cyberprzestępczość.

Jednocześnie policji zależy na wzmocnieniu szeregów funkcjonariuszy na co dzień odpowiadających za bezpieczeństwo tamtejszych ulic, szczególnie biorąc pod uwagę kolejne akty terroru, które są odnotowywane we Francji w ostatnich latach. Duże kontrowersje pojawiają się również wokół działań policji w przypadku różnego rodzaju zamieszek (np. 1 maja w Paryżu), a także w przypadku interwencji wobec nielegalnych imigrantów. 

Przypomnijmy, że również inne państwa europejskie w ostatnim czasie dążą do zwiększenia szeregów swoich służb porządkowych. Szeroko opisywane były m.in. starania różnych służb porządkowych w Niemczech. Także w Polsce coraz częściej pojawiają się pytania o wakaty w Policji.

jr

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze