MSWiA zdradza kiedy zmiana art. 15a może wejść w życie

15 października 2020, 07:36
służby mundurowe
Fot. policja.pl

Maciej Wąsik, sekretarz stanu w resorcie spraw wewnętrznych i administracji, zdradził w piśmie skierowanym do Rafała Jankowskiego, przewodniczącego Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych, że MSWiA proponuje, by nowelizacja art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym weszła w życie z dniem 1 lipca 2021 roku. Przed mundurowymi co prawda jeszcze długa droga, gdyż ministerstwo nie przedstawiło nawet projektu dokumentu, ale jak widać wyczekiwane przez funkcjonariuszy zmiany są coraz bliżej. 

Całkiem niedawno, bowiem w ostatnich dniach września br., mundurowi doczekali się zarysu propozycji ministra spraw wewnętrznych i administracji dotyczących zmian zasad ustalania wysokości emerytury funkcjonariuszy służb mundurowych, czyli sprawy art. 15a. Dotyczyć one będą funkcjonariuszy MSWiA, którzy zostali przyjęci do służby po raz pierwszy po dniu 1 stycznia 1999 r. i przed dniem 1 października 2003 r. "W wyniku zmiany przepisów funkcjonariusze ci będą mogli doliczyć <<pracę cywilną>> do wysługi emerytalnej po osiągnięciu co najmniej 25 lat udokumentowanej służby, w wymiarze 1,3 proc. za każdy rok pracy, do osiągnięcia maksymalnej podstawy wymiaru, tj. 75 proc." - przypomina Maciej Wąsik w piśmie do Rafała Jankowskiego. Jak dodaje, "oznacza to, że ww. funkcjonariusze będą mogli spełniać warunek osiągnięcia 25 lat służby najwcześniej od 1.01.2023 roku (po uwzględnieniu ewentualnego odbycia zasadniczej służby wojskowej)". Wiadomo, że warunek ten związany jest z tym, że resort i szefowie służb stoją na stanowisku, że nie można pozwolić na odpływ doświadczonych funkcjonariuszy.

Resort szacuje, że skutki finansowe zmian dla budżetu w perspektywie do roku 2030 wyniosą około 200 mln złotych. Propozycja dotyczy wszystkich służb podległych MSWiA, czyli ok. 9 tysięcy osób służących we wszystkich formacjach.

Prace nad projektem zmian nadal jednak trwają, więc jego szczegóły nie są jeszcze znane mundurowym. Cały projekt, zgodnie z wrześniowymi deklaracjami wiceministra Macieja Wąsika, ma "w najbliższym czasie" trafić w ręce związkowców. A dalej, w trakcie jego legislacyjnej drogi, będzie czas na dogadanie szczegółów. Czasu na prace zostało więc niewiele, gdyż MSWiA proponuje, by nowelizacja ustawy weszła w życie z dniem 1 lipca 2021 roku. Z doświadczenia wiemy jednak, że jeśli ministerstwu na tym czasie zależy, to prace nad dokumentami potrafią przebiegać w ekspresowym tempie.

Jak podkreślał niedawno w rozmowie z InfoSecurity24.pl Rafał Jankowski, ważne jest to, że pojawił się już jakiś zarys projektu, główne ramy. Jest to bowiem ostatni punkt porozumienia z 2018 roku, który nie został zrealizowany, a na który związkowcy długo i cierpliwie czekali. "W tym czasie wykonaliśmy setki prób, by stało się to wcześniej. Doczekaliśmy się, jesteśmy zadowoleni, że w końcu sprawa została podjęta" - dodał. Szef związkowców zaznaczył jednak, że to oczywiście nie koniec rozmów z resortem na temat omawianych zmian. Pojawiły się już bowiem pytania, dotyczące m.in. tego, czy w lata służby wliczana będzie służba wojskowa.

MR

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 133
Lubomir
piątek, 23 października 2020, 23:11

Obecna sytuacja nie napawa optymizmem, każdy chce coś ugrać a kołderka krótka, stan finansów bardzo kiepski, szykuje się olbrzymi deficyt przez pandemie, dlatego art.15a można odłożyć na lepszy czas, problem w tym że przebojem wszedł 25+ tzw. "dziadkowe", a my czekamy na dobre zmiany 15a przeszło 20 lat i to nas ma prawo boleć, bo to nasze ciężko zapracowane lata, które wspierały przecież latami system emerytalny a teraz kiedy my liczymy na wdzięczność Państwa za te lata, to dostajemy kopniaka, przykre, mam nadzieję ze przyjdzie czas na zrównanie zasadami roczników 99-12 z osobami przyjętymi przed 1999, nadzieja umiera ostatnia.

Tytus
piątek, 23 października 2020, 22:55

Wiecie co jest strasznie słabe?, to że ZZ ogłaszają sukces art.15a, tak naprawdę zaklinają rzeczywistość, wmawiają nam ciemnotę, w tej postaci art.15/25 plus zwrot kilku lat z cywila i utratę II emki to największy możliwy do zakaceptowania bubel i gniot prawny, to uderza w nas tak szeroko, ze tylko ktoś całkowicie odrealniony łynkie te farmazony o korzyściach zmiany z 15a na 15. Powiem Wam ze nie zazdroszczę obecnemu Rządowi, mają naprawdę ciężko, ale mimo trudnego czasu nie możemy pozwolić na propozycje zmiany 15a w obecnym wymiarze, tracimy po prostu na wszystkim co możliwe, nie wolno się na to zgodzić, może warto odłożyć te rozmowy na inny czas, bo obecna propozycja jest nie do zaakceptowania.

Pies
piątek, 23 października 2020, 16:30

Jak się posypią l4 na psią grypę okaże się że można zlikwidować 15a dla 99-2012 , a jak nie to zobaczymy jak 25+ zabezpieczą ten cyrk który zaczyna się robić. Bo związki pewnie dalej będą się cieszyć z "porozumienia" i piać z zachwytu zaproponowanego przez stronę rządową. Listopad za pasem.

Abus
sobota, 24 października 2020, 19:36

Pies ,Kot ,Optymista nic dobrego z tej propozycji niewyniknie Związki osiągnęły co chciały czyli +25 +28 My obięci 15a teraz do niczego im jesteśmy potrzebni po prostu zostaliśmy wykorzystani podczas protestu przez ZZ do swoich celów. To koniec walki przez ZZ o likwidację 15a (mnie też obejmuje ). Przykre ale prawdziwe . Tak bardzo chciałbym się mylić.

Kot
piątek, 23 października 2020, 11:14

Widzicie co się dzieje w Warszawie

TD
piątek, 23 października 2020, 11:07

Już się zaczyna robić gorąco

Tweets InfoSecurity24