Reklama

Policja

Agenci NCIS szkolą polską Policję

Fot. Policja.pl
Fot. Policja.pl

Wspólne polsko-amerykańskie ćwiczenia policjantów oraz wojskowych, odbyły się w obiektach symulacyjnych słupskiej Szkoły Policji. W ich trakcie polscy policjanci, marynarze US Navy oraz agenci Biura Kryminalnego Marynarki Wojennej (NCIS) doskonalili zdolność do reagowania na wypadek ataku terrorystycznego przeprowadzonego przez tzw. aktywnego strzelca.

Przedstawiciele Szkoły Policji w Słupsku, a także Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Gdańsku, ćwiczyli wspólnie z Naval Support Facility Redzikowo, Batalionu Ochrony Bazy w Redzikowie. Działania taktyczne moderowane były przez amerykańskich agentów NCIS, a więc Biura Kryminalnego Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. Jak informuje Policja, ćwiczenia dotyczyły postępowania taktycznego w sytuacjach, w których zamachu dokonuje tak zwany „aktywny strzelec”. Instruktorami szkolenia byli wspomniani już agenci specjalni NCIS, specjalizujący się zarówno w realizacji zadań związanych z bezpośrednim reagowaniem na akty terrorystyczne, jak i w szkoleniu służb mundurowych. Przypomnijmy, że o podobnych wspólnych ćwiczeniach w Słupsku pisaliśmy na łamach InfoSecurity24.pl już w lutym.

Szkolenie policjantów prowadzone z innymi służbami, krajowymi i zagranicznymi sprzyja w pierwszej kolejności procesowi tworzenia wspólnej strategii szkoleniowej., szczególnie biorąc pod uwagę możliwość kontynuacji tego typu szkoleń we współpracy Szkoły Policji w Słupsku, NSF Redzikowo i Biura NCIS. Tego rodzaju przedsięwzięcie jest bezpośrednim efektem porozumienia podpisanego przez Szkołę Policji w Słupsku i amerykańską bazę znajdującą się w Redzikowie.

NCIS, w którym służą instruktorzy, podlega Departamentowi Marynarki Wojennej USA (w ramach Departamentu Obrony, DoD) i jest cywilnym, federalnym organem ścigania. Na co dzień pracujący tam agenci odpowiadają przede wszystkim za prowadzenie śledztw w sprawach przestępstw dotyczących US Navy oraz Korpusu Piechoty Morskiej (USMC), zajmują się także problematyką walki z terroryzmem oraz ochroną tajemnic sił morskich i piechoty morskiej. Współcześnie NCIS działa wręcz globalnie, bo funkcjonuje w około 191 lokalizacjach, rozrzuconych w ponad 41 państwach świata. 

NCIS przeciwdziała zagrożeniom ze strony zagranicznych służb wywiadowczych, struktur terrorystycznych oraz kryminalnych, przeprowadzając tym samym operacje i dochodzenia na lądzie, na akwenach morskich i współcześnie również w cyberprzestrzeni. NCIS składa się z grupy około 2000 pracowników, z czego ponad 1000 agenci specjalni. Wskazuje się, że NCIS jest unikalny wśród amerykańskich wojskowych organizacji śledczych, ponieważ jest agencją cywilną i jest kierowany przez cywilnego pracownika wymiaru sprawiedliwości, który podlega bezpośrednio Sekretarzowi Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. Trzeba też dodać, że w Polsce jak i na świecie, funkcjonowanie NCIS spopularyzowane zostało w głównej mierze w związku z wyświetlaniem serialu kryminalnego, zatytułowanego "Agenci NCIS".

 Policja.pl/NCIS/jr

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze