KIO odrzuciła odwołanie Airbusa w sprawie Black Hawków dla Policji [NEWS InfoSecurity24]

29 maja 2018, 10:33
Black Hawk S-70i, fot. flickr:Alan Wilson CC BY-SA 2.0
fot. Flickr.com/Alan Wilson CC BY-SA 2.0
  • Postępowanie na śmigłowce wielozadaniowe dla Policji prowadzone jest w ramach procedury "z wolnej ręki". Policja chce kupić śmigłowce Black Hawk
  • Airbus Helicopters złożył 7 maja odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej. Koncern nie zgadzał się z podstawami prawnymi dot. zakupu śmigłowców;
  • KIO na wczorajszym posiedzeniu odrzuciła odwołanie Airbus Helicopters.

Krajowa Izba Odwoławcza, na wczorajszym posiedzeniu, odrzuciła złożone przez Airbus Helicopters odwołanie na procedurą pozyskania śmigłowców wielozadaniowych dla Policji. Airbus Helicopters nie zgadzał się z podstawami prawnymi dot. zakupu śmigłowców w ramach procedury „z wolnej ręki”. W związku z decyzją KIO można się spodziewać, że zgodnie z zapowiedziami Komendanta Głównego Policji, nadinsp. Jarosława Szymczyka, umowa na dostawę Black Hawków dla Policji zostanie podpisana „w najbliższym czasie”.

Airbus Helicopters Societe par actions simplifee odwołanie do KIO złożył 7 maja 2018 roku. Jak informowała wtedy wiceprezes KIO Magdalena Grabarczyk, odwołanie do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej zostało złożone na postępowaniu na pozyskanie śmigłowców wielozadaniowych prowadzone przez Komendę Główną Policji. „Skład orzekający dokonał czynności formalno-prawnych i sprawdzających i wyznaczył termin posiedzenia z udziałem stron na 28 maja 2018 r.” – mówiła Grabarczyk. Z informacji jakie uzyskało InfoSecurity24.pl na wczorajszym posiedzeniu KIO odrzuciła odwołanie Airbusa na podstawie Art. 189 ust. 2 pkt 3 ustawy Prawo zamówień publicznych. Przepis ten mówi, że „Izba odrzuca odwołanie, jeżeli stwierdzi, że: […] odwołanie zostało wniesione po upływie terminu określonego w ustawie”. Z informacji do jakich dotarło InfoSecurity24.pl wynika, że prowadzona procedura zakupu Black Hawków został zgło­szona do Prezesa Zamówień Publicznych 13 kwiet­nia. Teraz zgodnie z art. 198a i 198b PZP Airbus Helicopters przysługuje na postanowienie KIO - w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia - skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie. 

Jak na razie nie jest znane uzasadnienie tej decyzji, KIO z zgodnie z przepisami ma 3 dni na jego opublikowanie. 

Przypomnijmy, pod koniec kwietnia fakt prowadzenia procedury z „wolnej ręki” na zakup śmigłowców wielozadaniowych dla Policji potwierdził InfoSecurity24.pl rzecznik KGP Mariusz Ciarka. Kilka dni później, podczas sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych, do sprawy zakupu śmigłowców Black Hawk, odniósł się także Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk. Potwierdził on wtedy, że Policja planuje zakup właśnie tych śmigłowców i zapowiedział, że umowa zostanie podpisana w najbliższym czasie.

Po decyzji Krajowej Izby Odwoławczej zakup śmigłowców Black Hawk przez Polską Policję wydaje się niezagrożony. Można się zatem spodziewać, że zgodnie z zapowiedziami szefa KGP, niebawem umowa na zakup wielozadaniowych śmigłowców dla policyjnych antyterrorystów zostanie sfinalizowana.

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 26
Jerzy
wtorek, 29 maja 2018, 20:35

Z wolnej ręki czyli ... drożej. Ale co tam, pieniądze podatników wydaje się lekką ręką.

Anty 50 C-cali przed 500+
środa, 30 maja 2018, 19:34

a Jerzy wie? po ILE? janes def poDaje po wbiciu PZL Mielec w jakiej cenie kupuje Chile, 6 sztuk w przeliczeniu na dolary. Po obecnym kursie przelicz ...te 50 sztuk? w pln

Dumi
wtorek, 29 maja 2018, 17:22

Bravo. Kupujcie, nie gadajcie, nie analizujcie. Kupujcie. Temat wyczerpany.

Courre de Moll
wtorek, 29 maja 2018, 16:48

Zamówienie zostało zgłoszone do Prezesa Zamówień Publicznych, ale ten nie raczył upublicznić tej wiadomości poprzez zamieszczenie w biuletynie zamówień publicznych, choć taka jest praktyka nawet dla znacznie mniejszych zamówień w MSWiA. A więc zainteresowani konkurenci mogli się dowiedzieć o postępowaniu jedynie pocztą pantoflową.

King
wtorek, 29 maja 2018, 16:37

I bardzo dobrze. Trudno aby to francuscy związkowcy decydowali co ma kupić Polskie wojsko i policja.

St. Chor.
wtorek, 29 maja 2018, 21:47

Pewnie.Jak decydują o tym amerykańskie koncerny, to jest ok. Tylko dlaczego w końcu sami nie możemy o tym decydować? To co się obecnie wyprawia, to kpina z przepisów i mechanizmów mających obligować rządzących do przejrzystych i uzasadnionych zakupów.

Edek
wtorek, 29 maja 2018, 20:15

Zagraniczny inwestorzy będą Polskę traktować jak Rosję, czyli lepiej nie inwestuj tutaj kasy, bo to z prawem i zasadami nic wspólnego nie mam. Ale jak tam panowie polityczni macie jakąś satysfakcję z zaistniałej sytuacji to dobrze.

PRS
wtorek, 29 maja 2018, 15:55

Czy ktoś miał jakieś wątpliwości/złudzenia, że będzie inaczej? Jak na razie nie udało się wprowadzić do WP Biedahołków frontowymi drzwiami to trzeba jakoś... od podwórza, przez okno... By był niepodważalny argument, że sprzęt już jest... wykorzystywany, że logistyka, że serwis, że szkolenie... Jesteśmy na kolanach i do tego na krótkiej smyczy LM od lat. Albo coś będzie od LM albo nie będzie wcale. Policyjnym oddziałom AT potrzebna jest na tyle lekka maszyna by była w stanie ,,przyziemić\" na dachach. Policji potrzebne są maszyny tanie w utrzymaniu i zakupie, tanie w szkoleniu personelu, czyli jak najbardziej ,,powszechne\" ale za to w ilości przynajmniej 4 na województwo (patrole i interwencje ale też wspomaganie ratownictwa). Pomijając LPR powinien to być zunifikowany typ także dla SG, PSP i GOPRu.

Tweets InfoSecurity24