MSWiA szuka sposobu na zatrzymanie w policji odchodzących funkcjonariuszy

7 listopada 2019, 16:34
1-329366
Fot. Lubuska Policja

W ministerstwie prowadzone są prace nad rozwiązaniem umożliwiającym przyznawanie dodatkowych świadczeń pieniężnych dla doświadczonych funkcjonariuszy, którzy posiadają co najmniej 25 lat służby i nabyli prawo do emerytury - poinformowało MSWiA.

W czwartek "Rzeczpospolita" napisała, powołując się na policyjnych związkowców, że w przyszłym roku policję czeka rekordowa fala odejść ze służby. Gazeta informuje, że nawet 10 tys. policjantów w latach 2020-2021 r. może zrzucić mundur – wchodzą bowiem w pełną wysługę lat, która uprawnia ich do najwyższych uprawnień emerytalnych i gwarancji aż 75 proc. wynagrodzenia.

Jak napisała "Rz", chodzi m.in. o propozycję, by rząd dołożył do pensji policjantom z 25-letnim stażem 50 proc. hipotetycznej emerytury, aby zostali w służbie kolejne pięć lat.

To funkcjonariusze, którzy przychodzili do nowo tworzonej policji w latach 1990–1991. Pierwsza duża fala wniosków o odejście pojawi się na początku przyszłego roku i nie ma się co dziwić. Rząd mało robi, by ich zatrzymać.

Andrzej Szary, przewodniczący wielkopolskiego NSZZ Policjantów

MSWiA poinformowało dziś, że prowadzone są prace nad rozwiązaniem, które umożliwiłoby przyznawanie dodatkowych świadczeń pieniężnych dla doświadczonych funkcjonariuszy.

Według ministerstwa, systematycznie podnoszone są uposażenia policjantów. "Od 1 stycznia 2019 r. funkcjonariusze dostali podwyżkę w przeciętnej miesięcznej wysokości po 655 zł brutto (wraz z nagrodą roczną). Zabezpieczone zostały też środki na podwyżkę uposażeń od 1 stycznia 2020 roku w przeciętnej miesięcznej wysokości 500 zł na etat wraz z nagrodą roczną. Zgodnie z podpisanym 8 listopada 2018 r. porozumieniem pomiędzy Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji a stroną społeczną, reprezentowaną przez przedstawicieli związków zawodowych zrzeszających funkcjonariuszy poszczególnych formacji resortu, od 1 lipca 2019 r. wprowadzono płatne w 100 proc. nadgodziny" - wylicza MSWiA.

Szef związku zawodowego policjantów Rafał Jankowski zaznaczył, że jest punkt porozumienia z 8 listopada, który dotyczy dodatku dla osób w wieku emerytalnym. "Naszym zdaniem ten projekt bardzo wybiórczo traktował część funkcjonariuszy. Chcielibyśmy, żeby to rozwiązanie było bardziej powszechne i żeby były czytelne kryteria określające, kto może z tego dodatku skorzystać. Na pewno nie wyrazimy pozytywnej opinii, jeżeli będzie mogła z tego skorzystać jakaś tylko wąska grupa funkcjonariuszy" - powiedział Jankowski.

Rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka podkreślił, że na początku roku w służbach mundurowych zawsze odnotowuje się więcej odejść na emeryturę. "W tym czasie nie przyjmujemy dużej liczby policjantów, gdyż szkoły policyjne są zapełnione kursantami przyjętymi w listopadzie i grudniu, gdy prowadzimy największy nabór. A więc przed nami jeszcze dwa duże nabory w tym roku" - stwierdził insp. Mariusz Ciarka.

PAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 49
Adam
niedziela, 10 listopada 2019, 09:49

słabe te działania kgp ja chciałbym pieniązki za nadgodziny a nie miesiąc przymusowego wolnego

Cndi
sobota, 9 listopada 2019, 08:49

Nikt nie dostanie pieniędzy za nadgodziny bo ich poprostu nie ma. W chwili obecnej trwa wielkie wybieranie nadgodzin z polecenia przełożonego ..... Nie liczy się to że masz swoją robotę , będą zaległości , nie ma ludzi do pracy . Istotne jest to że wybierzesz nadgodziny i nie trzeba będzie płacić ..... Patologia. Skoro nie ma na nadgodziny to na te dodatki też kasy nie będzie , no chyba że tylko dla zapracowanych na stanowiskach i że znajomościami..... Czegoś takiego jak w policji nigdzie nie wiedziałem . Jeżeli ktoś tu nie pracował to nie jest w stanie sobie tego betonu wyobrazić . Ja za chwilę będę mógł iść na emeryturę, nie chce ale jak tak dalej pójdzie , nadal będzie taka nagonka , statystyka której niby nie ma czy nieudolnie obsadzane stanowiska znajomymi którzy nie mają pojęcia o robocie to ja się wypisuje z tego cyrku. Pozdrawiam wszystkich uczciwie pracujących funkcjonariuszy ..... To już jest praca , nie służba.

Monter
środa, 11 grudnia 2019, 08:01

Pracując czyli do 60/65 roku życia lub pomostówka 55/60 lat wtedy można odejść. Takie zasady powinny obowiązywać wszystkich. Nie byłoby problemów z kadrami. Z tą różnicą, że resortowy powinien być solidnie wynagradzany. Po przepracowaniu minimum 15 lat w mundurze i po osiągnięciu 55/60 lat gwarantowana 75 % pensji tyle emerytury.

ZOMO
piątek, 29 listopada 2019, 13:35

Jestem w podobnej sytuacji cały czas obserwuje plecaków którzy nawet na ulicy nie byli a kierownikami zostali zrobieni niestety znajomości i nic więcej smutne to nie policja to statystyki jakie nadgodziny? Podwyżki znowu teraz już piszą średnio po 500 czyli stary 800 a ten do 5 grupy 200 paranoja

Lelum polelum
piątek, 8 listopada 2019, 22:39

Jeżeli będzie w resorcie normalność i szacunek dla każdego policjanta, to pozostaną w służbie.

prawie emeryt
niedziela, 10 listopada 2019, 13:46

normalności i szacunku nigdy tam nie będzie taka praca ale jak by dali mi 2tys. podwyżki od nowego roku to bym zacisnął zęby i jeszcze popracował a tak 15lat i emka -dorobię w normalnych warunkach te 2tys lub więcej. TO WIE KAŻDY CO MA +-15lat

Ja
piątek, 8 listopada 2019, 22:06

Nie będą odchodzić kiedy będą mieli więcej pieniędzy, miej wymyślania przez KGP przepisom, etaty z KGP oddać dla policjantów pracujących w KMP i KPP i nie prosić się o sprzęt.

Funkcjonariusz
piątek, 8 listopada 2019, 14:48

Znajdzcie sposób aby zatrzymać młodych f-szy bo problem nie dotyczy tylko osób z wiekiem emerytalnym. Bariera 25 zniechęca młodych ludzi

Sam
sobota, 9 listopada 2019, 05:52

To może tylko 5 lat i wysoka emerytura czy to też za dużo ?

Dsg
sobota, 9 listopada 2019, 06:26

Co jest wazniejsze? Twoj punkt widzenia czy zachowanie bezpieczenstwa panstwa?

Tweets InfoSecurity24