Podwyżki, zmiany w szkoleniu i inwestycje. Witek zapowiada dalszą modernizację

7 lipca 2019, 11:23
Elżbieta Witek, MSWiA, fot .dsc.kprm.gov.pl
Fot. KPRM

"Chcemy je (red. szkolnictwo służb mundurowych) unowocześnić, zmienić także system szkoleń, który będzie bardziej odpowiadał wymogom i potrzebom" – zadeklarował Jarosław Zielińskim podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Katowicach. Szefowa MSWiA, Elżbieta Witek zapewniła, że program modernizacji służb mundurowych będzie kontynuowany. Witek poinformowała też, że na przyszłym posiedzeniu Sejmu posłowie będą pracować na ustawą, przygotowaną przez MSWiA, która włączy Ochotnicze Straże Pożarne w cały system bezpieczeństwa wewnętrznego państwa.

Szefowa MSWiA przypomniała, że prawie 90 proc. obywateli uważa, że Polska jest krajem bezpiecznym i że bezpiecznie czują się w miejscu swojego zamieszkania. "To jest naprawdę bardzo wysoka ocena. Nigdy wcześniej po 1989 r. takiej wysokiej oceny nie było, a to świadczy o tym, że mamy znakomicie zorganizowane służby, bo to od nich zależy to bezpieczeństwo" – powiedziała.

Witek zaznaczyła, że w przyszłej kadencji, jeśli wybory wygra PiS, będzie kontynuowany program modernizacji służb mundurowych. Podkreśliła, że najważniejsze będą inwestycje w ludzi, szkolenia, a także wzrost wynagrodzeń. Zapowiedziała też zmiany w ochotniczych strażach pożarnych.

To jest ponad 700 tys. ludzi, to są strażacy ochotnicy, bez których Państwowa Straż Pożarna nie byłaby w stanie normalnie funkcjonować. Najczęściej to właśnie oni pierwsi są na miejscach zdarzeń, na miejscach wypadków.

Elżbieta Witek, minister spraw wewnętrznych i administracji

Poinformowała, że jej resort przygotował ustawę, która pozwoli przekazać OSP znaczne pieniądze. Dodała, że najprawdopodobniej ustawa ta wejdzie w życie jeszcze w tej kadencji. "Będziemy ją procedować już na najbliższym posiedzeniu Sejmu, ale chcemy stworzyć ustawę, która włączy OSP w cały system bezpieczeństwa wewnętrznego państwa. Chcemy, żeby te służby były naprawdę docenione" – powiedziała.

Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński zapowiedział, że jeśli PiS wygra jesienne wybory, "w nowym okresie będziemy bardzo mocno stawiać na kapitał ludzki". "Tutaj istnieje potrzeba zbudowania motywacyjnego systemu uposażeń, kolejnego podnoszenia wynagrodzeń i uposażeń. Mamy przewidzianą już jedną podwyżkę na przyszły rok, zapisaną w porozumieniu ze stroną społeczną" – mówił.

Dodał, że rząd chce też przebudować szkolnictwo służb mundurowych, policyjnych, a także innych. "Chcemy je unowocześnić, zmienić także system szkoleń, który będzie bardziej odpowiadał wymogom i potrzebom" – deklarował.

"Chcemy dokończyć rozpoczęte procesy, żeby to bezpieczeństwo było utrwalane i żeby stało się czymś, czego będziemy pewni na długie lata, ale unowocześniając sprzętowo, modernizując wszystkie elementy infrastrukturalne, chcemy dążyć do tego, aby każdy funkcjonariusz, który nosi mundur i czapkę z orłem, spełniał najwyższe standardy etyczne. Żeby kierował się zasadami etyki, żeby etos policjanta, funkcjonariusza był na właściwym miejscu" – mówił Zieliński.

PAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Strażak
wtorek, 9 lipca 2019, 14:18

Szkoda że przepis kwalifikacyjny poprawiany jest kolejny rok i do tej pory nie wprowadzony, a robi się robotę na niższych stanowiskach bo wszystko zablokowane. Kończysz szkołę a stanowiska nie dostaniesz.....

Leszek
poniedziałek, 8 lipca 2019, 14:22

Gotowy sprawdzony system działa w Austrii. Motywuje stażaków do akcji i szkolenia a pracodawców do zatrudniania stażaków

elo
niedziela, 7 lipca 2019, 22:28

Mylne jest myslenie ze wieksze pieniadze dla osp to lepsza skutecznosc i wyszkolenie tej powiedzmy formacji ochotniczej...Wyszkolenie i odpowiedni poziom OSP to tylko zasluga PSP,ludzie ktorzy to robia zawodow i moga przekazac taniwdze druchom,wiec nie gloryfikowal bym osp i uwag ze PSP by se nie poradzila i stala w miejscu i byla by nezdolna do podejmowania realnej ochrony p.poz nanterenie jaszego kraju bez pomocy osp,sa sila potrzebna w naszym kraju,ale potrzebuja odpowiedniego planu dla dobrego wspoldzialania z PSP a co za tym idzie odpowiednich szkolen i swiadomosci ze tylko PSP moze ich odpowiednio wyszkolic by byli sila na ktora PSP moze liczyc,a powiedzmy sobie wprost,wielokrotnie poziom wyszkolenia ma wiele do,wlasnie do...W kazdym razie dobrze ze w sluzbach mundurowych zaczyna sie dbac o mundurowych bo kazdy z tych chlopakow wieeele poswieca by zwykly obywatel mogl spokojnie spac...

Joker
niedziela, 7 lipca 2019, 22:27

Szkoda że rząd z takim zapałem nie bierze się za wypłaty zaległych ekwiwalentów za urlop. Od października żadnych prac legislacyjnych. Żenada

Xyz
niedziela, 7 lipca 2019, 22:10

Błędem było pozostawienie Zielińskiego przy stanowisku, protest powinien trwać tak długo, aż wice minister jest na tym stanowisku

Tweets InfoSecurity24