Reklama

Służba Więzienna

Andrzej Duda: Służba Więzienna to jedna z kluczowych formacji dla bezpieczeństwa państwa

fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP
fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP

Służba Więzienna to jedna z kluczowych formacji dla bezpieczeństwa państwa, wymagająca wysokich kwalifikacji. Ważne, by była nowoczesna i odpowiadała na wyzwania współczesnego świata - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda podczas centralnych obchodów Święta Służby Więziennej.

Na pl. marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyły się dziś centralne obchody Święta Służby Więziennej pod narodowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele św. Antoniego Padewskiego, którą odprawił biskup pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej ks. Zbigniew Zieliński. Następnie przedstawiciele SW przemaszerowali na pl. Piłsudskiego, gdzie odbyła się główna część obchodów z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy i wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego.

Służba Więzienna to nie jest taka służba, która byłaby pełniona w świetle i blasku reflektorów. To służba, która najczęściej dla społeczeństwa jest mało widoczna, często bywa także i niewdzięczna, bo to służba bardzo trudna, wymagająca niezwykle wysokich kwalifikacji zawodowych, etycznych i moralnych.

Andrzej Duda, Prezydent RP

Jego zdaniem, "niezwykle ważne jest", by Służba Więzienna była formacją nowoczesną, będącą w stanie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Wyraził nadzieję, że modernizacja formacji pomoże jej funkcjonariuszom wypełniać obowiązki "jeszcze doskonalej i bezpieczniej". "Pełnicie jedną z najważniejszych i kluczowych służb dla bezpieczeństwa państwa" - oświadczył prezydent, zwracając się do funkcjonariuszy SW.

Głos zabrał również wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Zaznaczył, że nie ma bezpieczeństwa państwa bez Służby Więziennej. Dodał, że to służba "absolutnie wyjątkowa" dla Polski. "Nie bez powodu marszałek Józef Piłsudski jako jedną z pierwszych instytucji w nowo tworzącym się państwie w 1918 r. powołał Straż Więzienną. Dlatego, że wiedział, że nie ma bezpieczeństwa państwa polskiego bez Straży Więziennej" - powiedział Jaki i dodał, że dla obywateli Polski najważniejsze jest bezpieczeństwo.

Przypomniał, że w ostatnich latach Służba Więzienna bardzo się zmieniła. 

Zrobiliśmy naprawdę wiele, żeby pokazać trud państwa pracy i żeby pokazać, jak ważną jesteście instytucją z punktu widzenia wspólnoty narodowej. To nie tylko pierwsza w historii III RP ustawa modernizacyjna, ale również zmiana systemu szkolenia Służby Więziennej z systemu zawodowego na system profesjonalny. Tworzymy też Wyższą Szkołę Służby Więziennej.

Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości

Wiceminister sprawiedliwości przypomniał, że powstał także program pracy dla więźniów. Jak powiedział, przed objęciem władzy przez Prawo i Sprawiedliwość Polska była na ostatnim miejscu w Europie, jeśli chodzi o liczbę pracujących więźniów, obecnie pracuje 80 proc. tych, "którzy mogą pracować".

Podkreślił również, że Służba Więzienna włączyła się i "sprawuje najważniejszy wysiłek w tworzeniu Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL".

Premier Mateusz Morawiecki w liście z okazji święta tej formacji napisał, że zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom jest "absolutnym priorytetem polskiego rządu". "Wielka w tym rola funkcjonariuszy Służby Więziennej, którzy każdego dnia chronią społeczeństwo przed sprawcami przestępstw" - dodał. Podkreślił, że nowoczesne państwo potrzebuje nowoczesnych służb - "otwartych na nowe idee i odważnie patrzących w przyszłość, by jak najlepiej wypełniać swe zadania". "Taka jest służba więzienna, przechodząca kompleksową reformę - nowa i zmodernizowana infrastruktura, nowe wyposażenie, nowe zasady rekrutacji i kształcenia funkcjonariuszy przyczynią się do jej rozwoju" - ocenił premier.

Wskazał, że w budowaniu przyszłości tej służby znaczenie ma również "pamięć o jej tożsamości i dziedzictwie". "Dzisiejsze uroczystości nabierają szczególnego wyrazu w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez naszą ojczyznę niepodległości. Oddajemy dzisiaj cześć funkcjonariuszom, którzy swą ciężką i odpowiedzialną pracą, umacniali odradzającą się Rzeczpospolitą (...). Dzisiejsi funkcjonariusze z dumą niosą testament i przywołują etos tych poprzedników z okresu międzywojnia - ich dzieło trwa i rozwija się" - zaznaczył premier.

Szef rządu podziękował funkcjonariuszom SW za "codzienną, niełatwą i odpowiedzialną służbę". Życzył również "sukcesów i sił do sprostania wszelkim wyzwaniom, a także osobistej satysfakcji z wypełniania zadań zwiększających bezpieczeństwo rodaków". List od premiera odczytał wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera.

List do uczestników centralnych obchodów Święta Służby Więziennej skierował również marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Zaznaczył, że "w prawie 100-letniej historii służby więziennej nie brak pięknych kart zapisanych przez jej funkcjonariuszy". Dodał, że "również dzisiaj wypełniają zadania ważne dla społecznego ładu i dla bezpieczeństwa obywateli". "System penitencjarny stanowi bowiem nieodłączny element ochrony porządku publicznego i przestrzegania prawa, przyczyniając się zarazem do obrony wartości, na których wspiera się nasza państwowość i rozwój ojczyzny" - podkreślił marszałek Sejmu w liście odczytanym przez szefa sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych posła Arkadiusza Czartoryskiego.

Kuchciński pogratulował pracownikom SW i podziękował "za rzetelną i odpowiedzialną pracę oraz za zaangażowanie i profesjonalizm". "Życzę sukcesów w realizacji zadań umacniających skuteczność działania wymiaru sprawiedliwości, a także spełniania zawodowych aspiracji oraz pomyślności w życiu osobistym" - dodał.

Po oficjalnych wystąpieniach prezydent Andrzej Duda i wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki złożyli wieńce na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Obchody zakończyły się uroczystą defiladą pododdziałów Służby Więziennej.

W ramach obchodów na pl. Piłsudskiego odbyła się też promocja na pierwszy stopień oficerski funkcjonariuszy Służby Więziennej. Przyznano także pośmiertne odznaczenia "Za zasługi w pracy penitencjarnej".

Służba Więzienna jest trzecią największa formacją mundurową w Polsce. Kompania reprezentacyjna SW bierze m.in. udział w uroczystościach państwowych upamiętniających najważniejsze wydarzenia.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. andrzej19

    \"również zmiana systemu szkolenia Służby Więziennej z systemu zawodowego na system profesjonalny\". To jest \"masłomaślane\", bo profesja to po polsku zawód.

Reklama

Najnowsze