Policja na kadrowym minusie. W tym roku więcej odejść niż przyjęć

4 listopada 2019, 13:34
Policja Łódzka
Fot. Łódzka Policja

Z danych Komendy Głównej Policji, o jakie wnioskował NSZZ Policjantów woj. Wielkopolskiego wynika, że w tym roku więcej policjantów zdecydowało się opuścić formacje niż do niej wstąpić. Od stycznia do października tego roku do służby przyjęto 3162 osoby, podczas gdy z formacji odeszło 3936 funkcjonariuszy. Co więcej, w całym kraju wciąż brakuje ponad 5300 mundurowych, a tylko w stołecznym garnizonie wolnych jest 1122 etaty. 

Jak informuje NSZZP woj. Wielkopolskiego, opierając się na danych przesłanych przez Komendę Głowną Policji, do służby przyjęto w 2019 roku 3162 osoby, a odeszło 3936 osób. „Różnica in minus wynosi 774 osoby, w tym już na etapie kursu podstawowego odeszło 167 policjantów”. Zdaniem związkowców „prowadzi to do wniosku, że coś nie tak musi być z naborem do Policji, skoro tak duża liczba osób odchodzi po kilku lub kilkunastu dniach szkolenia”.

Gdzie sytuacja jest najgorsza? Z danych KGP wynika, że najwięcej mundurowych odeszło ze służby w garnizonach śląskim (553), dolnośląskim (354) i stołecznym (348). Sytuacja w tych województwach jest o tyle nieciekawa, że występuje tam dość spory rozdźwięk między liczbą odejść i przyjęć. Od stycznia do października tego roku do KWP w Katowicach przyjęto 440 policjantów, do KWP we Wrocławiu 225, w KSP pojawiło się 301 nowych mundurowych. 

Policja nie zachęca?

Ze sporym poziomem wakatów Policja zmaga się już od jakiegoś czasu. Liczby te co do zasady, od lat utrzymują się, jak podkreślają sami mundurowi, na niepokojąco wysokim poziomie. Z najnowszych informacji podanych przez KGP wynika, że w całym kraju brakuje 5300 mundurowych, a jeśli dodać do tego liczbę wolnych etatów w szkołach policji, liczba ta wzrośnie do 5372. „To naprawdę sporo, biorąc np. pod uwagę, że w tegorocznej akcji „Znicz” brało udział ok. 5000 mundurowych" – mówi w rozmowie z InfoSecurity24.pl funkcjonariusz na co dzień pełniący służbę w stołecznym garnizonie. Jak dodaje, „problemem jest to, co wiadomo od dawna, policja przestała być atrakcyjna i konkurencyjna na rynku pracy”.

Chodzi więc tylko o pieniądze? Jak podkreślała niedawno w rozmowie z InfoSecurity24.pl autorka bloga „Z pamiętnika policjantki”, pieniądze są oczywiście ważne, ale jej zdaniem „dobrze by było, żeby środowisko nie zniechęcało młodych ludzi do wstępowania do policji”. Zauważa też, że „jeśli na którejś z grup policyjnych zamieszczone zostanie pytanie dotyczące rekrutacji, to od razu pojawi się wiele głosów, które będą odradzały podjęcie tej decyzji. To nie wpływa dobrze na nastroje ludzi, którzy zdecydują się jednak na ten krok”. 

Problemem, oprócz niekonkurencyjnego wynagrodzenia, jest też brak jasnej ścieżki awansu. „Pieniądze może nie są duże, ale jeśli ktoś naprawdę chce pracować w Policji, to kwestie finansowe na początku jakoś przełknie. Problemem jest to, że nie ma drogi awansu, a w związku z tym nie da się przewidzieć, kiedy i czy w ogóle pensja wzrośnie” – mówi InfoSecurity24.pl funkcjonariusz z KSP. „W środowisku panuje ogromna frustracja, na co wpływa wiele czynników" - – dodaje autorka bloga „Z pamiętnika policjantki”. Jak mówi, jednym z nich, jest właśnie brak jasno sprecyzowanej ścieżki kariery.

Zgodnie z decyzją Komendanta Głównego Policji, w 2019 roku do formacji ma zostać przyjętych prawie 4,5 tys. funkcjonariuszy, co oznacza, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy tego roku do Policji powinni trafić jeszcze 1338 policjantów. Jak zapewniał jeszcze w lipcu rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka, „do końca roku zatrudnimy planowaną liczbę nowych policjantów”. To jednak może tylko na chwilę poprawić kadrowy bilans w Policji.

Faktem jest, że w ostatnim kwartale roku, niewielu mundurowych posiadających uprawnienia emerytalne decyduje się na odejście ze służby. Tak więc jeśli KGP zrealizuje plan przyjęć, pod koniec roku możemy mieć do czynienia ze znacznym obniżeniem poziomu wakatów. Ten stan może nie potrwać jednak długo, bowiem masowe odejścia funkcjonariuszy z reguły zaczynają się na początku roku, co potwierdza zresztą rzecznik policji. „Początek roku to czas, kiedy funkcjonariusze decydują się na odejście na emeryturę. Zawsze tak było i to jest pewna naturalna kolej rzeczy” – mówił w rozmowie z InfoSecurity24.pl insp. Mariusz Ciarka. 

Szef MSWiA Mariusz Kamiński, w niedawnej odpowiedzi na interpelację poseł Moniki Wielichowskiej, która pytała o sytuację kadrową w Policji zapewnił, że "jednym z priorytetowych zadań Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji jest dążenie do zmniejszenia liczby wakatów we wszystkich służbach mundurowych oraz zwiększenie w nich zatrudnienia".

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 32
resort
czwartek, 7 listopada 2019, 11:49

Przyjąć, przyjmą, ale to będzie tylko sztuczne zapchanie wakatów bo taki Policjant jest wyłączony z pracy na około rok z uwagi na szkole i adaptację.

stary glina
czwartek, 7 listopada 2019, 09:03

A ja uważam, że ryba psuje się od głowy.... Jeżeli na najwyższych szczeblach władzy "afera pogania aferę" to trudno wymagać, aby Ci ludzie "na dole" pracowali dla etosu i wykazywani sie nienaganną postawą etyczną. Oni po prostu patrzą na to co na górze i robią tak samo... Myślę, że sytuacja w Policji jest takim właśnie odzwierciedleniem kondycji naszego Państwa.... Raczej nie oczekiwałbym radykalnej poprawy tego co w naszej firmie sie dzieje....

Iza
piątek, 8 listopada 2019, 13:14

W razie jakiejkolwieknwpadki funkcjonariusza niskiego szczebla np.awantura rodzinna itd od razu robie się naruszenie dyscypliny...i dla dobra policji pa pa.jak sprawa dotyczy np. Znęcania się nad żoną przez naczelnika...komendanta-znam takie przypadki- no to inna sytuacja...przenoszą na inne stanowisko (ukryte) na miesiąc dwa trzy aby temat wyciszyć...i potem z powrotem... taki oto etos mamy...gdzie zbutwiałą ,,Górę,, mamy?

JohnyBravo
środa, 6 listopada 2019, 13:19

Jestem policjantem pracujacym na pierwszej linii od 20 lat i dość już mam poświęceń i wyrzeczeń kosztem mojej rodziny....jeden wolny weekend w miesiącu nie jest w stanie rekompensowac obciążenia psychicznego tej służby i nikt z rządu nigdy tego nie doceni. ..Dziwicie się dlaczego tak wielu z moim stażem bądź mlodszych odchodzi na wczesną emeryturę?Odp.jest prosta. ..."żeby zacząć normalnie i godnie żyć" W pracy brak możliwości rozwoju zatrzymujesz się w miejscu,ciągle kontrole ze strony przełożonych i wydziałów kontroli,biurokracja zabijąca czas który można by poświęcić na prawdziwą ideę tez służby,nie wspólmierne i nędzne zarobki do cen życia codziennego ,niekompetentni ludzie na stanowiskach naczelnikow czy kierowników wydziału na których w większości przypadków nie masz co liczyć na jakąkolwiek pomoc bądź zrozumienie no i statystyka która jak rak wewnętrznie wyniszcza Policję a tak bardzo się na niej wszystko buduje...Myślę że wielu osobom takim jak ja "policjantom z powołania" ta służba zciągnęła sen z powiek. Życie dalej w swojej bajce że w tej formacji jest wszystko w porządku i struktury funkcjonują na wysokim poziomie. ...a ludzie będą ustawiali się w kolejce do pracy jak po cukier w czasach PRL. ..

m@rio
środa, 6 listopada 2019, 10:16

Pieniądze są bardzo ważne.. ale także atmosfera w pracy. Póki to się nie zmieni będzie źle. Oczywiście trzeba zmienić cały system począwszy od ustalenia i przestrzegania jasnych kryteriów awansów, przyznawania premii, eliminowania zachowań niekoleżeńskich, wsparcia pomysłowości i ambicji, unormowania warunków pracy - nieprzeciążanie nadmierne obowiązkami. Oczywiście to nie będzie łatwe.. ale jeśli ma być dobrze..

Gość z powiatu
środa, 6 listopada 2019, 09:22

Mogę rzec tylko jedno... policja w chwili obecnej zabiera młodemu człowiekowi najlepsze chwilę młodości. Wszystko to odbywa się kosztem rodziny swoje życia prywatnego i zdrowia.

sobota, 9 listopada 2019, 21:15

To prawda po 31 latach służby w końcu odchodzę dziwię się jak tyle lat wytrzymalem

Tweets InfoSecurity24