Podwyżki dla Służby Więziennej krok bliżej. Projekt rozporządzenia w wykazie prac KPRM

12 marca 2019, 22:54
sw
Fot. Służba Więzienna, Facebook

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wielokrotności kwoty bazowej, stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy Służby Więziennej trafił do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Potwierdziły się tym samym informacje przekazane 12 marca br. InfoSecurity24.pl przez Centrum Informacyjne Rządu, o tym, że "(...) projekt oczekuje na wpisanie do wykazu prac legislacyjnych". Informacje takie przekazał również podczas sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka sekretarz stanu w resorcie sprawiedliwości Patryk Jaki.

Aktualnie wielokrotność kwoty bazowej, stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy Służby Więziennej wynosi 3,28 i obowiązuje od dnia 1 maja 2018 r., zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 7 września 2018 r. w sprawie wielokrotności kwoty bazowej, stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy Służby Więziennej. Zgodnie z projektem zostanie ona zwiększona do poziomu 3,71 od dnia 1 stycznia 2019 r. "Oczekiwanym efektem podwyższenia przeciętnego uposażenia funkcjonariuszy Służby Więziennej będzie podwyższenie uposażeń funkcjonariuszom, co korzystnie wpłynie na zmniejszenie rotacji kadr w Służbie Więziennej i podniesienie poziomu satysfakcji zawodowej z tytułu pełnionej służby" - czytamy w udostępnionych dziś rządowych dokumentach.

Środki finansowe na wzrost uposażeń od dnia 1 stycznia 2019 r. w związku ze wzrostem wielokrotności o 0,43 oraz wydatki relacjonowane do uposażeń zostały zaplanowane w projekcie ustawy budżetowej na rok 2019 "w części 37 - Sprawiedliwość w ramach środków na funkcjonowanie Służby Więziennej oraz w rezerwie celowej - część 83, dział 758, rozdział 75818, poz. 64 Środki na modernizację Służby Więziennej".

Zgodnie z informacjami przekazanymi InfoSecurity24.pl przez Centrum Informacyjne Rządu jeszcze przed południem 12 marca br., "Centrum Analiz Strategicznych wydało opinię (dot. projektu - przyp. red.) 1 marca br. i przekazało ją do Departamentu Koordynacji Procesu Legislacyjnego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Zespół Programowania Prac Rządu w trybie obiegowym przyjął dokument w miniony piątek (8 marca br. - przyp. red.)". Około godziny 15:00 dokument pojawił się w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Jak poinformował natomiast przedstawiciel resortu sprawiedliwości Patryk Jaki podczas obrad sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka, dotyczącej aktualnej sytuacji w zakładach karnych i w aresztach śledczych oraz w Służbie Więziennej oraz modernizacji tej formacji w latach 2017-2020, rozporządzenie zwiększające uposażenie funkcjonariuszy czeka na rozpatrzenie przez Komitet Stały Rady Ministrów. Dalej zostanie ono skierowane do Rady Ministrów i opublikowane. "Środki są zabezpieczone w budżecie" - zapewnił polityk.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości odpowiedział tym samym na przekazane przez posła Borysa Budkę pytanie od funkcjonariuszy Służby Więziennej, dotyczące prośby o interwencję i rozwianie obaw dotyczących braku efektów prac nad realizacją zeszłorocznych obietnic i porozumień dotyczący zwiększenia ich uposażenia od 1 stycznia 2019 roku. Polityk podkreślił również, że modernizacja formacji to niewątpliwie krok w dobrą stronę, ale niezbędne jest zwiększenie liczby etatów i uposażeń oraz poprawa jakości pracy, a Służba Więzienna nadal ma "wiele potrzeb". Zaznaczył również, że liczba nadgodzin w formacji jest "ogromna", i związana oczywiście ze wspomnianymi wcześniej brakami kadrowymi, a ludzi do pracy "trudno znaleźć". Według danych podanych wcześniej przez posła Michała Szczerbę, ich liczba wynosi łącznie obecnie 2 mln godzin.

Jaki informował również, że średni wzrost uposażenia funkcjonariusza to 1666 złotych przez ostatnie trzy lata. Sekretarz stanu dodał także, że "system penitencjarny przeszedł przez ostatnie lata wiele zmian, ale to nie znaczy, że jest pozbawiony problemów".

Kwota przeciętnego wzrostu uposażeń funkcjonariuszy. Źródło: NSZZ FiPW
Kwota przeciętnego wzrostu uposażeń funkcjonariuszy. Źródło: NSZZ FiPW

Przypomnijmy, że w rozmowie z funkcjonariuszem warszawskiego aresztu śledczego usłyszeliśmy na początku miesiąca, że jeżeli do końca kwietnia "nie będzie wypłaty podwyżki", to funkcjonariusze "pójdą na L-4". Pracownicy SW mają już być poddenerwowani faktem, że na ich kontach nie pojawiły się jeszcze wywalczone dodatkowe pieniądze. "Śmiejemy się przez łzy, że to taka tradycja - zawsze ostatni" - mówi starszy strażnik i dodaje, że "żadne postulaty nie są jeszcze zrealizowane, do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy obiecanej podwyżki" - podkreślał.

SW w liczbach

Poseł Szczerba przywołał również statystyki dotyczące napadów na funkcjonariuszy, których w 2017 roku odnotowano 112. Natomiast, jak informował jeszcze w 2018 roku InfoSecurity24.pl, do 21 sierpnia 2018 roku podobnych zdarzeń było już 110. Poseł mówił również o funkcjonujących w polskich jednostkach penitencjarnych celach wieloosobowych, podając za przykład pomieszczenia 18-osobowe. Trzeba jednak zaznaczyć, że w tym przypadku należy używać formy pojedynczej, bowiem istnieje jedna taka cela. Natomiast na początku stycznia br. Służba Więzienna zapowiedziała stopniową likwidację cel większych niż 10-osobowe. Według statystyk Biura Informacji i Statystyki Centralnego Zarządu Służby Więziennej, podawanych dalej przez Rzecznika Praw Obywatelskich, na 31 lipca 2018 roku w zamkniętych zakładach funkcjonowało 89 cel większych niż 10-osobowe. Najwięcej, bo po 23, jest wśród nich pomieszczeń dwunastoosobowych i szesnastoosobowych.

Poseł Kamila Gasiuk-Pihowicz podczas dyskusji przywołała kolejne statystyki, dotyczące między innymi liczby zgonów osadzonych w polskich jednostkach penitencjarnych. Jak podała w roku 2018 było ich 170, a w 2017 roku - 153. W poprzednich latach było ich 123 i 105, odpowiednio w roku 2016 i 2015.

image
Fot. Statystyki roczne Służby Więziennej, Źródło: Biuro Służby Zdrowia CZSW
image
Fot. Statystyki roczne Służby Więziennej, Źródło: Biuro Służby Zdrowia CZSW

KomentarzeLiczba komentarzy: 19
Mic
czwartek, 14 marca 2019, 15:32

Panowie funkcjonariusze na L4, to podwyżki do miesiąca będą na kontach!

Klawisz
sobota, 16 marca 2019, 18:24

Nie mogą iść bo punkt 10 porozumienia mówi o tym ,że ponowne strajki itd mogą zerwać porozumienie i wtedy nici z podwyżki

Tint
czwartek, 14 marca 2019, 15:22

Ciekawe że nikt w tych wszystkich rozliczeniach nie bierze pod uwagę wszystkich dodatków pieniężnych, które otrzymują funkcjonariusze. Począwszy od mundurówki, poprzez dodatki mieszkaniowe a choćby na wczasach pod gruszą kończąc. Tego jest kilka lub kilkanaście tysięcy rocznie. Dlaczego z tego nikt ich nie rozlicza? Dlaczego płaci się funkcjonariuszom co roku mundurówkę skoro nie wymieniają mundurów corocznie. To tylko przykład ale takich można mnożyć. O premiach nie wspominam bo to również osobny temat. Jak przychodzi do podwyżek to każdy zaczyna biadolić ale wystarczy spojrzeć jak żyją sobie strażnicy więzienni. Kiedyś mówiło się "pokaż lekarzu co masz w garażu". To samo dotyczy mundurowych.

CZARNY
niedziela, 17 marca 2019, 21:01

Dodatek za brak mieszkania,a nie dodatek mieszkaniowy.Dla f-szy,którzy nie posiadają swojego mieszkania.(np. mieszkają z rodzicami itp...).Premia?Wystarczy mieć kilka dni L-4 w roku i można o premii co najwyżej pomyśleć...Drogi TINT proponuję,żebyś nie wypowiadał się na temat,o którym nie masz pojęcia.No w którymś kościele dzwonią,tylko w którym???Zapraszam na jedną ze służb i wtedy będziemy rozmawiać...Pozdrawiam...

gość
piątek, 15 marca 2019, 15:48

Ciekawe gdzie widziałeś te premie i w ogóle kilkanaście tysięcy złotych rocznie dodatków. SW w porównaniu np. z wojskiem dostaje "ochłapy" , a nie dodatki do wczasów czy mieszkania, itp. Skoro uważasz że biadolimy to może dołączysz do nas, lub nie wypowiadaj się na tematy o których nie masz zielonego pojęcia !!!

Drago
czwartek, 14 marca 2019, 10:21

Rozumiem i mam nadzieje ze wyrównanie zostanie spłacone wraz z odsetkami karnymi? Brakuje ludzi? A może administracja wesprze funkcjonariuszy z działu ochrony i zacznie solidarnie przychodzić na dodatkowe służby, dyżury telefoniczne oraz konwoje. No.. chyba ze to nie funkcjonariusze... ;););)

Finanse z konwoju
sobota, 16 marca 2019, 22:42

Jeżeli w twoim kurniku administracja nie jeździ w konwoje, nie robi widzeń itp to wina kurnika nie administracji. Jeżeli tak ci zle w twoim dziale dlaczego nie przeniesiesz sie do administracji ? Stanowisko referenta czeka :) milion na koncie tez ..

Miś
czwartek, 14 marca 2019, 06:57

Jakie 1600 zł w trzy lata mam 7 lat służby i jak przyszedłem miałem 2100 teraz mam ok. 2800! To gdzie te 1600 chyba w CZ!?

FanJakiego
środa, 13 marca 2019, 19:59

A cóż nam po statystykach i dyskusjach nimi rachunków nie zapłacę, a te coraz wyższe. A te średnie zarobki którymi tak lubią się chwalić to sztucznie zawyzone przez„ f-szy“którzy w rzyciu nie mieli styku że złodziejem

Tweets InfoSecurity24