MSWiA zdradza kiedy zmiana art. 15a może wejść w życie

15 października 2020, 07:36
służby mundurowe
Fot. policja.pl

Maciej Wąsik, sekretarz stanu w resorcie spraw wewnętrznych i administracji, zdradził w piśmie skierowanym do Rafała Jankowskiego, przewodniczącego Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych, że MSWiA proponuje, by nowelizacja art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym weszła w życie z dniem 1 lipca 2021 roku. Przed mundurowymi co prawda jeszcze długa droga, gdyż ministerstwo nie przedstawiło nawet projektu dokumentu, ale jak widać wyczekiwane przez funkcjonariuszy zmiany są coraz bliżej. 

Całkiem niedawno, bowiem w ostatnich dniach września br., mundurowi doczekali się zarysu propozycji ministra spraw wewnętrznych i administracji dotyczących zmian zasad ustalania wysokości emerytury funkcjonariuszy służb mundurowych, czyli sprawy art. 15a. Dotyczyć one będą funkcjonariuszy MSWiA, którzy zostali przyjęci do służby po raz pierwszy po dniu 1 stycznia 1999 r. i przed dniem 1 października 2003 r. "W wyniku zmiany przepisów funkcjonariusze ci będą mogli doliczyć <<pracę cywilną>> do wysługi emerytalnej po osiągnięciu co najmniej 25 lat udokumentowanej służby, w wymiarze 1,3 proc. za każdy rok pracy, do osiągnięcia maksymalnej podstawy wymiaru, tj. 75 proc." - przypomina Maciej Wąsik w piśmie do Rafała Jankowskiego. Jak dodaje, "oznacza to, że ww. funkcjonariusze będą mogli spełniać warunek osiągnięcia 25 lat służby najwcześniej od 1.01.2023 roku (po uwzględnieniu ewentualnego odbycia zasadniczej służby wojskowej)". Wiadomo, że warunek ten związany jest z tym, że resort i szefowie służb stoją na stanowisku, że nie można pozwolić na odpływ doświadczonych funkcjonariuszy.

Resort szacuje, że skutki finansowe zmian dla budżetu w perspektywie do roku 2030 wyniosą około 200 mln złotych. Propozycja dotyczy wszystkich służb podległych MSWiA, czyli ok. 9 tysięcy osób służących we wszystkich formacjach.

Prace nad projektem zmian nadal jednak trwają, więc jego szczegóły nie są jeszcze znane mundurowym. Cały projekt, zgodnie z wrześniowymi deklaracjami wiceministra Macieja Wąsika, ma "w najbliższym czasie" trafić w ręce związkowców. A dalej, w trakcie jego legislacyjnej drogi, będzie czas na dogadanie szczegółów. Czasu na prace zostało więc niewiele, gdyż MSWiA proponuje, by nowelizacja ustawy weszła w życie z dniem 1 lipca 2021 roku. Z doświadczenia wiemy jednak, że jeśli ministerstwu na tym czasie zależy, to prace nad dokumentami potrafią przebiegać w ekspresowym tempie.

Jak podkreślał niedawno w rozmowie z InfoSecurity24.pl Rafał Jankowski, ważne jest to, że pojawił się już jakiś zarys projektu, główne ramy. Jest to bowiem ostatni punkt porozumienia z 2018 roku, który nie został zrealizowany, a na który związkowcy długo i cierpliwie czekali. "W tym czasie wykonaliśmy setki prób, by stało się to wcześniej. Doczekaliśmy się, jesteśmy zadowoleni, że w końcu sprawa została podjęta" - dodał. Szef związkowców zaznaczył jednak, że to oczywiście nie koniec rozmów z resortem na temat omawianych zmian. Pojawiły się już bowiem pytania, dotyczące m.in. tego, czy w lata służby wliczana będzie służba wojskowa.

MR

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 133
Andrew Gliwice
sobota, 14 listopada 2020, 23:57

Jak można tak oszukiwać nie doliczając UCZCIWIE WYPRACOWANYCH lat pracy poza służbą mundurową?

Narek
wtorek, 10 listopada 2020, 01:35

A co z takimi policjantami ? Którzy do służby trafili po 40 i mają z cywila oo 25 lat i więcej, jak rozwiązac ich emerytury? Przecież te 25 lat w Policji nikt nie da rady wyrobic bo będzie kuwl 70 lat i ponad 50 lat pracy. Adt. 15a trzeba rozwiązać dla wszystkich funkcjonariuszy bez względu na wstąpienie do służby. Tylko tym którzy mają dużo lat z cywila przeliczyc normalnie a z służby np. rok orzelucAc 1,3 ok taki policjanybtez powinien muc odejść w wieku 55 lat tyłko mieć inaczej policzone Dlaczego jeden na pracować 15 lat stare zasady i na że odejść a inny ma pracować 50!lat i więcej z cywilem to czysta kpina

W służbie
wtorek, 17 listopada 2020, 01:13

Każdy przyjmując się do służby w określonym okresie wiedział na co się pisze. We wszystkich krajach reformują systemy emerytalna zazwyczaj na niekorzyść ale każdy wie na co się pisze. Nie rozumiem czemu wszyscy których dotyczy art 15a chcą wykorzystać sytuację że grupie zatrudnionej między 99-03 odebrano uprawnienia - to im odebrano uprawnienia gdyż ustawa zadziałała wstecz. Zatrudnieni po 03 wiedzieli na co się piszą. Argumenty o potrzebie przywrócenia czy zrównania uprawnień dla wszystkich to bzdura i jazda na plechach zatrudnionych między 99-03.

Były zwiazkowiec
sobota, 7 listopada 2020, 13:41

Na szczęście emeryt na przewodniczacego związków zawodowych!!! Takich ludzi nam trzeba.

Zwykły Pies
piątek, 6 listopada 2020, 13:13

Brawo Na szczęście emeryt !!! Lepiej nie można było tego porozumienia podsumować. Mam nadzieję że ważni związkowcy to czytają i czegoś się nauczą oprócz przyklaskiwania MSWiA, jeszcze raz pełen szacun!

Na szczęście emeryt
czwartek, 5 listopada 2020, 22:10

Pełna odpowiedz jest zawarta w tytule: MSWiA oraz zdrada. Aby zakończyć słuszny protest Brudziński obiecał wszystko i wszystkim.Później nastąpiła zdrada.Zwasalizowane związki prosiły ale się nie doprosiły -;(. Podstawą służby w każdej formacji jest zaufanie. Mnie tego uczono!.Tego zaufania nie ma i już nie będzie! Teraz płacz o powrót do służby tych którzy odeszli w okresie krótszym niż trzy lata bo liczba wakatów uniemożliwia funkcjonowanie.Pytam ile lat czekam na rozwiązanie problemu 15a?. Warunek 55 roku życia już znikł z treści propozycji. Ups.....stał się jak Covid - bezobjawowy. Panie Jankowski zapraszam na ulicę na zabezpieczenie demonstracji.Może wtedy wy związkowcy zrozumiecie, że mając podpisane przez ministra porozumienie już się nie prosi ale żąda w imieniu funkcjonariuszy.Jeżeli 9 000 policjantów to za mało aby rozwiązać problem to moze znowu musimy wyjść na ulice?

Tweets InfoSecurity24