Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

MSPO 2019: Zarządzanie kryzysowe tematem stoiska WOT na targach obronnych

Fot. InfoSecurity24.pl
Fot. InfoSecurity24.pl

Tematem przewodnim tegorocznego stoiska Wojsk Obrony Terytorialnej podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach będzie zarządzanie kryzysowe - poinformował rzecznik tej formacji ppłk Marek Pietrzak.

Rzecznik przypomniał, że Wojska Obrony Terytorialnej już trzeci raz wystawiają swoje stoisko na kieleckim salonie przemysłu obronnego, który rozpoczyna się we wtorek.

W tym roku tematem przewodnim stoiska WOT jest zarządzanie kryzysowe. "Dlatego oprócz uzbrojenia, prezentujemy wyposażenie jakie używamy podczas akcji kryzysowych w różnych regionach naszego kraju" - wyjaśnił ppłk Pietrzak.

Poza sprzętem kryzysowym atrakcją stoiska będzie możliwość obejrzenia wyposażenia indywidualnego sekcji lekkiej piechoty WOT. "Ponadto każdy chętny będzie mógł poczuć się jak rekrut i zbadać swoje ciało na analizatorze masy ciała oraz wypełnić wniosek o powołanie do naszej formacji" - dodał rzecznik. By przekonać ewentualnych chętnych do służby w WOT rzecznik zaprasza zwiedzających do rozmów z żołnierzami tej formacji, którzy mają opowiadać o specyfice swojej służby i doświadczeniach.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej są formacją często kierowaną do poszukiwań osób zaginionych i do pomocy ludności cywilnej w przypadku klęsk żywiołowych. W sierpniu ppłk Pietrzak informował, że w tym roku już dziesięć razy byli oni angażowani w poszukiwania zaginionych osób. W sumie od początku istnienia tej formacji uczestniczyli w 13 akcjach poszukiwawczych.

Ppłk. Pietrzak wyjaśnił też, że użycie wojska do tego typu działań może odbywać się na wniosek policji na mocy ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP oraz rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie postępowania przy wykonywaniu niektórych uprawnień policji. Może także odbywać się na wniosek wojewody na podstawie ustawy o zarządzaniu kryzysowym. Każdorazowe użycie wojska musi być poprzedzone decyzją ministra obrony narodowej.

Sprawdzianem dla WOT były prowadzone w tym roku - od 21 do 28 maja - przez tę formację działania przeciwpowodziowe i usuwania skutków trąby powietrznej - poinformował Pietrzak. Podczas tych działań 1440 żołnierzy WOT wspierało lokalne społeczności, terenowe organy administracji państwowej i publicznej oraz służby ratownicze, w szczególności: Państwową i Ochotniczą Straż Pożarną. Zdecydowaną większość żołnierzy WOT stanowili żołnierze ochotnicy, których było 1179. Działania były prowadzone na Lubelszczyźnie, gdzie usuwano skutki trąby powietrznej. Jednocześnie na skutek długotrwałych i intensywnych opadów na południu kraju zaczęły wylewać rzeki. Z wnioskami do ministra obrony narodowej o wsparcie wojska w usuwaniu skutków powodzi wystąpili wojewodowie: podkarpacki, małopolski, śląski oraz świętokrzyski.

image
Fot. M. Rachwalska

Jak wynika z informacji rzecznika, działania na terenie pięciu województw prowadziło siedem wojskowych zgrupowań zadaniowych. Formacje WOT użyły do niesienia pomocy: 66 ciężarówek, 14 samochodów osobowo-terenowych, dwa quady, dwa samochody sanitarne, łódź z silnikiem zaburtowym, 21 agregatów prądotwórczych, 12 zestawów oświetleniowych oraz dodatkowy, drobny sprzęt inżynieryjno-saperski taki jak: piły spalinowe i kombinezony do długotrwałej pracy w wodzie.

Głównym zadaniem WOT, funkcjonujących od 2017 r. jako odrębny rodzaj sił zbrojnych, jest wspieranie lokalnych społeczności, zapobieganie skutkom klęsk żywiołowych oraz wspieranie służb ratowniczych. W czasie kryzysu i wojny mają współdziałać z wojskami operacyjnymi. WOT składają się głównie z ochotników, liczą obecnie ponad 20 tys. osób, w tym ok. 3 tys. żołnierzy zawodowych. Docelowo formacja ma liczyć 53 tys. osób.

Tegoroczny MSPO rozpoczyna się we wtorek i potrwa do piątku. Udział w targach potwierdziło ponad 600 wystawców, a ponad połowa z nich to wystawcy zagraniczni z 31 państw. Honorowy patronat nad MSPO objął prezydent Andrzej Duda.

image
Fot. M. Rachwalska
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze