Nadal nie wiadomo kiedy do Służby Więziennej trafią podwyżki, ale "trzynastka" już niebawem

21 lutego 2019, 13:56
Służba Więzienna, więzienie, fot. OISW w Warszawie
Fot. OISW w Warszawie

Funkcjonariusze Służby Więziennej, wciąż czekają na obiecane w ubiegłym roku podwyżki. Podpisane porozumienie gwarantowało mundurowym zwiększenie uposażeń od 1 stycznia tego roku, jednak do dziś podwyżek nie otrzymali. Jak poinformowała InfoSecurity24.pl rzecznik prasowa Służby Więziennej, podwyżki zostaną wypłacone „niezwłocznie, po opublikowaniu rozporządzeń regulujących przedmiotowe zagadnienia”. Resort sprawiedliwości, do momentu publikacji materiału, nie odpowiedział redakcji, kiedy przepisy zostaną opublikowane.

W ubiegłym roku przez Polskę przetoczyła się fala protestów służb mundurowych, zakończonych podpisaniem porozumień. Mimo tego, że funkcjonariusze SW stali ramię w ramię z policjantami, strażakami i strażnikami granicznymi, porozumienie podpisane w MSWiA 8 listopada 2018 roku nie obejmowało ich swoimi zapisami. Osobny dokument związkowcy reprezentujący mundurowych z SW podpisali 19 listopada 2018 roku. Porozumienie gwarantowało podwyżki w wysokości 655 złotych brutto od 1 stycznia 2019 roku. Jednak mimo tego, że od początku roku minęły już niemal dwa miesiące, mundurowi wciąż czekają na obiecane pieniądze.

Cierpliwość wystawiona na próbę 

Zapytaliśmy rzecznik prasową dyrektora generalnego SW, o to kiedy podwyżki trafią na konta mundurowych. „Niezwłocznie, po opublikowaniu rozporządzeń regulujących przedmiotowe zagadnienia” – opowiedziała nam ppłk Elżbieta Krakowska. O termin podwyżek zapytaliśmy też Ministerstwo Sprawiedliwości, jednak do czasu publikacji artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Wzrost uposażeń funkcjonariuszy, jak podkreśla ppłk Krakowska, będzie zrealizowany poprzez podwyżkę uposażenia zasadniczego o kwotę 520 zł brutto. Ponadto wraz ze wzrostem uposażenia zasadniczego nastąpi wzrost dodatku z tytułu wysługi lat, której wysokość uzależniona jest od okresu służby. Tak więc, różnice w wysokości podwyżek powinny wynikać wyłącznie z wysokości dodatku z tytułu wysługi lat.

Ile będą kosztować podwyżki? „Kwota środków finansowych wynikająca z podwyższenia, od dnia 1 stycznia 2019 roku, wielokrotności kwoty bazowej stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy SW, z przeznaczeniem na podwyżkę uposażeń (bez nagrody rocznej) wynosi –  203 387 tys. zł. (w skali roku)” – poinformowała redakcję rzecznik prasowa Służby Więziennej.

Warto dodać, że podwyżki w służbach mundurowych MSWiA wypłacone zostały na początku lutego, wraz z wyrównaniem za styczeń. Było to możliwe, bo MSWiA przygotowało rozporządzenia określające wielokrotność kwoty bazowej dla policjantów, strażaków, strażników granicznych i funkcjonariuszy SOP. Do momentu publikacji tego artykułu podobne rozporządzenie odnoszące się do wielokrotności kwoty bazowej funkcjonariuszy SW nie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw, a co za tym idzie zagwarantowane listopadowym porozumieniem podwyżki nie mogą trafić na konta mundurowych. Co więcej, ostatnie publikacje i wymiana pism dotyczących podziału pieniędzy (w tym przypadku związanych z dodatkiem służbowym) między związkami SW a kierownictwem formacji pokazuje, że wciąż ścierają się różne wizje podziału środków wewnątrz Służby, a sposób prowadzonej komunikacji dowodzi, że każda dyskusja o finansach nadal budzi wiele emocji.

Kolejne podwyżki, po tym jak mundurowi otrzymają te obiecane na ten rok, czekają funkcjonariuszy SW w przyszłym roku. Jak wynika z porozumienia zawartego pomiędzy Ministrem Sprawiedliwości i NSZZFiPW, następna podwyżka zaplanowana jest od 1 stycznia 2020 roku, i wynieść ma miesięcznie, przeciętnie nie mniej, niż 500 zł brutto na etat.

Wprawdzie nie jest znany termin wejścia w życie rozporządzeń podnoszących pensje w SW, jednak rzecznik prasowa formacji potwierdziła, że „trzynastka” zostanie wypłacona na początku marca. „Wypłata nagrody rocznej dla funkcjonariuszy SW, za rok 2018, zaplanowana została na I dekadę marca 2019 roku” – poinformowała ppłk Elżbieta Krakowska.

KomentarzeLiczba komentarzy: 23
T
piątek, 22 lutego 2019, 18:46

Ciekawe nikt się nawet nie zajaknie o pracownikach cywilnych służb mundurowych może ktoś w końcu dopatrzy się że zarabiają najniższą krajową i pomimo że niejednokrotnie odpowiadają za większe mienie jak mundurowi oraz ciężej pracują od mundurowych to są traktowani jak pomiot drugiej kategorii. Kominy płacowe są coraz wieksze, np kursant dostając wyzywiwnie ma obecnie wyższą pensję od pracownika cywilnego z odpowiedzialnością materialna

Zmorek
piątek, 22 lutego 2019, 15:07

Kierownictwo SW i Ministerstwo Sprawiedliwosci potrzebuja chyba zeby znowu podniesc im adrenaline tak jak w listopadzie to sie zmotywuja zeby w koncu wyplacic to co obiecali.

Mundurowy
piątek, 22 lutego 2019, 13:00

SW jak zwykle na końcu

Śr.Oddziałowy
piątek, 22 lutego 2019, 12:00

Czyli możemy zapomnieć o podwyżkach ten okręt już z dna się nie podniesie pozdrawiam.

Caber
piątek, 22 lutego 2019, 11:10

Służba potrzebuję wymiany całej kadry z Warszawy i likwidacji okręgów bo to jest tylko i wyłącznie wylęgarnia stanowisk dla kolegów i rodziny. Większość z nich nie przepracowała z osadzonymi nawet tygodnia.

Tweets InfoSecurity24