Nowa kurtka ochronna dla policji

21 października 2020, 13:29
kurtka ochronna policja
Fot. Polska Policja, Twitter

Komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk zaprezentował się podczas konferencji z szefem resortu zdrowia Adamem Niedzielskim w nowej kurtce ochronnej. Jak dowiedział się InfoSecurity24.pl, wprowadzana jest ona na wyposażenie formacji. 

Jak dowiedział się InfoSecurity24.pl, kurtka ochronna typu softshell to nowy element umundurowania, który wprowadzany jest na wyposażenie policjantów. Rzecznik prasowy komendanta głównego policji inspektor Mariusz Ciarka poinformował redakcję, że trwają prace legislacyjne mające na celu dokonanie odpowiednich zmian w przepisach. Oprócz samej kurtki, którą zaprezentował na konferencji gen. insp. Jarosław Szymczyk, dotyczą one rownież nowego wzoru ubioru wyjściowego w kolorze granatowym.

Kurtka typu softshell została opracowana w związku z potrzebami wynikającymi z warunków pełnienia służby przez policjantów - tłumaczy insp. Ciarka. Jej próbami użytkowymi zajęli się policjanci warszawskiej prewencji. Ma ona pozwolić na "zachowanie komfortu podczas realizacji przez policjantów zadań związanych z działaniami zespołowymi, w ramach pododdziału zwartego, w czasie których noszą oni na umundurowaniu ochrony przeciwuderzeniowe". Kurtka przysługiwała będzie policjantom jako dodatkowe wyposażenie. 

Konstrukcja tej kurtki oraz rodzaj zastosowanych materiałów jest dostosowany do warunków służby pełnionej przez policjantów, w tym do zadań, których realizacja jest związana z noszeniem na umundurowaniu ochron przeciwuderzeniowych.

insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy komendanta głównego policji

Granatowa rewolucja

Wprowadzenie nowego umundurowania Polskiej Policji to część zeszłorocznych obchodów 100. rocznicy powstania Policji Państwowej. Wzór nowego ubioru wyjściowego nawiązuje do tradycji i etosu służby policjantów w okresie 20-lecia międzywojennego. Insp. Ciarka podkreślił, że wprowadzenie na wyposażenie policjantów nowego umundurowania było poprzedzone testowaniem partii próbnych prototypów wzorów. "Próby użytkowe zostały zakończone, a ostateczne wzory przedmiotów określone w obecnie procedowanych przepisach" - dodał. Zmiana umundurowania wyjściowego w policji związana jest, jak tłumaczy formacja, z potrzebą "dostosowania tego ubioru do współczesnych wymogów, zarówno w zakresie konstrukcji jak i surowców, z których jest wykonany". Jeszcze w zeszłym roku przewidywano, że w ciągu 5-6 lat trafi do wszystkich funkcjonariuszy. 

Funkcjonujący obecnie wzór w kolorze błękitno-szarym wykorzystywany jest od 1991 roku. Od czasu wprowadzenia nie był modernizowany. "Dynamicznie rozwijający się rynek surowców włókienniczych oraz nowych technologii pozwala na wykonanie umundurowania z nowoczesnych, wytrzymałych i przewiewnych surowców włókienniczych, zapewniających wygodę i bezpieczeństwo noszącego go policjanta, aby posiadał nowoczesne i wygodne umundurowanie" - zaznacza insp. Ciarka. Nowe granatowe mundury wykończone są chabrowymi lamówkami oraz srebrnymi obszyciami. Ich guziki nawiązują do rytu guzików, które były przy mundurach policjantów w okresie międzywojennym. 

Nowy wygląd zyskało nakrycie głowy, które wykonane zostało z sukna zgodnego z barwą tkaniny zasadniczej munduru. Wygląd spodni bezpośrednio odnosi się do rozwiązań przedwojennych przy jednoczesnym unowocześnieniu ich konstrukcji. Kobieca spódnica zyskała bardziej współczesną formę, sięgającą poniżej linii kolana. Zmianie uległ wygląd oznaczeń w górnej części klap kołnierza, przybierając formę "palmety" właściwej Policji Państwowej. Elementem nawiązującym do tradycji przedwojennej są także tzw. kąty w formie naszywek, umieszczone na rękawach, odwzorowujące hierarchię służbową. 

MR

image
Reklama

 

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 17
Luis
czwartek, 22 października 2020, 15:06

Nie mogę zrozumieć mundurowej rozmiarówki. Czy ktoś to kontroluje przy zamawianiu? Dlaczego w magazynach dla 90% funkcjuszy zawsze brakuje rozmiarów czapek butów kurtek itp. Przecież większość ma podobne wymiary. Ale rozmiary dla słonia albo karła są w nieograniczonych ilościach. I potem pan z magazynu próbuje na siłę takie coś wcisnąć żebyś tylko pobrał. To nie wiedzą ile procentowo jest normalnych? A tak wszystko niewymiarowe zalega na półkach latami

...
piątek, 23 października 2020, 13:13

Oj tam. Zamienisz się z kimś. Bier póki jest...

Resident evil 3
czwartek, 22 października 2020, 14:58

Ciekawe kiedy SG wprowadzi nowoczesność w umundurowaniu? Mundur służbowy w zimie zimno w lecie gorąco. I mundur polowy w nowym kamuflażu a ktorego krój nie zmienił się od lat 90-tych ciągle z tą niedoj.... ną kieszenią na motorola na ramieniu ewentualnie na paczke husteczek do nosa. Czarne t-shirty jak z bazaru które po kilku praniach zmieniają kolor itp itd. Dużo by mówić. Mam nadzieję że komenda główna widzi i coś poprawi.

Igor
środa, 21 października 2020, 21:52

Największy problem mundurowym w polskich służbach to dobór rozmiarów.Trekigowe ubrania czy nowoczesne bhp mają rozmiar np.kurtka czy spodnie, bluza s/m , m/L , L/xl... (skrajne.xxs i xxl producent czasem zapewnia indywidualnie) Czapki:zimowe czy z daszkiem są m-l i l-xl bo czy krój ściągacze dają pewna swobodę regulacji.W MON czy policji jest 16 rozmiarów spodni bluz...czapek... Hełmów (wystarczy komplet wkładek i 3 rozmiary hełmu) Potem w magazynach leża lata czapki na karła i kurtki dla mutantów... A magazyny puste la przeciętnego...gdzie 95% mężczyzn ma ok.179-185cm i 85-100kg... Czy ktoś mysli przy projektowaniu ubrań i logistyce czy tylko nabija się kase producentom.Ja nie wsadzam na głowę czapki kolegi rozmiar lub dwa mniejszej bo sie nie naciąga.Ide do trekingowego sklepu lub militarnego i czapka zimowa jest jeden lub dwa rozmiary i każdemu pasuje. Zamiast dać projektować firmom jak helikon lubawa - zrobić.intwrnetowe glosowanie.na.5-7 projektów to sie robi takie smaczki jak w policji polaro bezrękawnik ala lata 80 gdzie na zdjęcie rękawów przepis nie pozwala...mega sztywną kurtkę przeciwdeszCzową...czapke zimową jak hełmofon albo teletubiś...buty jak z betonu... Gdzie nie ma softshella z odpinanym kapturem i wentylacja pach który jest giętki...odporny na deszcz i śnieg ...wiatr.Kurtka pseudo goretexowa policji to sztywny sztormiak ładnie wyglądajacy na wyjście służbowe.Buble mundurowe powodują wstyd z munduru służbowego zamiast dumę.Dotyczy to także innych krajów -patrz niemieckie hełmy policji ala gwiezdne wojny ..czy belgijski kamuflaż do rabatek kwiatowych.

Emeryt
czwartek, 22 października 2020, 02:58

Piszesz tak jagby coś związanego z tobą było conajmniej...ważne

Cywil
środa, 21 października 2020, 21:44

Jeż wszystkie służby dostały nowe umundurowanie a mamy Covit Proponuję cofnąć mundurówki z każdego policjanta , strażaka , żołnierza czy funkcjonarusza SW to 2200 do budżetu na walkę z pandemią . Rewia mody dla kierownictwa służb mundurowych. Zwiększyli by zakres uprawnień aby policjant mógł użyć paralizatora zamiast gazu a nie wzywał pięciu radiowozów do gościa bez maseczki .

Asdi
czwartek, 22 października 2020, 09:15

Noni 13 dla każdego cywila i będzie sprawiedliwie

Trep
środa, 21 października 2020, 21:13

Taa brak nowego czwiczebnego to kurtki będą w 2030

Tweets InfoSecurity24