Projekt podwyżek SW już na RCL. Jak wygląda tabela mnożników?

19 marca 2019, 16:19
SW, funkcjonariusz, fot. SW.gov.pl
Fot. Służba Więzienna - kpt. Szczepan Sułek

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się dziś projekt wyczekiwanego przez funkcjonariuszy Służby Więziennej rozporządzenia, dzięki któremu otrzymają oni wynegocjowane w ubiegłym roku podwyżki. Projekt w trybie pilnym został zaopiniowany pozytywnie przez NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa. Zgodnie z dokumentem, pensje mundurowych już niebawem powinny wzrosnąć (wraz z nagrodą roczną) przeciętnie o 655 złotych brutto.

Funkcjonariusze Służby Więziennej długo czekali na to, aż rozporządzenie ujrzy światło dzienne. Wynegocjowane w ubiegłym roku podwyżki, na konta funkcjonariuszy powinny trafiać od 1 stycznia tego roku jednak, mimo że mundurowi otrzymali już w tym roku trzy pensje, żadna z nich nie zawierała obiecanych pieniędzy. Dzisiejsza publikacja projektu rozporządzenia to już jeden z ostatnich etapów przed oczekiwaną zmianą przepisów. To, jak ważna jest to kwestia dla środowiska mundurowych z SW, widać choćby po ekspresowym trybie opiniowania przez jeden ze związków zawodowych działajacych w formacji.

Jak czytamy w projekcie, "zmiany polegają na zmianie mnożników przeciętnego uposażenia stanowiącego uposażenie zasadnicze funkcjonariuszy, co w konsekwencji będzie skutkować podwyżką stawek uposażenia zasadniczego o kwotę 520 złotych na stanowiskach zaszeregowanych w grupie od 2 do 39". Pierwsza grupa zaszeregowania pozostaje na niezmienionym poziomie. Podwyżka uposażenia zasadniczego spowoduje też wzrost wydatków z tytułu dodatku za wysługę lat. Co za tym idzie, łącznie uposażenie zasadnicze, razem z dodatkiem za wysługę lat, wzrośnie przeciętnie o 604 złote brutto na etat. Brakujące 51 złotych to kwota wynikająca ze wzrostu nagrody rocznej, czyli tzw. trzynastki.

image
Źródło: Projekt rozporządzenia w sprawie uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Służby Więziennej

Ile to będzie kosztowało? Zgodnie z wyliczeniami podwyżki w 2019 roku pochłoną kwotę 221 122 000 złotych. Łącznie zwiększenie uposażeń w SW w latach 2019-2028 ma kosztować budżet państwa 2 363 761 000 złotych. 

Po zmianach wielokrotność kwoty bazowej, stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy SW, wzrośnie z poziomu 3,28 do 3,71. 

image
Źródło: Projekt rozporządzenia w sprawie uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Służby Więziennej

Funkcjonariusze SW mogą się spodziewać, że rozporządzenie wejdzie w życie z dniem ogłoszenia, a biorąc pod uwagę fakt, że projekt został już opublikowany i w części zaopiniowany, może się to zdarzyć w najbliższych dniach. Zatem nie jest wykluczone, że podwyżki znajdą się na kontach funkcjonariuszy wraz z kwietniową, a najpóźniej z majową wypłatą. Dodatkowo mundurowi otrzymają też wyrównanie równe kwocie jaką powinni otrzymać od stycznia tego roku.

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
f-sz z pierwszej lini
piątek, 12 kwietnia 2019, 16:19

pieniążki były już w zakładach i nagle kazali je wycofać. Już poszły informacje że będą płacić i nagle wszystko zabrali. Czuję się jak śmieć, a nie jak dumny człowiek z orłem na mundurze. Tak nas upodlają swoimi zagrywkami. Teraz to już tylko psychiatra.

M
środa, 20 marca 2019, 16:10

Nie rozumiem dziwnych odpowiedzi z wojska. Niech każdy pilnuje własnego nosa. Ciekawe co by pisali funkcjonariusze z innych formacji, gdyby bezpośrednio ich to dotyczyło. Nie jest przyjemne, że państwo polskie nie traktuje wszystkich na równi. Każdy zawód jest potrzeby i powinien być doceniany. Wojsko cichosza;-) bardzo proszę nie budzić się z prostackimi komentarzami!!!

Ministrant
środa, 20 marca 2019, 07:56

Patryk Jaki loddaj moje pincset dwadziścia zlociszy

F-sz
środa, 20 marca 2019, 00:42

Czyli od kwietnia L4 do czasu wypłaty takiej jakaś nam się należy a jak się dowodzącym to nie podoba cóż taki mamy klimat nie szanujecie nas to macie tego efekty

SW Travel
wtorek, 19 marca 2019, 19:17

Wojsko - ok 500 netto, Policja tak samo. Natomiast wielu, wielu księgowych z jednostek podstawowych wylicza że będzie to ok 300 zł, jeśli tak się stanie to niech Wojsko juz zacznie przygotowania do ochrony jednostek bo funkcjonariuszy SW nikt tam nie zastanie.