Reklama

Służba Więzienna

Koniec Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki

Fot. Wyższa Szkoła Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie
Fot. Wyższa Szkoła Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie

To już pewne. Wyższa Szkoła Kryminologii i Penitencjarystyki od 1 kwietnia zmieni nazwę. W Dzienniku Ustaw opublikowano specjalne rozporządzenie w tej sprawie, podpisane przez szefa resortu edukacji i nauki. Zgodnie z nim, uczelnia podległa ministrowi sprawiedliwości już za dwa tygodnie funkcjonować będzie pod nazwą Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości. To jednak nie jedyne zmiany, jakie czekają najmłodszą mundurową szkołę wyższą w Polsce.

"Z dniem 1 kwietnia 2021 r. Wyższej Szkole Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie nadaje się nazwę <<Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości>>" – czytamy w wydanym wczoraj rozporządzeniu. Dokument, wchodzi w życie "z dniem następującym po dniu ogłoszenia", a więc od 18 marca, a co za tym idzie, zmiana jest już przesądzona. 

O tym, że WSKiP pod obecną nazwą przestanie istnieć, InfoSecurity24.pl informował już w lutym. Twórcy projektu tłumaczyli, że zmiana wynika z "konieczności dostosowania nazwy uczelni do rozszerzonego zakresu jej działalności, uwzględniającego oprócz kształcenia funkcjonariuszy Służby Więziennej, również prowadzenie kształcenia przyszłych kadr organów wymiaru sprawiedliwości oraz innych służb realizujących zadania z zakresu bezpieczeństwa publicznego". O to, co jeszcze, oprócz nazwy, zmieni się kierowanej przez niego uczelni, zapytaliśmy jej rektora, gen. Marcina Strzelca. Jak mówił w rozmowie z redakcją, szkoła poszerza zakres swojej działalności, i dlatego, że jest jedyną uczelnią podlegającą Ministerstwu Sprawiedliwości, musi "na system spoglądać szeroko". "Dużym jego elementem (sytemu – przyp. red.) jest Służba Więzienna, ale także wiele innych obszarów, jak choćby współpraca z organizacjami pożytku publicznego czy z kuratelą sądową i sądami" – przekonywał gen. Strzelec. Jak dodawał chodzi też o m.in. o "cały rozbudowany system kar nieizolacyjnych, który wymaga szerszego spojrzenia badawczego i dydaktycznego". 

Gen. Strzelec pytany, czy wraz ze zmianą nazwy zmieni się też profil uczelni, odpowiedział, że nadal pozostanie ona szkołą mundurową. "To jest nasze podstawowe zadanie, czyli przygotowanie kadr dla więziennictwa, szkolenie funkcjonariuszy – tak kandydatów na oficerów, jak i kadry kierowniczej" – mówił Rektor-Komendant WSKiP. Jak dodawał, oprócz oferty studiów podyplomowych dla kadry dyrektorskiej SW oraz służby kandydackiej, szkoła uruchamia studia prawnicze. "Chcemy szkolić urzędników, prawników" – podkreślał generał.

Spoglądamy więc szerzej – nie tylko na mundur, ale też na urzędników, pracowników zawodów prawniczych. Ostatni czas naszej działalności badawczej to też zwrot w kierunku aspektów prawnych, więc ten profil uczelni ewoluuje.

Gen. Marcin Strzelec, Rektor-Komendant WSKiP – wywiad dla InfoSecurity24.pl z 10 marca 2021 r.

Uczelnia, mimo rozszerzania zakresu swojej działalności, nie zamierza budować nowego kampusu w Warszawie, o którym mówiło się jeszcze przed powstaniem WSKiP. Jak mówił rektor, choć takie rozwiązanie "byłoby to oczywiście (…) optymalne i najlepsze", w tej chwili nie ma takich planów. "Musimy też pamiętać, że mamy obecnie trudny czas dla finansów państwa, czas pandemii, zwiększonych wydatków na ochronę zdrowia" – tłumaczył w rozmowie z redakcją gen. Strzelec. Jak dodawał, "byłoby świetnie, gdyby do takiej inwestycji mogło dojść, ale na razie radzimy sobie w tym modelu dualnym, a więc w naszym kampusie mundurowym w Kaliszu i kampusie w Warszawie". Co jednak ciekawe, choć o budowie nowego kampusu nie ma mowy, uczelnia zamierza pozyskać w stolicy dwie nieruchomości. Jedna z nich ma zostać kupiona przez szkołę, druga "przekazana w trybie przekazania najmu". Gen. Strzelec nie chciał zdradzić jednak z jakimi kosztami wiązać się będą te inwestycje.

Wyższa Szkoła Kryminologii i Penitencjarystyki instytucjonalnie istnieje od 31 sierpnia 2018 roku, ale działalność rozpoczęła 1 stycznia 2019 roku.

DM

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze